Dziesiąta edycja targów Kompozyt-Expo

Dziesiąta edycja targów Kompozyt-Expo…

Branża kompozytowa od wielu lat rozwija się bardzo dynamicznie i stabilnie. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania na produkty i półprodukty kompozytowe. Jednak jest to tylko część sektora, który jest wspierany przez przetwórców, dostawców, badaczy i inżynierów. Wokół kompozytów zbierają się także branże motoryzacyjna, budowlana i kolejowa, a stałe zlecenia ciągle napędzają rynek. Pojawia się pytanie - czy polski przemysł jest gotowy, żeby znaleźć tam dla siebie wystarczająco dużo miejsca i by na tym zarobić?

Odpowiedzią na to pytanie są Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych Kompozyt-Expo, 8-9 października w Expo Kraków. W tym roku odbędzie się już ich dziesiąta edycja. Z jednej strony to doskonała okazja do świętowania, z drugiej to czas podsumowań i snucia planów na najbliższe lata.

kompo-7

Wizja przyszłości rysuje się w pięknych barwach, choć jak przyznaje Ewa Woch, wiceprezes Targów w Krakowie: „każdego roku przed nami staje wielkie wyzwanie i tylko dzięki intensywnej pracy udaje się nam sprostać rosnącym wymaganiom sektora, który widzi w Kompozyt-Expo idealne miejsce do zdobywania kolejnych klientów, zamówień i projektów. Jesteśmy bowiem w gronie takich państw, jak Niemcy i Wielka Brytania, które stale rozwijają produkcję materiałów kompozytowych. Te tendencje widać szczególnie dobrze na naszych targach”.

Z jednej strony rozpędzona branża pozytywnie wpływa na zainteresowania targami, z drugiej to właśnie podczas Kompozyt-Expo Polscy i Europejscy liderzy mają niepowtarzalną okazję do wychwycenia nowych nurtów. Tegoroczny panel referatowy nie bez powodu nosi nazwę „Nauka dla Przemysłu”. Będzie on dotyczyć trzech tematów. Rozpocznie się od zagadnień ekologicznych, a konkretnie recyklingu tworzyw kompozytowych. Drugi, równie istotny blok, poruszy tematy związane z kompozytami polimerowymi. Tematami przewodnimi będą modyfikacje i innowacje w zakresie rozwoju tworzyw na bazie żywic. Ostatnia część sesji referatowej to prelekcje związane z kompozytami metalowymi i ceramicznymi oraz ich produkcją. Podczas Kompozyt-Expo będzie można także wziąć udział w strefie warsztatowej, która będzie rozjaśniać, jakie trendy i innowacje panują w branży, czyli między innymi: technologie czyszczenia suchym lodem, nowe kompozyty w branży automotive czy zaawansowane technologie lekkie. O jakość wystąpień możemy być spokojni, nad strefą warsztatową czuwa Polski Klaster Technologii Kompozytowych. Łącznie, podczas Kompozyt-Expo, przygotowano dla wystawców i zwiedzających 26 wystąpień prowadzonych przez naukowców, specjalistów i liderów branży.

kompo-5

Tegoroczne Targi Kompozyt-Expo to także okazja do świętowania. Przed nami jubileuszowa, dziesiąta edycja. - Na przestrzeni 10 lat swoją ofertę zaprezentowało ponad 1600 firm z całego świata, a targi odwiedziło ok. 23 tys. Zwiedzających - podsumowuje krótko Dorota Gurgul. Z okazji dekady istnienia Kompozyt-Expo stworzyliśmy reportaż „Sites of compoSITES”, w którym uhonorowaliśmy największych Polskich potentatów, którzy są z nami od początku. To pierwszy taki reportaż kierowany do szerokiej grupy odbiorców. -Ten materiał pokazuje jak wiele do zaoferowania ma polska branża kompozytów. Mamy potężny przemysł, nowoczesne roboty i doskonałe technologie. Polski przemysł ma się doskonale i sprzedaje na całym świecie.  Jesteśmy ważnym graczem na rynku światowym - podsumowuje swoją wypowiedź Dorota Gurgul.

Podczas oficjalnego otwarcia Kompozyt-Expo zaprezentujemy różne oblicza kompozytów. Zaczniemy od wyżej wspomnianego reportażu, a tuż po nim na scenie pojawi się gość specjalny - Przemysław Świercz, kapitan Reprezentacji Polski w AMP Futbolu oraz mówca motywacyjny. Wystąpi on z prelekcją, która będzie jednocześnie potwierdzeniem tego, że kompozyty mają wiele oblicz i realnie zmieniają życie. Na zakończenie oficjalnego otwarcia przygotowaliśmy niespodziankę w postaci okazji do wygrania koszulki reprezentacyjnej Kamila Grosickiego ofiarowanej przez AMP Futbol.