Energooszczędne technologie Wittmann Battenfeld na K 2022

Energooszczędne technologie…

Gospodarka o obiegu zamkniętym, cyfryzacja i ochrona klimatu - najważniejsze aspekty tegorocznych targów K to także przewodnie tematy prezentacji Grupy Wittmann. Dzięki prezentacjom na stoisku Wittmann Battenfeld oraz Wittmann Technology, a także na stoiskach partnerskich, odwiedzający targi K będą mieli wgląd w szeroką gamę najnowocześniejszych technologii oszczędzających zasoby.

Firma Wittmann Battenfeld występując pod hasłem "It's all Wittmann" po raz pierwszy prezentuje swoje maszyny i systemy w nowej odsłonie Wittmann. Ujednolicając markę firma demonstruje jeszcze wyraźniej niż dotychczas kompetencje Grupy Wittmann jako jednego źródła dla całego systemu formowania wtryskowego, począwszy od maszyn przez automatykę aż po urządzenia peryferyjne. Dostawcy oferującego możliwości łączenia wszystkich urządzeń w sieć za pośrednictwem Wittmann 4.0. Wszystko, by osiągnąć najwyższą jakość i funkcjonalność przy najmniejszej emisji CO2.

Wtryskarka elektryczna EcoPower zasilana prądem stałym generowanym przez odnawialne źródła energii

Ogniwa słoneczne na dachach firm oferują możliwość wytwarzania własnej energii elektrycznej, a tym samym nie tylko oszczędzania kosztów, ale jednocześnie ochrony środowiska. Wittmann Battenfeld i firma WAGO wspólnie odpowiadają na pytanie, w jaki sposób prąd stały wytwarzany przez ogniwa słoneczne może być bezpośrednio i bez strat wykorzystywany do pracy wtryskarek. Na podstawie studium koncepcyjnego opartego o maszynę elektryczną serii EcoPower, Wittmann Battenfeld wspólnie z firmą WAGO złożył wniosek patentowy. Podczas targów K zademonstrowana zostanie wtryskarka EcoPower 180/750+ zasilana prądem stałym. Na maszynie, z wykorzystaniem 24-krotnej formy firmy WAGO, produkowane będą detale wykonane z uniepalnionego poliamidu. Detale odbierane będą przez zmodyfikowanego robota Wittmann WX142, także zasilanego prądem DC.

Dzięki nowej koncepcji zasilania, z jednej strony: przez bezpośrednie wykorzystanie energii słonecznej koszty energii mogą być utrzymywane na niskim poziomie, z drugiej strony, prąd stały może być również dobrze przechowywany w konwencjonalnych bateriach i dlatego może być doskonale wykorzystywany do pokrycia bieżących szczytów zapotrzebowania energetycznego. Co jest również ważne, w razie potrzeby maszynę można przełączyć w tryb zasilania prądem zmiennym AC.

EcoPower 180 wyposażona będzie w nowy układ sterowania UNILOG B8X z, opracowanymi przez Wittmann, komponentami sterującymi. Nowa konstrukcja układu sterowania oferuje wyższą częstotliwość zegara wewnętrznego, a tym samym zapewnia krótsze czasy reakcji na sygnały czujników. Zapewnia to większą powtarzalność produkcji. Nowy układ pozwala na obsługę wtryskarek przy niezmienionej łatwości użytkowania i znanej już wizualizacji.

Energooszczędna i przyjazna dla środowiska produkcja w technologii wtrysku wielokomponentowego

Wittmann Battenfeld posiada wieloletnie doświadczenie w technologii wtrysku wielokomponentowego. Na tegorocznych targach K firma zademonstruje wiedzę w tej dziedzinie, produkując 3-składnikowy kubek wielokrotnego użytku coffee-to-go. Aplikacja wskaże zalety jakie wnosi połączenie kilku technologii. W produkcji tej dla zmniejszenia zużycia materiału zastosowana zostanie także technologia wtrysku ze spienianiem fizycznym Cellmould.

W produkcji kubka z pokrywką wykorzystana zostanie forma wtryskowa firmy Haidlmair. Wyrób wykonany zostanie z materiału z Bornewables firmy Borealis. Produkcja będzie prowadzona na energooszczędnej wtryskarce SmartPower 400/750H/210S/525L Combimould.

Materiał Bornewables, wykonany jest z surowców odnawialnych (tj. surowców niepochodzących z ropy naftowej). Materiał umożliwia spełnienie standardów jakości i zrównoważonego rozwoju. Materiał jest bezpieczny dla żywności i ma certyfikat ISCC PLUS (International Sustainability & Carbon Certification). Surowiec do produkcji Borealis Bornewables pochodzi z biomasy drugiej generacji, odpadów i pozostałości. Bezpieczeństwo i działanie produktu odpowiada właściwościom nowych poliolefin, a jednocześnie znacznie zmniejsza ślad CO2. Narzędzie firmy Haidlmair zostało optymalnie zaprojektowane do stosowania materiału Bornewables. Szczególną cechą narzędzia jest zastosowanie elementów hybrydowych w płycie formy w celu optymalizacji chłodzenia. Te elementy hybrydowe są produkowane na maszynie Lasertec bezpośrednio w Haidlmair w jednej operacji roboczej i są połączeniem konwencjonalnie obrabianej stali narzędziowej i brązu drukowanego w 3D.

W pierwszym etapie wtryskiwany jest przezroczysty kubek. W drugim kubek obtryskiwany jest materiałem spienionym fizycznie, który służy jako warstwa izolacyjna. Warstwa zewnętrzna powstaje z materiału Bornewables PP. Pokrywka produkowana jest z tego samego materiału co korpus kubka. Materiał wykorzystywany do produkcji pokrywki może być barwiony według indywidualnych potrzeb odbiorcy końcowego. Wybór materiałów został dokonany na podstawie funkcji użytkowych wyrobu i w celu osiągniecia odpowiedniego efektu wizualizacyjnego. Cały kubek jest wykonany z Bornewables, dzięki czemu może być ponownie wykorzystany i w 100% poddany recyklingowi zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym. Gotowe detale są odbierane z wtryskarki przez robota Wittmann WX142, umieszczane na przenośniku taśmowym i podawane do systemu owijania przepływowego i pakowania. Zastosowany materiał opakowaniowy pochodzi również z rodziny produktów Bornewables firmy Borealis.

1-coffee-to-go-becher-cup
Kubek Coffee-to-go wielokrotnego użytku, wykonany w technologii wtrysku 3-komponentowego. (Foto: Haidlmair)

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum