Dobry czas na inwestycje w recykling

Dobry czas na inwestycje w… Ograniczone ilości surowców kluczowych w Europie oraz fakt, że zasoby naturalne na całym świecie są często wykorzystywane w sposób niezrównoważony, zmuszają instytucje europejskie do podejmowania konkretnych działań dla lepszej ich eksploatacji.

Obecnie propaguje się zastępowanie w jak najszerszym zakresie modelu gospodarczego opartego na podejściu "biorę - przetwarzam - wyrzucam" przez zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym. Model ten ma zmniejszyć zużycie zasobów, a jednocześnie - produkcję odpadów.

Ponadto postulowane jest poszukiwanie takich produktów, dla których już w fazie projektowania przewiduje się nie tylko jak najdłuższe użytkowanie, ale także wielokrotną ich transformację oraz recykling.

Prawo europejskie domaga się praktycznych rozwiązań, takich jak stopniowe zmniejszanie liczby wysypisk oraz usprawnienie selektywnej zbiórki odpadów. Komisja Europejska obliguje odbiorców surowców tworzyw sztucznych, by projektowali swoje wyroby w taki sposób, by zawierały min. 20 proc. składników pochodzących z recyklingu.

maszyny do recyklingu


W ten sposób nowe przepisy zwiększą zapotrzebowanie na usługi profesjonalnych zakładów zajmujących się recyklingiem i odzyskiem odpadów.

Specjaliści przewidują, że w ciągu najbliższych lat największe, dotowane inwestycje w Polsce dotyczyć będą właśnie przetwarzania odpadów i odzysku energii. Wzrost rynku recyklingu wydaje się zatem nieunikniony.

Wielu przedsiębiorców słusznie interesuje się inwestowaniem w tym zakresie. Wychodzą im naprzeciw działający na polskim rynku producenci i dystrybutorzy maszyn. Jednym z nich, wyróżniającym się przy tym wszechstronnością i doświadczeniem, jest portugalska firma Plasmaq.

plasmaq


Ze swoim ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie budowy maszyn do recyklingu tworzyw, odpadów niebezpiecznych, jak i młynów do produkcji RDF technicy Plasmaq służą polskim inwestorom precyzyjnym doradztwem i wsparciem. Szerzej znani w Europie, a na polskim rynku obecni od niedawna, z każdym miesiącem zyskują coraz większe uznanie i zaufanie polskich recyklerów.

Dystrybutorem urządzeń firmy Plasmaq w Polsce jest firma AGD Pasterski.

regranulaty


Jest to dobrze znana marka w branży tworzyw.

Przetwórstwem plastiku zajmuje się od przeszło 30 lat. Jest specjalistą zarówno w dziedzinie wtrysku, produkcji włókien syntetycznych oraz recyklingu. Recykling poliolefin stanowi ważną gałąź działalności spółki. W ostatnich latach firma zdobyła pozycję prawdopodobnie największego dostawcy recyklatu PP rafia w Polsce, z produkcją na poziomie około 1000 ton miesięcznie.

Dzięki doświadczeniu, zaawansowanym technologiom, rozbudowanemu procesowi mycia oraz wielostopniowej, dokładnej filtracji, jest dostawcą doskonałego jakościowo, czystego i powtarzalnego surowca.

Klienci firmy to m.in. producenci rur, taśmy pakowej oraz części dla sektora automotive, w Polsce oraz za granicą.

Czytaj więcej:
Młyny 31

brak
 

Regranulaty PP rafia, włókna syntetyczne, detale z wtrysku, dystrybucja maszyn do recyklingu

Polska

Reportaże

Forum