Grafe dostrzega czerń - perfekcyjną czerń

Grafe dostrzega czerń - perfekcyjną…

Czerń to kolor pierwszego wyboru dla wielu tworzyw sztucznych, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z towarami konsumenckimi, kosmetykami, artykułami luksusowymi czy towarami przemysłowymi. Z jednej strony czerń kojarzy się ze szlachetnością i elegancją, a z drugiej – z chłodem i powagą. W niektórych zastosowaniach wygląda natomiast prosto i solidnie. Grupa Grafe  z Blankenhain od wielu lat specjalizuje się w barwieniu na czarno standardowych tworzyw sztucznych i posiada szerokie portfolio odpowiednich koncentratów masterbatch. Bazując na tej wiedzy, firma opracowuje również rozwiązania dla coraz większej liczby technicznych tworzyw sztucznych i ich zastosowań, które pozwolą na uzyskanie doskonałych odcieni czerni.

- W obszarze PE/PP mamy w ofercie głęboką czerń do formowania wtryskowego, znaną również jako piano black, która zapewnia głębię koloru, jaką w innym przypadku można uzyskać wyłącznie za pomocą rozpuszczalnych barwników w amorficznych strukturach polimerowych.  Na życzenie klienta koncentraty masterbatch mogą być łączone w taki sposób, aby poprawić płynność i czas trwania cyklu - podaje Danny Ludwig, dyrektor ds. zarządzania produktem, Color & Functional Masterbatches, odnosząc się w szczególności do zastosowań w sektorze motoryzacyjnym.

Dzięki nowemu koncentratowi masterbatch Base Black dla PP opracowano również wydajną alternatywę dla najpopularniejszych odcieni czerni w branży motoryzacyjnej, która oprócz stałej dostępności (próbki do testów produkcyjnych są wysyłane tego samego dnia) oferuje również znacznie lepszy poziom cen w porównaniu z bezpośrednim kolorem OEM. Co więcej, masterbatch może być dowolnie regulowany. Już teraz osiąga doskonałe wartości kolorów przy standardowych parametrach w procesie produkcyjnym, które mieszczą się w tolerancji OEM i tylko nieznacznie odbiegają od kolorów bezpośrednich.

Termoplastyczne poliuretany to kolejna grupa produktów, dla której Grafe dostarcza idealne barwniki. - W przypadku TPU mamy w naszym portfolio szeroką gamę czarnych odcieni, zarówno dla estrów, jak i eterów. Zawartość sadzy sięga tu nawet 35 procent. Oprócz wytłaczania kabli i ekstruzji, możliwe są również odpowiednie zastosowania w formowaniu wtryskowym - wyjaśnia Ludwig.

Ekspert wspomina również o wysokiej jakości i wysoce nasyconych koncentratach styrenowych w asortymencie produktów - W tym przypadku zawartość sadzy wynosi do 30 procent, z wyjątkową głębią czerni. Stosowana sadza o bardzo drobnych cząsteczkach stanowiła wyzwanie, które udało nam pokonać, co przynosi różne korzyści dla klienta. Barwienie jest możliwe w różnych docelowych polimerach, w tym PC/ABS, PC, PS, SAN, ABS, PA/ABS, SB i SEBS, a obróbka została przetestowana zarówno w formowaniu wtryskowym, jak i wytłaczaniu. Tutaj szczególnie ważną branżą docelową jest przemysł produkcji opakowań.

zrzut-ekranu-2024-06-26-122040

Do zastosowań w druku 3D Grafe oferuje również czarny koncentrat dla PLA, który charakteryzuje się bardzo dobrą dyspersją i homogenizacją. - Bardzo dobrze nadaje się do wytłaczania filamentów i imponuje doskonałymi właściwościami obróbki bez powstawania zbryleń - informuje dyrektor ds. zarządzania produktem. Masterbatch do przetwórstwa PC, który jest stosowany w formowaniu wtryskowym, ma również bardzo dobrą głębię koloru i dobrą jakość dyspersji.
Do produkcji włókien przędnych i wytłaczania folii Grafe oferuje masterbatch, który nadaje się do czarnego barwienia PET. - Ma typową dla branży zawartość sadzy na poziomie 30 procent z bardzo dobrą dyspersją - mówi Ludwig. Jest to konieczne, aby móc niezawodnie barwić włókna. Bardzo dobra jakość sadzy i włókien to kolejne cechy szczególne tego produktu.

Jednym ze szczególnych obszarów działalności firmy zawsze były zastosowania motoryzacyjne. - W przypadku części w komorze silnika formowanych wtryskowo, w których stosowany jest PBT, oferujemy rozwiązanie, które imponuje doskonałą homogenizacją przy niskim dozowaniu, a na życzenie może być również przystosowane do ulepszonej nukleacji - mówi Ludwig. - W ostatnich latach coraz bardziej ugruntowaliśmy swoją pozycję specjalisty w zakresie elementów zewnętrznych wykonanych z PMMA i stale rozwijamy te zastosowania. Oprócz branży motoryzacyjnej, specjalista wymienia również sektor budowlany jako ważny obszar zastosowań.

W przypadku przetwarzania PA, Grafe oferuje szeroką gamę sadzy lub nigrozyny do barwienia na czarno. - Grupą docelową są zastosowania związane z formowaniem wtryskowym, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym, ale także bardzo wymagające technicznie komponenty w sektorze budowlanym. Istnieją różne opcje optymalizacji jakości materiału lub procesu produkcyjnego - dodaje ekspert, wskazując na lepszą płynność i nukleację. - Ponadto, delikatniejsze i dłuższe ścieżki przepływu mogą być pokonywane łagodniej, a komponenty mogą być wyjmowane z formy wcześniej.

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe i smarne, antyblokery, stabilizatory UV, uniepalniacze

Polska, 42-700 Lubliniec, K. Miarki 15/4