Efektywna produkcja napędza konkurencyjność

Poprzez wdrażanie nowoczesnych rozwiązań przedsiębiorstwa przemysłowe są w stanie budować efektywniejszą i bardziej opłacalną produkcję, przekładającą się na przewagę konkurencyjną. Rozwiązania, dostarczane przez IoT pozwalają poprawić efektywność energetyczną m.in. dzięki otrzymywaniu informacji o zużyciu energii, pobieranych z czujników oraz optymalizację pracy maszyn, na podstawie analizy danych z raportów predykcyjnych. W ten sposób zakłady przemysłowe, oprócz oszczędności wynikających z konieczności naprawy maszyn czy nieplanowanych przestojów są w stanie konkurować również w zakresie energooszczędnej produkcji - tłumaczy Artur Hanc z firmy Elmodis.

Zastosowanie rozwiązań z zakresu IoT dostarcza jeszcze jednej, ważnej z punktu widzenia naszej branży korzyści. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii jesteśmy w stanie minimalizować wpływ na środowisko naturalne i wspierać rozwój zrównoważonego, inteligentnego przemysłu. Możemy o to dbać nie tylko dzięki produkcji energooszczędnych materiałów, ale również poprzez ograniczenie zużycia energii w trakcie całego procesu produkcyjnego - dodaje Tomasz Zaworski.

Według Smart Manufacturing Report 2017 takie podejście pozwala na osiągnięcie realnych korzyści. Zgromadzone w nim dane pokazują, że firmy inwestujące w rozwiązania IoT zmniejszyły koszty bezpośrednie nawet o 20%, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii wydatki na energię udało się obniżyć średnio o 5%.