Ciech Ventures inwestuje w start-up stosujący technologię recyklingu chemicznego tworzyw

Ciech Ventures inwestuje w…

Spółka Ciech Ventures została inwestorem deep techowego start-upu DePoly, który opracował i stosuje unikalną technologię recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych przy pomocy skalowalnego, zaawansowanego rozwiązania, zmniejszającego ślad węglowy oraz tworzącego ekonomiczną wartość dodaną. Inwestycja w DePoly wpisuje się w jeden z obszarów aktywności Ciech Ventures, czyli gospodarowania odpadami zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. Ciech Ventures to spółka działająca w formule otwartych innowacji, inicjująca współpracę Grupy Ciech ze start-upami rozwijającymi technologie z obszaru chemii, zrównoważonego przemysłu i rolnictwa.

DePoly zamknęło niedawno rundę inwestycyjną z Basf Venture Capital i Wingman Ventures jako tzw. wiodącymi inwestorami, przy udziale m.in. Ciech Ventures, Beiersdorf, Infinity Recycling, Angel Invest oraz kilku innych inwestorów. Jej wartość to w przybliżeniu 12,6 mln euro. Inwestycja jest kluczowym kamieniem milowym dla DePoly i pozwoli na dalsze skalowanie technologii – firma pracuje nad budową nowego zakładu demonstracyjnego o zdolności produkcyjnej 500 ton rocznie (obecnie DePoly dysponuje instalacją o wydajności 50 ton rocznie).

Każdego roku produkuje się średnio ponad 400 milionów ton tworzyw sztucznych, z których mniej niż 10 proc. poddaje się recyklingowi, a większość trafia do spalarni lub na wysypiska śmieci na całym świecie. Tworzywa sztuczne, takie jak politereftalan etylenu (PET), znajdują się w wielu przedmiotach codziennego użytku,  jak np. odzież, opakowania i sprzęt outdoorowy. Wysokie koszty oraz trudności związane z sortowaniem, rozdzielaniem, a także czyszczeniem tworzyw sztucznych, w połączeniu z brakiem rozwiązań na skalę globalną, oznaczają, że tylko tworzywa sztuczne, które są czyste i o prostych składach (bez mieszanek z innymi materiałami), są poddawane recyklingowi.

Start-up DePoly opracował unikalną technologię recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych, polegającą na ich przetwarzaniu w surowce składowe do ponownego wykorzystania, przy zachowaniu ich wysokiej jakości. Obecnie DePoly przetwarza tworzywa sztuczne PET i tekstylia poliestrowe - pierwotnie wytwarzane z surowców kopalnych - z powrotem w ich główne komponenty chemiczne.  

Wyjątkowość technologii recyklingu chemicznego - opracowanej przez DePoly - polega na tym, że jest stosowana w temperaturze pokojowej i pod standardowym ciśnieniem, a także nie wymaga wstępnego mycia, sortowania, topnienia ani oddzielania innych tworzyw sztucznych lub materiałów, w przeciwieństwie do większości innych dostępnych rozwiązań. Innowacja radzi sobie ze strumieniami PET i poliestru, które zwykle są odrzucane przez system recyklingu, np. mieszane tworzywa sztuczne,  różnokolorowe czy zabrudzone.

- W Grupie CIECH szukamy rozwiązań wspierających ideę zrównoważonego przemysłu. Technologia opracowana przez DePoly może być przełomem w rozwiązywaniu światowego problemu gospodarki odpadami z tworzyw sztucznych, a jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia zależności od surowców kopalnych. Przez wiele lat recyklingowi tworzyw sztucznych nie poświęcano wystarczającej uwagi. I wszyscy płacimy za to cenę - nie tylko ludzie i środowisko, ale także gospodarki i przedsiębiorstwa na całym świecie. Jako część nowoczesnej grupy chemicznej wierzymy, że rozwiązania oparte na technologiach recyklingu chemicznego będą w przyszłości jednym z filarów przemysłu o obiegu zamkniętym. Wierzymy w chemię i jej potencjał, aby uczynić świat lepszym miejscem - mówi Szymon Smyk, Prezes Zarządu CIECH Ventures i Dyrektor ds. Rozwoju Korporacyjnego i Nowych Przedsięwzięć w Grupie CIECH.

ciech-ventures1

- Tworzywa sztuczne są częścią naszego życia i egzystencjalnym dylematem, przed którym stoimy wszyscy. Rynek tworzyw sztucznych również nie zwalnia, ponieważ obecnie rośnie w tempie 5% rocznie i szacuje się, że jest wart ponad 500 miliardów dolarów. Uważamy, że aby skutecznie rozwiązać ten problem, potrzebne jest proste, skalowalne rozwiązanie, które poradzi sobie z trudnymi strumieniami tworzyw sztucznych. Poprzez recykling takich tworzyw sztucznych, które w przeciwnym razie byłyby wysyłane do spalarni lub składowane na wysypiskach, DePoly dąży do wyeliminowania odpadów z tworzyw sztucznych i stworzenia zrównoważonego źródła chemikaliów poprzez przekierowanie tych odpadów z naszego środowiska przy jednoczesnym obniżeniu śladu węglowego nawet o 65%. Otrzymywane komponenty odpowiadają ich odpowiednikom opartym na źródłach kopalnych, co oznacza, że klienci nie muszą już wybierać między jakością PET, a zrównoważonym rozwojem - mówi Samantha Anderson, CEO i współzałożycielka DePoly.

depoly1
350820750-266228559266835-8866931739103016515-n
Zdjęcie: DePoly