Grupa Kęty kończy budowę zakładu opakowań w Tychach

Zarząd Grupy Kęty S.A. poinformował o zakończeniu budowy trzeciego modułu zakładu opakowań w Tychach, w którym zainstalowano 10-kolorową drukarkę rotograwiurową, nożyce wyposażone w laserowy system do nacinania laminatów (easy open) oraz magazyn wysokiego składowania. Czyni to z Segmentu Opakowań Giętkich jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów produkujących opakowania giętkie w Europie.

Inwestycja ta wraz zakupem innych nowoczesnych drukarek, urządzeń laminujących oraz innego sprzętu, również do zakładu w Kętach kosztowała spółkę w ciągu ostatniego roku około 70 mln, umożliwiając odbudowę i jednocześnie znaczne zwiększenie potencjału produkcyjnego w porównaniu z okresem sprzed pożaru w styczniu 2006 r.

Obecnie w zakładach produkcyjnych w Kętach i Tychach pracuje pięć bardzo nowoczesnych drukarek rotograwiurowych, kolejna szósta drukarka (kupiona od syndyka upadłej drukarni w Łodzi poza planem inwestycyjnym na 2007 r.) zainstalowana zostanie w drugim kwartale. br. W efekcie w każdym zakładzie będą pracować po trzy tego typu drukarki.

W Kętach współpracować z nimi będą dwie nowe, wysoko wydajne linie do laminowania, dzięki czemu SOG posiadać będzie prawie dwukrotnie większe moce produkcyjne w zakresie wysoko przetworzonych laminatów opakowaniowych.

Obecnie produkcja tego typu asortymentu odbywa się w dwóch niezależnych od siebie zakładach w Tychach i Kętach, co zabezpiecza klientów przed nadzwyczajnymi zdarzeniami losowymi.

Efekty przyniosły także prowadzone w latach ubiegłych inwestycje kapitałowe i rzeczowe, np. przejęcie firmy RUN-PAK, co pozwoliło na szybkie wejście w rynek opakowań zadrukowanych w technologii flexo, a także rozpoczęcie produkcji opakowań na lody rożki.

Uruchomiono także linie do produkcji folii polietylenowej (w Tychach w trzecim kwartale 2007 r. uruchomiona zostanie już trzecia tego typu linia o prawie dwukrotnie większej wydajności od dotychczasowych i umożliwiająca produkcję najbardziej zaawansowanych technologicznie folii).

Boom inwestycyjny w SOG pokrywa się w czasie z bardzo dynamicznym wzrostem sprzedaży, która realizowana jest przez dostawy laminatów do tradycyjnie największych odbiorców SOG - głównie koncernów spożywczych: Nestle, Unilever, Krat Foods, Dr. Oetker oraz poprzez sprzedaż opakowań do nowych i bardzo perspektywicznych segmentów rynku. Należą do nich: branża chemiczna, w której SOG współpracuje z takimi potentatami, jak: Cussons, Reckitt Benckiser, Bella (opakowania na proszki do prania, mydło i artykuły higieniczne), dynamicznie rozwijająca się branża etykiet termokurczliwych, są to przede wszystkim etykiety do soków pitnych (SOG obsługuje m.in. krajowego potentata w tej branży - firmę MASPEX) oraz segment opakowań na mrożonki i lody ( w tym lody rożki).

Dzięki inwestycjom i nowym technologiom SOG odnotował w pierwszym kwartale 2007 r. znaczący wzrost sprzedaży (około 20 proc.), powrócił też do satysfakcjonującego poziomu rentowności. Systematycznie zwiększa także eksport wysoko przetworzonych opakowań na rynki UE.