Composites Europe 2018: Lekki sukces

- Widzimy duży potencjał kompozytów w branży budowlanej. Wyzwaniem dla tego sektora jest z pewnością regulacja i certyfikacja. Posiadając materiały kompozytowe, które są lub będą certyfikowane, zwiększa się szansa opracowania dobrego produktu, ponieważ certyfikowane materiały spotkają się z większą akceptacją - zaznaczył Thomas Weiler, pracownik naukowy Centrum na rzecz Zintegrowqanych Materiałów Lekkich w Akwizgranie.

Lightweight Technologies Forum

- Rozwój materiałów lekkich jest dla nas kluczową technologią, którą wykorzystujemy do modernizacji i wzmocnienia przemysłowej pozycji Niemiec w sposób zrównoważony. Jest to przecież szeroka i silna podstawa do tworzenia miejsc pracy, a co za tym idzie wartości dodanej zarówno dziś jak i w przyszłości. Temat materiałów lekkich odgrywa tu kluczową rolę - podkreślił, przy okazji otwarcia Forum, Werner Lohscheider z niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Energetyki.

Kompozyty wzmocnione włóknem szklanym wykorzystują swoje mocne strony, szczególnie w wielomateriałowych, lekkich konstrukcjach. Wymagania stawiane nowoczesnym, lekkim konstrukcjom są w coraz mniejszym stopniu spełniane przy użyciu jednego materiału, podczas gdy na znaczeniu zyskują lekkie konstrukcje hybrydowe.

Forum swoją premierę miało w 2016 r. i od tego czasu rozwija się bardzo pomyślnie. W tym roku 26 firm zaprezentowało materiały, narzędzia i eksponaty - od wypełniaczy, środków wiążących i pras do laminowania różnych materiałów po półprodukty hybrydowe. Jednym z najważniejszych wydarzeń było studium wykonalności fotelika samochodowego, który waży zaledwie osiem kilogramów.

"Process live" przesuwa centrum łańcucha produkcji

Nowa powierzchnia wystawiennicza "Process live" pokazała, że przemysł odnosi coraz większe sukcesy w automatyzacji i skracaniu procesów produkcyjnych dzięki postępowi technologicznemu w łańcuchu produkcji i przetwarzania. Tutaj firmy z branży budowy maszyn i urządzeń prezentowały skoordynowane procesy przetwórcze i produkcyjne.

- Współpraca pomiędzy przetwórcami staje się coraz bliższa. Współpraca w ramach łańcucha logistycznego przyspiesza rozwój przemysłu kompozytów. Chcieliśmy to zobrazować dzięki naszemu nowemu formatowi "Process live” - powiedział Olaf Freier z targów Composites Europe.

Composites Europe 2018


Od 2019 r. w Stuttgarcie równolegle z targami Compositer Europe odbywać się będą targi Foam Expo Europe poświęcone zagadnieniom pianki przemysłowej. Obie imprezy targowe łączą w sobie technologie i zastosowania materiałów kompozytowych z całym łańcuchem dostaw pianek. Połączenie targów zaoferuje synergię przede wszystkim dla branż: motoryzacyjnej, lotniczej, budowlanej oraz sportowo-rekreacyjnej. Targi Foam Expo Europe, które w tym roku miało swoją premierę, poświęcone są sztywnym i elastycznym rozwiązaniom piankowym, w tym surowcom, chemikaliom, sprzętowi i maszynom.

Nowa koncepcja kongresu International Composites Congress (ICC)

Kongres ICC, który tradycyjnie był wydarzeniem otwierającym Composites Europe, będzie w przyszłości organizowany wspólnie przez Reed Exhibitions i niemieckie stowarzyszenie branżowe -Composites Germany.

Następna edycja targów Composites Europe odbędzie się w dniach 10-12 września 2019 roku.

JL
Źródło: Reed

Czytaj więcej:
Targi 1176