Dyrektywa w sprawie odpadów opakowaniowych – odpowiedzialność branży

Rola etykiet i folii

W dynamicznym krajobrazie europejskiego sektora FMCG producenci coraz częściej koncentrują się na wysokiej jakości etykietach i innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie opakowań dekoracyjnych z nadrukiem. Te postępy nie dotyczą tylko estetyki. Obejmują one wzory, kolory i funkcjonalność, które zapewniają bezpieczeństwo, zwiększają atrakcyjność oraz oferują solidną i unikalną reprezentację marki.

Etykiety i folie, choć mniejsze w porównaniu do całego opakowania, odgrywają znaczącą rolę w strumieniu odpadów. Są one integralną częścią brandingu produktów i źródła informacji o nich a jednocześnie stanowią wyjątkowe wyzwanie związane z recyklingiem. Etykiety mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z  papieru, plastiku i folii, często z samoprzylepnymi podkładami, które zanieczyszczają strumienie recyklingu. Folie używane do owijania i uszczelniania produktów różnią się znacznie pod względem składu materiałowego, co dodatkowo komplikuje proces recyklingu.

022-masterpress

Patrząc w kierunku 2030 roku, konieczne jest dostrzeżenie roli i potencjału branży etykietowania, folii i opakowań w kształtowaniu opakowań bardziej przyjaznych dla środowiska. Kluczowym aspektem tej ewolucji jest zmniejszenie wagi opakowania (lekkość) i ich optymalizacja pod kątem konkretnych produktów, np. zastosowanie cieńszych folii. Używanie cieńszych materiałów nie tylko zmniejsza ilość plastiku, ale także minimalizuje ilość odpadów. Jednocześnie powinniśmy dążyć do stosowania większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu, zmniejszając zużycie nowego plastiku. W Masterpress prowadzimy obecnie testy produkcji etykiet z tworzywa sztucznego zawierającego 50% materiałów pochodzących z recyklingu. Ponadto przejście na materiały nadające się do recyklingu nabiera tempa, a firmy badają nowe podłoża i rozwiązania w zakresie opakowań monomateriałowych, które można łatwo przetwarzać w zakładach recyklingu.

Etykieta termokurczliwa na kubek TINE 300 g

Opakowanie wyprodukowane przez Masterpress dla Berry Superfos Lidköping, odzwierciedla zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój i uosabia standardy „zaprojektowane z myślą o recyklingu” określone przez organizację RecyClass. W opakowaniu zastosowano poliolefinowy materiał termokurczliwy o niskiej gęstości, tworząc rozwiązanie "monomateriałowe", które ułatwia prawidłową identyfikację i recykling kubków. Dodatkowo etykieta ta wykorzystuje cieńszą poliolefinę o gęstości 45 μ, skutecznie zmniejszając ilość materiału, co przekłada się na niższy ślad węglowy i bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania opakowaniowe. Dzięki temu kubki są prawidłowo poddawane recyklingowi, zmniejszając wpływ na środowisko i popychając przemysł opakowaniowy w kierunku rozwiązań „nadających się do recyklingu.” Ten projekt pokazuje, jak przemyślany dobór materiałów i odpowiedni projekt mogą zaowocować produktem w pełni nadającym się do recyklingu bez uszczerbku dla funkcjonalności i estetyki opakowania.

awa-2023-tine
Etykieta shrink sleeve na kubek mleczarski TINE 300g firmy Masterpress wyprodukowany dla TINE SA zwyciężyła w kategorii Zwycięzca Środowiskowy.