Eurocast wprowadza na rynek w pełni recyklowalne opakowania pozbawione EVOH

Eurocast wprowadza na rynek…

Świeżość i jakość produktów spożywczych w znacznym stopniu uzależniona jest od tego, w jaki sposób są one pakowane oraz jakich opakowań używa się, aby przedłużyć ich konserwację. Prawidłowo opakowany towar jest odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, które powodują szybszą utratę ważności tych produktów.
W produkcji serii Crysta-Line wykorzystano technologię powłok z transparentnego tlenku aluminium (AIOx). Produkty te to wysokobarierowe folie mono-materiałowe, których struktura nie zawiera warstwy EVOH. Proces laminacji standardowej folii PET z takimi materiałami, jak folia PP, PE/EVOH/PE czy aluminium, został całkowicie wyeliminowany, co pozwoliło na wyraźne zmniejszenie ilości surowca wykorzystywanego do produkcji tego typu wyrobów. Przyczynia się to także do znacznej redukcji wagi opakowania.

Struktura folii umożliwia całkowity recykling opakowań, które są z niej wytwarzane. Znajduje to swoje potwierdzenie w certyfikacie wydanym przez Institute cyclos-HTP GmbH z Aachen. Nowemu rozwiązaniu, które wprowadził Eurocast, przyznano ocenę  100% recyclability, co potwierdza, że produkty te w pełni nadają się do wtórnego przetworzenia, jednocześnie zachowując porównywalne właściwości do produktu pierwotnego. Tym samym, nowy projekt jednego z największych przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce w pełni odpowiada założeniom zawartym w koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym.

W produkcji folii Crysta-Lid wykorzystuje się mono-materiał PET (mono PET lidding film). Produkt ten, w porównaniu do ogólnodostępnych wyrobów na bazie EVOH, charakteryzuje się niską przepuszczalnością tlenu i pary wodnej (OTR 1 cm3/m2 24h; WVTR 0,5-1 g/m2 24h). Ma to związek z zastosowaniem technologii powłok z transparentnego tlenku aluminium (AIOx), które stanowią w pełni recyklowalną barierę). Dodatkowo, Crysta-Lid wyróżnia perfekcyjna ochrona zapakowanej żywności, optymalne parametry zgrzewania (SEAL, PEEL) i doskonałe właściwości antyfogowe (w opcji AF). Certyfikat otrzymany przez Institute cyclos-HTP GmbH potwierdza 100% recyklowalność produktu, a zastosować go można do wielu rodzajów żywności.

grafika

Folia Crysta-Base bazuje na mono-materiale APET. Produkt przeznaczony jest do opakowań typu tacki, a swoje zastosowanie znajduje przy pakowaniu żywności, od której wymaga się długiego okresu ważności. Dotyczy to zwłaszcza dojrzewających wędlin, wędzonych ryb czy wszelkiego rodzaju serów. Opakowania produkowane z folii Crysta-Base świetnie nadają się także do konserwacji świeżej żywności. Przyczynia się do tego ich wysoka barierowość, której skuteczność jest o wiele większa, niż w przypadku podobnych produktów opierających się na warstwie EVOH.

W skład nowej linii Crysta-Line wchodzą także folie Crysta-Lid PP. Są one przeznaczone do opakowań typu lidding film, całkowicie wykonanych z PP, które - wraz z tackami PP – są w pełni recyklowalne.

Linia Crysta-Line to kompleksowe, przyjazne środowisku rozwiązanie. Nowe produkty wprowadzone na rynek przez Eurocast w pełni nadają się do recyklingu, co wyróżnia je na tle – powszechnie stosowanych na rynku – wielowarstwowych opakowań z folii koekstrudowanych. W połączeniu z eliminacją struktury EVOH, produkcja tych folii ma minimalny wpływ na otoczenie.


Czytaj więcej:
Recykling 1017

Reportaże

Forum