Czeskie maszyny pakujące na polskim rynku

Czeskie maszyny pakujące na polskim rynku
W tym roku na rynku pojawiły się nowe modele maszyn czeskiej firmy Velteko. Dotychczasowe znane również polskim użytkownikom urządzenia zostały dopracowane i jeszcze bardziej unowocześnione. Inżynierowie Velteko wykorzystali wieloletnie firmowe doświadczenie i stworzyli sprzęt, pod wieloma względami innowacyjny. Chodzi zwłaszcza o pionowe maszyny pakujące HSV 101B, urządzenia kartonujące VSK 12 i automaty RSV 60 do pakowania w gotowe opakowania.

Velteko, to czeskie przedsiębiorstwo z 15 - letnią historią. Od lat działa również w Polsce za sprawą swojego przedstawiciela Velteko sp. z.o.o.

Systemy pakowania Velteko obejmują maszyny i urządzenia do podawania produktu, dozowania i pakowania w torebki formowane z folii oraz pakowania torebek do kartonów. Maszyny są konstruowane głównie dla przemysłu spożywczego, a także do słodyczy, snaków, chipsów, karmy dla zwierząt, produktów mrożonych.

Spośród tegorocznych nowości największe wrażenie robi z pewnością pionowa maszyna pakująca HSV 101B Flexible. Jest to pierwszy typ nowej generacji pionowych maszyn pakujących Velteko.


Jest on przeznaczony do pracy w sytuacjach, kiedy zachodzi konieczność pakowania produktów w różne formy opakowań o objętości do 5 litrów. Wydajność z jaką HSV 101B przeprowadza tę czynność, to ok. 100 opakowań na minutę.

Dzięki HSV 101B możliwe jest stosowanie systemu podwójnego zgrzewu. Jest to jednocześnie zgrzew trwale zamykający jak również zgrzew wielokrotnego zamykania. Maszynę cechuje stabilna konstrukcja mechaniczna. Maksymalna szerokość szczęki poprzecznej została rozbudowana w porównaniu ze starszymi seriami HSV i wynosi teraz 280 mm. Maszyna pozwala na automatyczne centrowanie folii na kołnierzu formującym. Jej obsługa odbywa się przy użyciu 12 calowego kolorowego ekranu dotykowego.

Ciekawie prezentuje się również maszyna kartonująca VSK 12. Główny obszar jej zastosowania, to zbiorcze pakowanie torebek w kartony.

W jaki sposób odbywa się jej praca?

Leżące torebki są doprowadzane za sprawą specjalnego transportera z pionowej maszyny pakującej do urządzenia VSK 12. Doprowadzanie, o którym mowa, może być zarówno prostopadłe jak i równoległe w stosunku do osi maszyny pakującej.

Wymagana grupa torebek formowana jest automatycznie na transporterze, a następnie przenoszona pod głowicę podciśnieniową. Głowica podciśnieniowa transportuje grupę opakowań do kartonu zbiorczego ustawionego na transporterze podającym kartony.


Kolejny etap pracy polega na tym, że urządzenie kartonujące jest gotowe do sprzężenia z elementem formującym kartony i częścią zamykającą kartony na wyjściu. Działanie maszyny kontrolowane jest za pomocą przemysłowego PC, a obsługa odbywa się za sprawą ekranu dotykowego.

Maksymalne wymiary karton obsługiwanego przez VSK 12, to 400 x 600 x 600 mm. Z kolei maksymalne wymiary torebki zależą od wymiarów kartonu i wykorzystanego transportera podającego torebki, przy czym szerokość pasa wynosi 300 m. Wydajność głowicy przenoszącej grupy opakowań osiąga granice 35 na minutę.

Całkowitą nowością jest również maszyna do pakowania w gotowe torebki, czyli RSV 60. W tym przypadku mamy do czynienia z modelem pochodzącym z całkowicie nowej linii maszyn pakujących Velteko. RSV 60 umożliwia napełnianie i zamykanie gotowych torebek. Stosuje się go w pakowaniu produktów wyjątkowo delikatnych. Dzieje się tak, bo sprzęt cechuje się małą wysokością zrzutu.

Czeskie Velteko z siedzibą w miejscowości Vlasim produkuje swoje urządzenia w nowoczesnych halach fabrycznych o powierzchni ok. 2 tys. mkw. Zatrudnia blisko 70 osób. Tamtejszy dział techniczny opracowuje dokumentację w nowoczesnym systemie unigrafics 3d designer.


brak
 

Producent elastycznych systemów pakowania do opakowań formowanych z folii termozgrzewalnych i impulsowo zgrzewalnych.

Polska