Engel wyposaża swoje centrum techniczne w największą na świecie wtryskarkę do testów

Engel wyposaża swoje centrum…

Engel Austria GmbH rozbudowało swoje centrum techniczne w St. Valentin w Austrii o jedną z największych wtryskarek ze swojego standardowego portfolio: duo 5500 combi M. Z siłą zamykania 55 000 kN jest to zdecydowanie największa maszyna na świecie w centrum technicznym, mierząca 32 metry długości, 13 metrów szerokości, 6,8 metra wysokości i ważąca 545 ton. Engel zamierza wykorzystać tę maszynę, aby umożliwić technologie i komponenty w zupełnie nowych wymiarach we współpracy ze swoimi klientami i partnerami. Bardzo duża przestrzeń formy mieści formy o wadze do 150 ton, z możliwymi masami wtrysku do 42 kg.

Ta najnowocześniejsza maszyna została opracowana tak, aby sprostać wymaganiom przemysłu motoryzacyjnego oraz technicznego formowania wtryskowego. Jest już dostępna do testów dla klientów.

Megatrendy w produkcji motoryzacyjnej

Przemysł motoryzacyjny coraz częściej wykorzystuje większe części plastikowe, aby zmniejszyć masę pojazdu, poprawić wydajność paliwową i obniżyć koszty produkcji. Tworzywa sztuczne oferują elastyczność projektowania, zwiększają odporność na korozję i przyczyniają się do długowieczności i bezpieczeństwa pojazdów. Umożliwiają również integrację elementów funkcjonalnych i zmniejszają liczbę potrzebnych pojedynczych części. Engel wspiera ten trend, umożliwiając produkcję większych elementów plastikowych.

Nowe możliwości formowania wtryskowego w przemyśle motoryzacyjnym i formowaniu technicznym.

Do tej pory duże części z tworzyw sztucznych były często produkowane przy użyciu różnych procesów innych niż formowanie wtryskowe, które mają znaczące ograniczenia. Dzięki dostępności wtryskarki tak dużej jak duo 5500 combi M w centrum technicznym, dostępne są teraz szerokie możliwości rozwoju części i technologii oraz pobierania próbek. Ta oferta wzmacnia rolę Engel jako podmiotu umożliwiającego nowe technologie, umożliwiając klientom i partnerom aktywne dążenie do rozwoju w nowych wymiarach i rozszerzanie możliwości formowania wtryskowego.

Już same rozmiary maszyny robią wrażenie, podobnie jak szeroka gama kombinacji materiałów i technologii, które obsługuje:

  • clearmelt - powlekanie widocznych części klejem PUR
  • foammelt - formowanie wtryskowe pianki zapewniające lekką konstrukcję i redukcję odkształceń
  • organomelt - procesy z użyciem długich włókien szklanych
  • coinmelt - formowanie wtryskowe kompresyjne
  • optimelt - wysokiej jakości elementy optyczne wykonane z transparentnych tworzyw sztucznych
  • combimelt - wielokolorowe formowanie wtryskowe
  • foilmelt - wtrysk wsteczny folii dekoracyjnych/funkcjonalnych

Centrum techniczne Engel obejmuje wszystkie obszary zastosowań w sektorze motoryzacyjnym i formowaniu wtryskowym materiałów technicznych.

bild-02-technikumsanlage-duo-5500-combi-m


Najnowocześniejsza technologia i systemy pomocy cyfrowej

Duo 5500 combi M reprezentuje najnowszą technologię formowania wtryskowego. Posiada dwie ruchome (łączone i obsługiwane indywidualnie) poziome jednostki wtryskowe i jednostkę wtryskową combi M. Jest również wyposażona w dwa sześcioosiowe roboty przegubowe Engel easix zapewniające elastyczną i wydajną automatyzację.

Do zastosowań PU dostępne są dwa systemy Cannon, jeden do zastosowań o małej objętości i jeden do zastosowań o dużej objętości. Ponadto odpowiednia jednostka dozująca umożliwia barwienie poliuretanów w celu tworzenia ekscytujących wzorów.

Wszystkie cyfrowe systemy wspomagające firmy Engel są zintegrowane ze sterowaniem maszyny, co umożliwia energooszczędną, zrównoważoną i wydajną produkcję przy jednoczesnej optymalizacji procesów.

Obszerna wiedza specjalistyczna

Żaden inny producent nie zbudował tylu wtryskarek tej wielkości co Engel, co daje mu rozległe doświadczenie, z którego korzystają jego klienci. Poprzez proaktywną instalację maszyny tej wielkości Engel podkreśla swoje zaangażowanie w technologiczne przywództwo, innowacyjność, zrównoważony rozwój i orientację na klienta, podkreślone mottem „bądź pierwszy”.

Elastyczność i innowacyjność w Centrum Technicznym

Dzięki wprowadzeniu duo 5500 combi M, centrum techniczne Engel potwierdza swoją rolę jako wiodącego centrum testowania nowych technologii i ścisłej współpracy z przemysłem w celu promowania nowych możliwości formowania wtryskowego. Maszyna umożliwia testowanie i rozwijanie istniejących i nowych projektów klientów w rzeczywistych warunkach i na neutralnym gruncie. Obejmuje to testy narzędzi i materiałów, a także rozwijanie nowych technologii produkcyjnych.

Producenci dużych, złożonych części z tworzyw sztucznych i narzędziowcy mogą teraz testować wykonalność i wdrożenie na wczesnym etapie projektu. Znacznie skraca to czas wprowadzania produktu na rynek i pozwala uniknąć kosztownych błędów poprzez wczesną identyfikację i eliminację źródeł błędów.

Pierwsze testy u klientów mają się rozpocząć już wkrótce. Zainteresowani producenci form wtryskowych mogą zarezerwować obiekt za pośrednictwem swojego przedstawiciela handlowego Engel lub kontaktując się pod adresem sales@engel.at

Reportaże

Forum