Can-Pack buduje w Rumunii fabrykę puszek

Producent opakowań grupa Can-Pack SA w Krakowie uruchomi w pierwszym półroczu 2005 w Rumunii nową fabrykę produkującą aluminiowe puszki do napojów. Wartość pierwszego etapu tej inwestycji szacowana jest na około 35 mln dolarów.

Dyrektor biura nadzoru właścicielskiego Can-Pack SA Małgorzata Podrecka poinformowała PAP w czwartek, że zakład w Rumunii buduje tamtejsza spółka zależna Can-Pack Romania s.r.l., w której 100 proc. udziałów ma Can-Pack SA.

Budowa zakładu, wraz z zainstalowaniem zaawansowanej technologicznie linii o wydajności 1700 sztuk puszek na minutę, w pierwszym etapie będzie kosztować około 35 mln dolarów. Fabryka zatrudni wtedy 120 osób. Docelowo ma ona dysponować dwiema liniami produkcyjnymi o zbliżonych parametrach technicznych i zatrudniać około 200 pracowników.

"Decyzja o budowie zakładu produkcyjnego w Rumunii została podyktowana dobrą perspektywą rozwoju bałkańskich rynków dla opakowań aluminiowych oraz dążeniem grupy do poszerzenia rynków zbytu dla swoich produktów. Ważne było też pozytywne stanowisko rządu rumuńskiego w tej sprawie" - oceniła Podrecka.

Grupa Can-Pack realizuje bezpośrednie inwestycje na terenie Rumunii już od 1997 roku, kiedy to Pol-Am-Pack SA (spółka zależna Can-Pack SA) nabyła akcje prywatyzowanej spółki Amep SA z siedzibą w Tecuci. Spółka ta specjalizuje się w produkcji opakowań stalowych do żywności i produktów chemicznych.

Grupa Can-Pack, należąca do amerykańskiej firmy F&P Holding, Inc., jest jednym z największych w Europie wytwórców opakowań metalowych. Jej przychody ze sprzedaży w zeszłym roku obrachunkowym zakończonym 30 czerwca 2004 r. wyniosły około 364 mln dolarów.

Do grupy należy 12 spółek działających w pięciu krajach. W Polsce ma ona sześć zakładów produkcyjnych: dwa wytwarzające puszki do napojów oraz cztery produkujące puszki metalowe przeznaczone do pakowania żywności i wyrobów chemicznych, a także kapsle do butelek.

źródło: PAP

Czytaj więcej: Puszki 87