Chemiczny gigant wspiera badania nad grafenem

Chemiczny gigant wspiera badania nad grafenem
Koncern BASF nawiązał współpracę z Centrum Badań nad Grafenem (GRC) na Wydziale Nauki Narodowego Uniwersytetu Singapuru w celu wykorzystania grafenu do produkcji organicznych urządzeń elektronicznych, jak np. organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED). Połączenie folii grafenowych z organicznymi materiałami elektronicznymi ma umożliwić stworzenie bardziej efektywnych i elastycznych urządzeń oświetleniowych.

- Ideę naszego Centrum Badań nad Grafenem GRC określa motto 'Inventing the Future', a połączenie grafenu z GRC z materiałami organicznymi BASF jest doskonałą drogą do odkrywania nowych, nieznanych dotąd możliwości, które mogą prowadzić do stworzenia transformatywnych technologii - powiedział prof. Antonio Castro Neto, dyrektor Centrum Badań nad Grafenem. - Pracujemy na rzecz lepszej przyszłości, w której czysta energia może być pozyskiwana, przesyłana i magazynowana w sposób wydajny dla zapewnienia wszystkim ludziom lepszego i zdrowszego życia.

- Grafen jest fascynującym materiałem zarówno pod względem doskonałych właściwości elektrycznych, jak również ze względu na wytrzymałość mechaniczną - mówi dr Josef R. Wünsch z BASF. - Od kliku lat angażujemy się w działania związane z badaniami nad grafenem, a teraz jesteśmy gotowi aby nawiązać współpracę z ośrodkami badawczymi w celu uzupełnienia i przyspieszenia procesu opracowania urządzeń.

Zespół naukowców NUS w Centrum Badań nad Grafenem odpowiedzialny będzie za syntezę i określenie parametrów grafenu. Badacze opracowali już zgłoszoną do opatentowania stabilną metodę otrzymywania wysokiej jakości folii grafenowych na różnych rodzajach podłoży elastycznych, które mogą zostać wykorzystane do produkcji paneli słonecznych oraz oświetlenia. Firma BASF rozwija i dostarcza organiczne materiały czynne, które pozwalają na integrację z urządzeniem oraz powłokami grafenu.

- Grafen jest potencjalnie istotnym surowcem dla przyszłości produkcji oświetlenia i lekkich akumulatorów - powiedział dr Kitty Cha z firmy BASF. - W ramach tej współpracy staramy się znacząco poprawić parametry organicznych urządzeń elektronicznych nowej generacji opartych na grafenie

Celem projektu poświęconego wyświetlaczom OLED jest opracowanie stabilnego procesu transferowania oraz instalacji grafenu w urządzeniach z wyświetlaczami OLED. Naukowcy muszą stawić czoła wyzwaniu jakim jest praca z foliami grafenowymi o grubości jednego atomu oraz skuteczne łączenie ich z materiałami organicznymi. Jeśli to zadanie się powiedzie, dołączenie grafenu do urządzeń z wyświetlaczami OLED oraz innych sprzętów opartych na materiałach organicznych pozwoli na produkcję niedrogich, elastycznych i bardziej wydajnych gadżetów.

Czytaj więcej: Innowacje 302

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska