Co zobaczymy na K 2022 - doniesienia ze świata tworzyw

Solvay

Przed tegorocznymi targami K Solvay rozszerzył swoją ofertę materiałów konstrukcyjnych dla elementów elektroniki precyzyjnej stosowanych w urządzeniach inteligentnych. Kalix 10000 to materiał częściowo biopochodny, wytwarzany z surowców odnawialnych i produkowany przy użyciu w 100% odnawialnej energii elektrycznej.

Materiał oparty na HPPA (Highperformance Polyamide) ma wznieść na wyższy poziom zarówno wydajność, jak i zrównoważony rozwój. Produkty Kalix HPPA są związkami wypełnionymi włóknem szklanym, które mogą zastąpić metal w elementach konstrukcyjnych takich jak obudowy, pokrywy i ramy, w których szczególnie ważna jest wytrzymałość, sztywność i estetyka.

Firma zaprezentuje również nową rodzinę mieszanek Omnix HPPA opartą na minimum 33-procentowej zawartości pochodzącej z recyklingu. Innowacyjna technologia Omnix ReCycle HPPA jest zgodna z planem działania firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju i cyrkularności jej portfolio produktów.

- HPPA na bazie recyklingu ze wzmocnieniem w 50% włóknem szklanym jest prawdziwym przełomem na rynku poliamidów przeznaczonych do produkcji wyrobów AGD – mówi Claire Guerrero, Global Marketing Manager for Packaging Segment and Sustainability w Solvay -Tworzywo to jest atrakcyjnym rozwiązaniem materiałowym dla producentów, którzy dążą do zwiększenia zawartości recyklingu w swoich produktach bez uszczerbku dla stabilności wymiarowej, wysokiej sztywności, odporności na uderzenia i możliwości przetwarzania.

Z kolei w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, przetwórstwie chemicznym i elektronice, z pewnością znajdzie zastosowanie nowe portfolio wysokowydajnych fluoroelastomerów Tecnoflon utwardzanych nadtlenkiem, produkowanych bez użycia fluorosurfaktantów.

Zastrzeżona nowa technologia, zwana NFS (non-fluorosurfactant), oznacza przełom w polimeryzacji fluoroelastomerów i jest zgodna z firmową strategią zrównoważonego rozwoju Solvay One Planet.

Domo Chemicals

Belgijska firma zaprezentuje nowe zrównoważone rozwiązania oparte na marce Technyl Earth dla branży motoryzacyjnej. - Dzięki marce Technyl jesteśmy liderem w zakresie PA6 i PA66 – mówi Ludovic Tonnerre, dyrektor handlowy ds. rynków międzynarodowych DOMO - Na targach pokażemy, dlaczego poliamidy są nadal najpopularniejszym materiałem w wielu zastosowaniach, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym.

DOMO przedstawi również portfolio półproduktów chemicznych, polimerów bazowych i włókien wysokowydajnych. Zaprezentowane zostaną rozwiązania w zakresie włókien wysokowydajnych Nyleo zmniejszających palność, o zwiększonej biodegradowalności i właściwościach bakteriostatycznych.

- Staliśmy się drugim co do wielkości graczem w Europie w dziedzinie nylonu 6 i 66, oferując globalną dostępność marki Technyl i kierując się ambitnymi celami w zakresie zrównoważonego rozwoju – mówi Yves Bonte, dyrektor generalny DOMO Chemicals – Na targach K 2022 pokażemy klientom, w jaki sposób możemy im pomóc w uzyskaniu wysokowydajnych i prawdziwie ekologicznych rozwiązań.

Pracując na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, firma DOMO od początku wspiera Circularise, start-up wykorzystujący technologię blockchain do lepszego śledzenia tworzyw sztucznych w całym łańcuchu wartości. Opcja prześledzenia pochodzenia wszystkich surowców ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia możliwości ponownego wykorzystania lub recyklingu materiałów. W pawilonie DOMO goście będą mogli zapoznać się z innowacjami opartymi na technologii Circularise oraz spotkać się z ekspertami w dziedzinie technologii blockchain.

OQ

OQ to firma rodem z Omanu, która specjalizuje się w polimerach przeznaczonych do produkcji opakowań sztywnych i elastycznych. Od 2020 r. koncern 10-krotnie zwiększył bazę swoich klientów, a ilość wysyłanych przezeń produktów wzrosła z 900 kontenerów miesięcznie do ponad 4000.
-  To było kilka bardzo dziwnych lat, ale pomimo wielu przeszkód udało się nam rozwinąć – mówi Gilles Rochas, dyrektor zarządzający OQ Polymer Marketing. Od marca 2022 r. zakłady OQ dostarczają ponad 100 kiloton PP, HDPE i LLDPE miesięcznie, które trafiają do ponad 70 krajów.

Unitechem

Chiński UniteChem specjalizuje się głównie w produkcji stabilizatorów UV. W tym roku firma wprowadziła już LS-2020 do produkcji włókien poliolefinowych oraz LS-119, znajdujący zastosowanie w polimerach konstrukcyjnych wykorzystywanych w sektorze motoryzacyjnym. Z kolei w przyszłym roku UniteChem planuje wprowadzić LS-4050, lekki stabilizator do elementów grubościennych, kilka bezhalogenowych rodzajów bisfenolu-A bis (fosforan difenylu) BDP oraz pirofosforany piperazyny (PAPP) – zmniejszające palność dla zaawansowanych komponentów.

Dalsze badania w fazie pilotażowej obejmują nowy gatunek stabilizatora do zastosowań w rolnictwie oraz różne środki nukleacyjne, głównie do stosowania w poliolefinach (PP, PE), ale także w politereftalanie etylenu (PET), poliestrach konstrukcyjnych (PBT) czy PLA.

Jacek Leszczyński


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska
brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska
brak
 

Termoplastyczne tworzywa konstrukcyjne: poliamidy Stanyl® i Stanyl ForTii® , poliamidy Akulon® i Novamid®, poliamid EcoPaxx, poliestry Arnitel®, Arnite®, PPS Xytron

Polska
brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska
brak
 

PP polipropylen

Oman

Reportaże

Forum