Czas na transformację cyfrową w polskiej branży produkcyjnej

Czas na transformację cyfrową…

Rodzime firmy produkcyjne od lat stanowią trzon polskiej gospodarki. Transformacja cyfrowa pozwoli im utrzymać wysoką konkurencyjność i zapewnić sobie długotrwały, stabilny rozwój. O tym, w jakie rozwiązania zainwestować i gdzie szukać wsparcia w cyfryzacji, przeczytasz w poniższym artykule.

Przez ostatnich 30 lat Polska była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie, notując w tym czasie nieprzerwany wzrost. Ogromną zasługę mają w tym średnie i duże, rodzinne firmy produkcyjne - co piąta wypracowana w kraju złotówka jest efektem ich działalności.

Aby polskie przedsiębiorstwa produkcyjne utrzymały swoją doskonałą pozycję potrzebują nowych dźwigni wzrostu. Według raportu McKinsey & Company „Polska 2030. Szansa na skok do gospodarczej ekstraklasy” należą do nich przede wszystkim cyfryzacja i innowacyjność.

Skąd nacisk na rozwój środowisk IT w firmach produkcyjnych? Jest to rozwiązanie kilku problemów, które mogą zmniejszać wydajność pracy i spowalniać ich rozwój.

Firmy na całym świecie borykają się z przestojami i ryzykiem utraty dostępu do systemów i danych – a przedsiębiorstwa produkcyjne nie są tu wyjątkiem. Co więcej, są one bardziej podatne na skoki zużycia energii, a także przerwy zasilania ze względu na odległość od ośrodków miejskich. Ma to negatywny wpływ na maszyny produkcyjne, ale też na firmowe komputery, sieci i serwery.

Transformacja cyfrowa znacznie poprawia też wydajność działalności rozproszonej – ułatwia płynną komunikację pomiędzy ośrodkami rozsianymi po Polsce i świecie oraz pracownikami zdalnymi działającymi „w terenie”.

Rozwój IT – bez wątpienia potrzebny – generuje jednak sporo niepewności. Gdzie znaleźć odpowiednich pracowników? Branża produkcyjna już boryka się z niedoborem specjalistów, a poszukiwanie inżynierów IT jest dodatkowym obciążeniem. Jak świadomie i skutecznie cyfryzować firmę? Które rozwiązania wybrać? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na powyższe pytania.

Jak świadomie i skutecznie cyfryzować produkcję?

Transformacja cyfrowa to nie musi być „skok na głęboką wodę”, a nowych rozwiązań nie trzeba wprowadzać naraz. Na początek niezbędne będą przede wszystkim analizy ryzyka oraz inwentaryzacja posiadanego sprzętu i oprogramowania. Zmiany w środowiskach IT warto przeprowadzać stopniowo, w zależności od kierunku rozwoju oraz potrzeb firmy.

Pierwszym krokiem w kierunku cyfryzacji może być skorzystanie z chmurowych kopii zapasowych (tzw. BaaS - Backup-as-a-Service). Backup powinien obejmować wszystkie firmowe dane, a w szczególności te niezbędne do stałego działania – dokumenty księgowe, projektowe i organizacyjne oraz firmową komunikację.

W ramach BaaS kopie zapasowe są przechowywane w zewnętrznym centrum danych. Jest to usługa prosta we wdrożeniu oraz przydatna w każdym przedsiębiorstwie. W przypadku utraty danych na lokalnych serwerach, BaaS pozwala na szybkie przywrócenie ich z chmurowego repozytorium. Jest to możliwe niezależnie od tego, czy utratę spowodował atak hakerski, błąd ludzki, brak zasilania czy uszkodzenie sprzętu.

Wdrażając BaaS zyskujemy dodatkowe zabezpieczenie danych i wysoką jakość kopii zapasowych, o którą dbają inżynierowie z centrum danych. Umożliwi to organizacji wdrożenie podstawowej reguły 3-2-1 zapewniającej bezpieczeństwo danych, czyli wykonanie 3 kopii danych na 2 różnych nośnikach, gdzie 1 kopia będzie przechowywana w innej lokalizacji.

Drugim rozwiązaniem, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo danych i ciągłość działania, jest replikacja (DRaaS – Disaster Recovery-as-a-Service). DRaaS opiera się na dwóch środowiskach IT znajdujących się w dwóch oddalonych od siebie ośrodkach. Replikowane mogą być całe środowiska lub tylko ich wybrane części, np. te konieczne do utrzymania ciągłości działania firmy. W razie awarii w głównym ośrodku, zapasowa lokalizacja przejmuje jego zadania, minimalizując okres przestoju w pracy przedsiębiorstwa.

Zarówno BaaS, jak i replikacja pozwalają zapoznać się z możliwościami i działaniem chmury jeszcze zanim podejmiemy decyzję o szerszym wprowadzeniu tej technologii w przedsiębiorstwie. Znacznie ułatwia to podjęcie kolejnego kroku w transformacji cyfrowej.

adobestock-599255856

Chmura i backup - Cloud computing w modelu IaaS - Chmura prywatna, hybrydowa i multichmura - Zarządzanie środowiskami cloud - Disaster Recovery Center - serwery dedykowane, kolokacja - Bare Metal as a Service

Polska

Reportaże

Forum