Engel na targach Plastpol 2023

Engel na targach Plastpol…

Green is more than a colour: podczas targów Plastpol 2023, odbywających się od 23 do 26 maja w Kielcach, Engel wyraźnie udowadnia swoje kompetencje w dziedzinie oszczędzającego zasoby, energooszczędnego przetwarzania tworzyw sztucznych prezentując dwie efektowne aplikacje. Całkowicie elektryczne wtryskarki Engel ograniczają do minimum zużycie energii i w połączeniu z inteligentnymi asystentami oraz integracją procesu wspomagają konkurencyjność.

Maksymalna wydajność na niewielkiej powierzchni

Podczas prac nad procesem produkcji pojemników na próbki do diagnostyki medycznej, możliwej także w warunkach pomieszczenia czystego, główną kwestią była minimalizacja powierzchni posadowienia. Istotna była również minimalizacja emisji CO2. Oszczędność miejsca znajduje się na pierwszym planie przede wszystkim w całkowicie elektrycznej wtryskarce Engel e-motion 160 combi M. W wersji combi M pozioma płyta obrotowa dzieli obszar zamykania wtryskarki na środku, aby można było równolegle korzystać z dwóch form. Na stałej i na ruchomej płycie mocującej umieszczono po jednym agregacie wtryskowym.

Pojemniki na próbki są detalami dwukomponentowymi. W pierwszym etapie procesu z zabarwionego na czarno poliwęglanu wtryskuje się cylindryczne zapraski, które są puste w środku. Następnie stół obraca się o 180 stopni, aby w drugim etapie procesu zamknąć cylindry z jednej strony soczewkowatymi pokrywkami przy użyciu przezroczystego poliwęglanu. Jednocześnie po drugiej stronie stołu obrotowego produkowane są kolejne wypraski. Obie 32-krotne formy pochodzą od Hack Formenbau z Kirchheim unter Teck w Niemczech.

engel-at-plastpol-2023-2
Podczas targów Plastpol 2023 na swoim stoisku ENGEL produkuje pojemniki na próbki dla diagnostyki medycznej w procesie wtrysku dwukomponentowego w warunkach pomieszczenia czystego.


Powierzchnię posadowienia maszyny zredukowano o ponad 20%

Maszyna e-motion wyposażona jest w szereg inteligentnych systemów asystenckich z oferty inject 4.0 ENGEL. Są to m. in.: iQ weight control i iQ flow control. iQ weight control wykrywa wahania objętości wtrysku i lepkości materiału, wyrównując je jeszcze w tym samym cyklu w zatwierdzonych granicach. Natomiast iQ flow control zapewnia stałe warunki termostatowania, regulując różnice temperatur w poszczególnych obwodach chłodzenia do wartości zadanej.

Koncepcja płyty obrotowej ENGEL combi M oszczędza cenne miejsce szczególnie przy zastosowaniu form wielokrotnych. Porównywalna forma 32-krotna z pionowym stołem obrotowym wymagałaby większej wtryskarki e-motion i siły zwarcia o wartości przynajmniej 280 ton. Technologia stołu obrotowego redukuje w tej aplikacji powierzchnię posadowienia wtryskarki o ponad 20 procent. Zwłaszcza w pomieszczeniu czystym przekłada się to na znaczny wzrost efektywności kosztowej. Dodatkowo mniejsza maszyna zużywa mniej energii, a całkowicie elektryczne wtryskarki ENGEL serii e-motion już teraz należą do najbardziej energooszczędnych maszyn w swojej klasie na rynku.  

engel-at-plastpol-2023-1
Ekstremalna kompaktowość: technologia combi M wyraźnie redukuje powierzchnię potrzebną dla jednostki produkcyjnej.