Branża tworzyw sztucznych w pandemii

Branża tworzyw sztucznych…

Rozpoczęły się XXV Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol, których patronem honorowym od kilkunastu lat jest Fundacja PlasticsEurope Polska. Podczas konferencji prasowej rozpoczynającej tegoroczną edycję tych targów Fundacja zaprezentowała swój raport zatytułowany „Branża tworzyw sztucznych w pandemii”, w którym przedstawione zostały aktualne dane rynkowe oraz przegląd najważniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem przemysłu tworzyw sztucznych w Polsce i Europie. 

- Pandemia nie zmieniła zasadniczych priorytetów europejskich i globalnych, w tym najważniejszego - zapobiegania zmianom klimatu, w czym pomóc ma zeroemisyjna gospodarka i zamykanie obiegu surowców. Agenda legislacyjna minionych kilkunastu miesięcy pozostała napięta, a ogłoszony na początku ubiegłego roku Nowy Plan Działań GOZ dodatkowo wzmocnił niektóre aspekty związane z ochroną środowiska, w tym dotyczące tworzyw sztucznych. - podkreśla Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska.

Jak wynika z raportu Fundacji PlasticsEurope Polska, branża tworzyw sztucznych w Polsce wykazała odporność na pandemię – utrzymane zostały miejsca pracy, wzrosło zapotrzebowanie na tworzywa, szacowane na 3,7 mln ton w 2020 roku. Dostępne dane na temat aktywności branży w roku 2021 wskazują na kontynuację rozpoczętego w IV kw. 2020 dynamicznego wzrostu. Pomimo kłopotów z dostępnością tworzyw, co jest odbiciem sytuacji globalnej, sektor produkcji wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych wykazuje wyraźne wzrosty produkcji sprzedanej w odniesieniu do okresu sprzed pandemii. Pozwala to sądzić, że rok 2021 okaże się dla branży tworzyw sztucznych w Polsce nie gorszy niż rok ubiegły. Pełny raport jest już dostępny na stronie PlasticsEurope Polska.

Dla wszystkich odwiedzających Plastpol, Fundacja przygotowała w przestrzeni targowej tablice prezentujące najważniejsze dane rynkowe. Dyrektor PlasticsEurope Polska wzięła też udział w konferencji "Zamykamy obiegi surowców - tworzywa sztuczne. Innowacje”, która była okazją do oceny realizacji celów GOZ w zakresie tworzyw. - Targi Plastpol mają bardzo silną pozycjęw kalendarzu wydarzeń branżowych. Cieszy mnie, że mimo licznych wyzwań i ograniczeń związanych z pandemią spotkaliśmy się w tym roku w Kielcach, by dzielić się wiedzą, omawiać trendy i inspirować się nawzajem. – podsumowała Anna Kozera-Szałkowska.