Ergis - Eurofilms planuje przejęcia kolejnych zagranicznych firm

Ergis - Eurofilms planuje przejęcia kolejnych zagranicznych firm
Firma Ergis – Eurofilms, jeden z największych środkowoeuropejskich producentów i przetwórców tworzyw sztucznych, planuje w 2008 r. przejęcie kolejnej zagranicznej spółki, a także utrzymanie pozycji lidera w regionie. Przypomnijmy, ze kilka tygodni temu spółka przejęła już dwie niemieckie firmy.

- Nie można wykluczyć kolejnych przejęć w przyszłym roku. Jest większe prawdopodobieństwo, że będzie to przejęcie zagraniczne, a nie krajowe. Nasze przyszłe akwizycje będą polegały na nabyciu aktywów finansowych długiem, potem natomiast rozważymy emisje, by odtworzyć naszą zdolność kredytową - mówi Tadeusz Nowicki, prezes Ergis - Eurofilms.

Jego zdaniem spółka dysponuje aktualnie, na większości segmentów polskiego rynku folii z tworzyw sztucznych, udziałami rzędu 20 – 40 proc. Jednak jeszcze ważniejsze wydaje się być to, że na rynku niemieckim posiada już ok. 10 proc. udziałów. Prezes ocenia też, że szacunkowa wartość krajowego rynku osiąga w tej chwili poziom 1,5 mld zł.

siedziba firmy Ergis - Eurofilms w Oławie


Przed kilkoma tygodniami Ergis - Eurofilms sfinalizował transakcję przejęcia 100 proc. udziałów w firmie MKF-Folien, będącej wiodącym producentem folii twardych PET i PVC na rynku niemieckim. Jednocześnie polska firma weszła w posiadanie wszystkich udziałów w spółce Schimanski, zajmującej się produkcją laminatów z folii PET/PE i PVC/PE.

Obecnie wiadomo już, że po przejęciu spółek niemieckich, ponad połowa sprzedaży Ergis – Eurofilms będzie kierowana na rynki tzw. Starej Europy. Wcześniej była to zaledwie jedna trzecia wartości sprzedaży. W tej chwili firma znajduje się na etapie łącznie swojej sieci eksportowej.

Aktualnie Ergis – Eurofilms największą część swoich dochodów generuje poprzez produkcję i sprzedaż folii z PVC, laminatów oraz folii stretch. W przyszłości jednak dochody mają być powiększone za sprawą większego udziału sprzedaży folii opakowaniowych.

Jeszcze jedną istotną informacją jest fakt, że w 2008 r. Ergis – Eurofilms chce przeprowadzić emisję akcji, tak by refinansować zakupy 100 proc. udziałów w niemieckich firmach i odbudować swoją zdolność kredytową. Wielkość tej emisji jest przewidziana na 7,36 mln euro. Skutkować ma to tym, by podmiot Finergis, będący głównym udziałowcem, zachował co najmniej 50 proc. akcji, które dają kadrze zarządzającej gwarancję kontroli nad spółką. Obecnie w gestii Finergis jest 59 proc. akcji spółki.

siedziba firmy Ergis - Eurofilms w Oławie


Jednocześnie Ergis – Eurofilms podsumował już wyniki finansowe trzech kwartałów tego roku. W tym czasie osiągnął on przychody ze sprzedaży na poziomie 283 mln zł, czyli o blisko 26 proc. wyższe niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Z kolei zysk z działalności operacyjnej wyniósł 13,5 mln zł, a zysk netto 8,4 mln zł. Rok temu było to odpowiednio 10, 4 mln zł oraz 14,4 mln zł.


brak
 

Opakowania do żywności (laminaty wielowarstwowe, folie i laminaty barierowe na bazie PET i PVC), opakowania przemysłowe (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET)

Polska