Energooszczędne technologie Wittmann Battenfeld na K 2022

Ochrona zasobów i redukcja wagi wyprasek dzięki zastosowaniu materiałów alternatywnych oraz nowatorskich technologii

Na wtryskarce MacroPower 1100/12800, wyposażonej w energooszczędny napęd serwohydrauliczny, zaprezentowana zostanie produkcja wewnętrznego panelu drzwi samochodowych o zredukowanej wadze. W aplikacji wykorzystana zostanie 1-krotna forma niemieckiej firmy FRIMO. Aplikacja opiera się na wykorzystaniu naturalnych materiałów i recyklatów. Osłona drzwi wewnętrznych składa się ze szczególnie lekkiej maty z włókna naturalnego, na którą wtryskiwana jest kieszeń na karty wykonana z polipropylenu firmy Borealis uzyskanego z recyklingu. Dla osiągniecia dodatkowej redukcji zużycia surowców i redukcji wagi wyrobu zastosowana zostanie opatentowana przez Wittmann Battenfeld technologia wtrysku ze spienianiem fizycznym Cellmould. Wynikająca z tego redukcja materiału przynosi korzyści środowisku na kilka sposobów. Z jednej strony oszczędza to cenne surowce, z drugiej strony części stają się jeszcze lżejsze, co zmniejsza zużycie paliwa w samochodzie lub zwiększa zasięg akumulatorów pojazdów elektrycznych. W aplikacji wycięte maty z włókna naturalnego są pobierane z magazynu przez robota Wittmann WX152 i podawane do stacji grzania na podczerwień. Ogrzane maty są następnie umieszczane w formie wtryskowej za pomocą chwytaka kombinowanego (chwytaka do wyjmowania i wkładania) na nieruchomej połówce formy. W ruchu zamykania formy, maty są kształtowane, przycinane i obtryskiwane. Gotowa wypraska wraz z obciętymi krawędziami maty jest usuwana z nieruchomej połówki formy przed włożeniem kolejnej maty. Gotowy wyrób przenoszony jest robotem do magazynu wyrobów gotowych.

Pokazana w aplikacji wtryskarka wyposażona zostanie w nowy system monitorowania kondycji maszyn Wittmann CMS. System CMS pozwala na monitorowanie w sposób ciągły stanu technicznego wtryskarki, co zmniejsza ryzyko awarii i ogranicza prace serwisowe.

4-tuerinnenverkleidung-interior-door-panel
Panel drzwi samochodowych zbudowany z maty z włókien naturalnych i tworzy pochodzących z recyklingu. (Foto: FRIMO)

Nowa wtryskarka SmartPlus z High-Tech-Systemem automatyzacji i rozwiązaniami cyfrowymi

Na tegorocznych targach K Wittmann Battenfeld zademonstruje swoje bogate doświadczenie w dziedzinie cyfryzacji i automatyzacji. Firma pokaże produkcję poziomnic. Aplikacja wykonana zostanie na nowej serii wtryskarek SmartPlus B8X. Nowe, serwohydrauliczne wtryskarki SmartPlus cechuje wysoka powtarzalność parametrów połączona z niskimi kosztami eksploatacji. Dzięki zastosowaniu sprawdzonych technologii i wyselekcjonowanych opcji wyposażenia, maszyna oferuje doskonały stosunek jakości do ceny.

Wtryskarka SmartPlus 90/350 wyposażona zostanie w system monitorowania kondycji maszyny Wittmann CMS Lite. System automatyzacji do tej aplikacji został zaprojektowany i wykonany przez Wittmann Battenfeld Niemcy. Forma 1+1 pochodzi z austriackiej firmy SOLA. Poziomnica wykonywana będzie z ABS.

W pierwszym etapie wtryskiwana jest górna i dolna część obudowy poziomnicy. Górna część jest umieszczona w stacji laserowej i zostaje zadrukowana. Jednocześnie dolna część wyposażona zostanie w poziomnice firmy SOLA. Następnie górna część osłony z określoną siłą jest dociskana do dolnej części. Zmontowany wyrób transportowany jest na stanowisko testowe, gdzie za pomocą systemu wizyjnego sprawdzana jest dokładność poziomnicy. Po sprawdzeniu gotowe poziomnice są przenoszone przez robota Wittmann WX138 i umieszczane na przenośniku taśmowym.

Przetwórstwo płynnych silikonów dla standardowych wyrobów i mikrowyprasek

Wtrysk silikonu jest jedną z podstawowych kompetencji firmy Wittmann Battenfeld i zostanie zaprezentowany na tegorocznych targach K w dwóch aplikacjach.

Na serwohydraulicznej wtryskarce SmartPower 120/350 LIM, z użyciem 4-krotnej formy austriackiej firmy Nexus, zaprezentowana zostanie produkcja wieczka do puszki na napoje. Otwarta konstrukcja SmartPower umożliwia łatwą integrację systemu dozowania LSR. System dozowania Nexus X200 jest wyposażony w nowy system dozowania Servomix i jest połączony ze sterownikiem maszyny B8 poprzez integrację OPC UA Euromap 82.3. Forma wykorzystuje najnowszą technologię zimnego kanału ze sterowaniem dyszą zamykaną FLOWSET. Gotowe detale są odbierane za pomocą robota Wittmann W918.

6-smartpower-120-350-lsr
SmartPower 120/350 LIM z pompą dozującą LSR Nexus X200 (Foto: Wittmann Battenfeld)

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna