Fakuma - dzień drugi. Czy są tu nasi?

Fakuma - dzień drugi. Czy… Fakuma - dzień drugi. Tłumy zwiedzających. Otacza nas obca mowa, w większości jest to język niemiecki, co niezbyt nas dziwi, gdyż z ponad 1800 wystawców ponad połowę stanowią firmy pochodzące z kraju leżącego na zachód od Odry. Zwiedzający to głównie również Niemcy oraz Austriacy i Szwajcarzy. Widzieliśmy też kilku Włochów i Chińczyków. Ostatecznie nie mają daleko. Ale czy ktoś tu mówi po polsku?

Nie, nie stęskniliśmy się za mową ojczystą. Jesteśmy tu przecież dopiero drugi dzień. Ale czy są tu nasi rodacy? Czy polski przemysł i polska myśl technologiczna jest w stanie konkurować z owym przysłowiowym Zachodem a nawet próbować go podbić?

Wiedzeni tym pytaniem postanowiliśmy poszukać wśród wystawców firm znad Wisły. Targowy katalog podpowiedział nam, iż tak, są obecni na targach Fakuma w oszałamiającej liczbie … 9. Trochę zrzedły nam miny. Mimo wszystko ruszyliśmy na poszukiwania.

I znaleźliśmy.

W hali B4, na niepozornym stoisku, które wspólnie dzielą ML Recykling wraz z gdyńskim TMA Automation, spotykamy niezwykle sympatyczne ale też i zajęte osoby. Jedną z nich jest Karol Filipiuk, który informuje nas, że firma ML zajmuje się się recyklingiem odpadów poprodukcyjnych, w zdecydowanej większości polipropylenowych. Miesięcznie produkują ponad 1,5 tysiąca ton regranulatów a nowoczesny park maszynowy daje firmie możliwość napełniania surowców talkiem oraz kredą do 30%.

- Jakość naszych produktów pozwala nam na konkurowanie z tworzywami oryginalnymi, niedawno otrzymaliśmy certyfikat TUV Rheinland, co oznacza spełnianie rygorystycznych wymogów jakościowych - informuje nas Karol Filipiuk.

- Na Fakumie jesteśmy po raz pierwszy - dodaje prezes zarządu TMA Automation, Marek Łangowski. TMA projektuje i buduje nowoczesne, interdyscyplinarne rozwiązania z zakresu robotyki, automatyki, mechaniki i systemów wizyjnych. Inżynierowie w TMA Automation specjalizują się w projektowaniu i konstruowaniu robotów do etykietowania w formie [IML] oraz zrobotyzowanych stanowisk montażowych.

- Na tak małym stoisku nie jesteśmy w stanie pokazać naszego sprzętu a co za tym idzie pełni naszych możliwości. Natomiast za pomocą wirtualnej aplikacji możemy nawet na tak małej powierzchni zaprezentować klientom nasze urządzenia.

Tu dodajmy, iż wspomniana aplikacja pozwala na wirtualne umieszczenie w dowolnym miejscu urządzenia uniLINE, umożliwiającego elastyczne planowanie wytwarzania detali zdobionych metodą IML.

TMA


Bytów znajduje się w centrum przepięknego regionu znanego jako Szwajcaria Kaszubska. Zlokalizowana w tym mieście firma FCPK Bytów specjalizuje się w produkcji okrągłych elementów znormalizowanych i specjalnych do form i tłoczników (słupy, tuleje, wypychacze, stemple). My Bytów odnaleźliśmy w hali B2, gdzie niezwykle miło przywitał nas przedstawiciel FCPK - pan Maciek Matuszewski.

- Jesteśmy w trakcie rozbudowy, w przyszłym roku powierzchnia naszego zakładu wyniesie 20 000 m2, co zdecydowanie zwiększy nasze możliwości produkcyjne - z optymizmem patrzy w przyszłość przedstawiciel FCPK.

FCPK


Sporo naczekaliśmy się na rozmowę z Łukaszem Pawlakiem z Witrochemu - firmy oferującej zarówno wysokiej klasy usługi wtrysku, jak również będącej profesjonalną galwanizernią nanoszącą powłoki na tworzywa sztuczne. Z nieskrywaną satysfakcją obserwowaliśmy kolejkę zainteresowanych osób czekających na rozmowę z panem Łukaszem.

- Firma istnieje od 1975 roku, a od 2005 świadczymy usługi nakładania powłok galwanicznych na elementy tworzywowe dla klientów z branży automotive i AGD - uściśla Łukasz Pawlak.

WitrochemRegranulat PP, PE, Compounding, Odpady poprodukcyjne
 

Regranulat PP, PE, Compounding, Odpady poprodukcyjne, kratka trawnikowa

Polska, 82-310 Elbląg, Berylowa 7, Gronowo Górne
brak
 

Formy wtryskowe, narzędziownia, przetwórstwo tworzyw, produkcja detali z tworzyw sztucznych, druk 3D, chłodzenie konformalne

Polska
brak
 

Producent korpusów i elementów znormalizowanych do form wtryskowych i ciśnieniowych oraz opraw i części znormalizowanych do tłoczników.

Polska