Co zobaczymy na K 2022 - doniesienia ze świata tworzyw

Co zobaczymy na K 2022 - doniesienia…

Targi K 2022 w Düsseldorfie zbliżają się wielkimi krokami, a przygotowania do tej imprezy idą pełną parą. Niezależnie od sytuacji gospodarczej i politycznej wywołanej pandemią koronawirusa i obecną wojną na Ukrainie, w centrum zainteresowania firm sektora tworzyw sztucznych niezmiennie pozostaje gospodarka o obiegu zamkniętym.
Dla branży kwestie zrównoważonego rozwoju, utrzymania surowców w obiegu najdłużej, jak jest to możliwe oraz redukcja emisji dwutlenku węgla stały się de facto najważniejszymi problemami, nad którymi pochylają się działy R&D globalnych koncernów, chociaż jeszcze kilka lat temu było to zupełnie nie do pomyślenia.

Zdecydowana większość firm deklaruje, że nowe, zrównoważone rozwiązania chroniące zasoby i klimat znajdą się wśród prezentowanych przez nie innowacji podczas targów w Düsseldorfie. Nie dziwi zatem, że ochrona klimatu i gospodarka o obiegu zamkniętym stały się oficjalnymi tematami wystawy K 2022, która odbędzie się w dniach 19 - 26 października br.

Podczas szeregu konferencji prasowych producentów tworzyw, które miały miejsce w czerwcu br., przedstawiono wiele rozwiązań mających uczynić branżę tworzyw sztucznych bardziej ekologiczną.

Ascend Performance Materials

Pod hasłem „Advancing Together” amerykańska firma Ascend przedstawiła innowacje, które pomogą klientom rozwiązywać ich najbardziej palące wyzwania techniczne. Jednocześnie przedsiębiorstwo ogłosiło publiczne zobowiązanie dotyczące szerokiego zakresu celów zrównoważonego rozwoju, w tym redukcji emisji gazów cieplarnianych o 80% do 2030 r.

Ascend poinformował również, że rozpocznie stosowanie surowców pochodzenia biologicznego i przedstawił swoje plany uzyskania certyfikatu ISCC+ dla produkcji nylonu. Do 2023 r. firma będzie oferować biopochodne akrylonitryle, heksametylenodiaminy i poliamidy.

Na targach K Amerykanie zaprezentują Vydyne Thermaplus - wysokotemperaturowy, wysokoprzewodzący PA66 dla elementów złącznych, poliamidy trudnopalne Starflam, szerokie portfolio długołańcuchowych poliamidów HiDura oraz kopolimerów dla folii, zwiększających wytrzymałość opakowań.

SABIC

Hasłem „Making the change real” saudyjski koncern chce podkreślić swoje zaangażowanie w zrównoważone rozwiązania mające na celu eliminację odpadów z tworzyw sztucznych i wspieranie przejścia gospodarki na energię elektryczną.

Inicjatywa „Bluehero” to rozwijający się ekosystem wiedzy, rozwiązań i produktów, którego celem jest przyspieszenie przejścia z paliw kopalnych na energię elektryczną. W związku z faktem, że transport drogowy odgrywa znaczącą rolę w globalnej emisji CO2, inicjatywa ta ma wspomóc rozwój samochodów elektrycznych poprzez wprowadzanie nowych tworzyw do produkcji baterii.

Noryl NHP8000VT3 to żywica do produkcji folii izolacyjnej dla baterii pojazdów elektrycznych. Chroni przed zwarciami i rozprzestrzenianiem się ognia. Wysokowydajny materiał na bazie polifenyloeteru (PPO) został opracowany dzięki zastosowaniu opatentowanej technologii umożliwiającej sprostanie surowym wymaganiom względem układów wysokonapięciowych (600 - 800 V).

- Rozwój układów wysokiego napięcia ze standardowych 400 V do wyższych otwiera możliwości skrócenia czasu ładowania, zwiększenia zasięgu i lepszego zarządzania energią w pojazdach - mówi Joshua Chiaw z SABIC.

Noryl NHP8000VT3 zapewnia uzyskanie bardzo cienkich ścianek w procesach wytłaczania i termoformowania oraz spełnia normę UL94 V0 przy 0,25 milimetra w zakresie ognioodporności tworzyw niebromowanych i niechlorowanych.

Na stoisku zaprezentowane zostaną ponadto innowacje i zrównoważone rozwiązania w wielu innych branżach, takich jak: Building & Construction, Electrical & Electronics, Transportation, Health & Hygiene, Consumer Goods oraz Advanced Packaging.

Istotną częścią stoiska SABIC będzie program Trucircle, który swoją premierę miał na ostatnich targach K w 2019 r. W jego skład wchodzą polimery pochodzące z chemicznego recyklingu zmieszanych odpadów z tworzyw sztucznych, biopolimery oraz polimery poddane recyklingowi mechanicznemu i rozwiązania materiałowe przeznaczone do recyklingu.

Termoplastyczne tworzywa konstrukcyjne: poliamidy Stanyl® i Stanyl ForTii® , poliamidy Akulon® i Novamid®, poliamid EcoPaxx, poliestry Arnitel®, Arnite®, PPS Xytron

Polska

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska