Gniazda produkcyjne Arburga na targach Plastpol 2019

Gniazda produkcyjne Arburga…

Podczas tegorocznej edycji targów Plastpol niemiecki producent wtryskarek zaprezentował produkty swojej marki przeznaczone do efektywnej technologii wtrysku, a także gotowe gniazda produkcyjne i rozwiązania automatyzacyjne. W tym roku Arburg skupił się na "Drodze do digitalizacji", rozwiązaniach "pod klucz" i automatyzacji procesów.

- Nasza tegoroczna ekspozycja na targach Plastpol jest w zasadzie w całości poświęcona automatyzacji procesów produkcji metodą wtrysku. Zgodnie z hasłem "Droga do digitalizacji" pokazujemy przykłady gniazd produkcyjnych zgodnych z koncepcja technologii Przemysłu 4.0. - powiedział dr Sławomir Śniady, szef Arburg Polska.

Na tegorocznym stoisku można było w praktyce doświadczyć czwartej rewolucji przemysłowej. Za pomocą gotowego gniazda produkcyjnego, którego sercem była pionowa wtryskarka Allrounder 375 V, zaprezentowane zostały możliwości uwzględnienia online specjalnych wymagań klientów w zakresie wykonywanych procesów wtrysku. Na targach zwiedzający samodzielnie decydowali o parametrach lin napinających, takich jak długość, kolor czy końcówka, wprowadzając wybrany wariant bezpośrednio na terminalu. Za pomocą protokołu komunikacyjnego OPC UA zlecenie było przesyłane do centralnego układu sterującego Selogica. Gotowe gniazdo produkcyjne produkuje linę napinającą „na żądanie” w elastyczny sposób od wtrysku do wtrysku - dzięki inteligentnemu kształtowi produktu i formy wtryskowej oraz modułom Industrie 4.0 - całkowicie bez przezbrajania.

liny-napinajace-arburg


- Tego typu rozwiązanie wnosi cenną wartość dodaną dla odbiorców wyrobów ponieważ umożliwia uwzględnianie ich indywidualnych wymagań personalizując niejako wyrób seryjny a dla producenta jest szansa uzyskania przewagi konkurencyjnej – podkreśla Sławomir Śniady. - W praktyce przemysłowej takie zastosowanie jest przeznaczone do konfekcjonowania kabli na potrzeby branży samochodowej.

Arburg postarał się również aby goście targów Plastpol mogli zrozumieć istotę czwartej rewolucji przemysłowej i tzw. inteligentnej produkcji. Celem nadchodzących zmian jest bowiem dostosowanie możliwości produkcyjnych do zmiennych wymagań rynku. Takie możliwości szybkiego reagowania zapewniają inteligentne systemy produkcyjne skomunikowane zarówno z całym otoczeniem produkcyjnym jak i odbiorcami. Kluczowym elementem tego typu systemów jest połączenie wszystkich elementów we wspólną sieć do czego potrzebny jest komputerowy system zarządzania.

Jako centralny moduł koncepcji Przemysł 4.0 zarządzanie systemowe z poziomu komputera nadrzędnego (ALS) umożliwia elektroniczną wymianę danych między urządzeniami i zakładami produkcyjnymi (integracja pozioma), a także za pomocą systemu PPS/ERP (integracja pionowa). Oba eksponaty prezentowane na targach Plastpol były połączone z systemem ALS. Na monitorze eksperci z firmy Arburg pokazywali, w jaki sposób można dzięki takiemu rozwiązaniu rejestrować i zapisywać wszystkie istotne dane produkcyjne i jakościowe, i jak w każdym momencie korzystać z możliwości śledzenia historii zleceń, partii i pojedynczych elementów.

- Od kilku już lat na targach Plastpol pokazujemy oryginalne rozwiązania automatyzacji produkcji. Wykorzystują one unikalne możliwości naszych maszyn i manipulatorów obsługiwanych z poziomu układu sterowania wtryskarki. Tworzone są przez specjalistów Arburg Polska, powstają w Polsce i w polskich cenach; promujemy w ten sposób niejako polska myśl techniczną - mówi Sławomir Śniady.

Na przykładzie gniazda do zautomatyzowanej produkcji zaciskowych opasek kablowych zwiedzający mogli zobaczyć jak koncepcja automatyzacji wygląda w praktyce.

opaski-zaciskowe-arburg


Wtryskarka Allrounder 570 E Golden Electric o sile zwierania 2000 kN produkowała za pomocą ośmiogniazdowej formy wtryskowej opaski kablowe z PP w czasie cyklu ok. 20 s. Wtryskarka jest kompaktowa i współpracuje z manipulatorem liniowym Multilift Select. Manipulator ten jest zintegrowany z układem sterowania Selogica, a jego rolą jest wyjmowanie wyprasek z formy i pakowanie ich do kartonowych pudełek. Cały proces odbierania i odkładania detali oraz zamykania pudełek realizowany jest z wykorzystaniem tego standardowego manipulatora firmy Arburg.

- Integracja manipulatora z układem sterowania wtryskarki i wyposażenie go w odpowiednie czujniki pozwala na realizację złożonych, często spektakularnych operacji i wydajna produkcję trudnych technicznie wyrobów - tłumaczy Sławomir Śniady.

- Naszą prezentacją targową staramy się wyprzedzać potrzeby rynku i polskich przetwórców tworzyw sztucznych - podsumował targi Plastpol szef Arburg Polska.

Jacek Leszczyński

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233