Can Pack graweruje swoje opakowania

Firma Can Pack stawia na grawerowanie. W jej fabryce zlokalizowanej w Brzesku zaczął działać Helios 6010. Jest to maszyna do bezpośredniego grawerowania laserem form drukowych do fleksografii, sita rotacyjnego i typografii. Producentem urządzenia jest Stork Prints, a jej polskim przedstawicielem spółka Scorpio.

Specjalnie do rozmaitych zastosowań fleksograficznych i typograficznych, maszyna Helios wyposażona została w wysokoenergetyczny laser CO2, który wypala obszary negatywowe, czyli niedrukujące i pozostawia powierzchnię obrazu nietkniętą. Ostre obrazy negatywowe mogą być łączone z wykonaniem bardzo drobnego i precyzyjnego rastra.

Kształt punktu rastrowego może być określony przez operatora. Istnieje też możliwość zbudowania go "poniżej lica", co pozwala na łączenie drobnych rastrów z dużymi częściami apli. Urządzenie Helios 6010 jest w stanie stworzyć raster do 70 l/cm (178 lpi) dla typografii oraz 60 l/cm (152 lpi) dla fleksografii. Maksymalna możliwa do osiągnięcia rozdzielczość wynosi 2540 dpi.

Ciekawostką jest fakt, że w fabryce w Brzesku, laser wykorzystywany jest także do grawerowania narzędzi wykorzystywanych do tłoczenia wzorów na opakowaniach w postaci puszek.

Zaletą stosowania tego urządzenia jest fakt, że przy tego typu technologii nie ma już potrzeby wymywania form rozpuszczalnikiem. Unika się w związku z tym związanych z tym problemów pęcznienia i zwężania się płyt. Nie jest także potrzebne stosowanie jakichkolwiek środków chemicznych, przez co technologia jest przyjazna dla środowiska i operatora.

Obecnie Grupa Can Pack jest jednym z najnowocześniejszych technologicznie producentów opakowań w Europie. W naszym kraju zaopatruje cztery wiodące browary, dużą część produkcji sprzedaje też poza granice. Jej produkty trafiają do ponad 35 krajów świata. Można je znaleźć w państwach Unii Europejskiej, na Bliskim Wschodzie i innych rejonach Azji.

Oferta firmy obejmuje obok opakowań napojowych, także szeroki asortyment stalowych puszek zgrzewanych dla przemysłu spożywczego, wieczek łatwootwieralnych, pojemników aerozolowych, zamknięć do butelek, opakowań metalowych dla przemysłu chemicznego i kosmetycznego, a także opakowań szklanych.

Czytaj więcej: Puszki 87