HP na Formnext 2023 przedstawia postępy w druku 3D z polimerów i metali

HP na Formnext 2023 przedstawia…

Podczas targów Formnext, najważniejszej na świecie imprezy poświęconej produkcji addytywnej, firma HP zademonstrowała swoje silne zaangażowanie w zrównoważoną produkcję, w tym nowe materiały, narzędzia, innowacje i rozszerzone możliwości oprogramowania, aby przyspieszyć proces wdrażania oraz skalowania druku 3D z polimerów i metali. HP podkreśla również współpracę z wiodącymi w branży partnerami i klientami, w tym BMW, Decathlon, Indo-Mim i innymi.

- HP przesuwa granice druku 3D dzięki nowym innowacjom, zwiększonym możliwościom, a także nieustannemu dążeniu do pomagania naszym partnerom i klientom w rozwoju oraz zwiększaniu możliwości bardziej zrównoważonej produkcji - powiedział Savi Baveja, President of Personalization & 3D Printing and Chief Incubation Officer w HP. - Jesteśmy dumni, że możemy wspierać branże w tworzeniu bardziej ekologicznej i elastycznej przyszłości. Nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój jest podstawą naszej wizji - dodał. 

Zaangażowanie w zrównoważoną produkcję

Zaangażowanie HP w zrównoważony rozwój w branży druku 3D jest oparte na trzech filarach zaprezentowanych w tym roku na targach Formnext. Są to redukcja śladu węglowego, umożliwienie obiegu zamkniętego oraz dzielenie się wiedzą w celu uzyskania bardziej wpływowych wyników.

- Mamy trzy główne obszary skupiające się na rozwiązaniach, możliwościach i materiałach HP do druku 3D, które mają pomóc w rozwoju bardziej zrównoważonej produkcji - powiedział François Minec, Global Head of 3D Polymers w HP. - Od materiałów o wysokiej przydatności do ponownego użycia, aby pomóc markom osiągnąć zerowy poziom odpadów netto, po oferowanie programów przyjmowania zwrotów i nowych narzędzi do obliczania śladu węglowego. Chcemy pomagać naszym klientom w dokonywaniu wyborów, które pomagają naszej planecie i ludziom - dodał François Minec.

Godnym uwagi przykładem jest wieloletnia współpraca HP z liderem rynku motoryzacyjnego BMW Group, która ma na celu rozwój zrównoważonego projektowania, produkcji i automatyzacji procesów z wykorzystaniem różnych rozwiązań druku 3D HP. - Oceniamy każdą część naszego procesu produkcyjnego, stale ulepszając nasze działania w celu zminimalizowania naszego śladu CO2. HP stawia na pierwszym miejscu odpowiedzialność za środowisko, oferując materiały o obniżonej emisji CO2 bez dodatkowych kosztów, co ułatwia ich wdrożenie - wspólną filozofię obydwu firm podkreślił Jens Ertel, Head of Additive Manufacturing w BMW Group.

Przyjęcie technologii HP Multi Jet Fusion w BMW Group doprowadziło do przyspieszenia procesu projektowania, skrócenia czasu realizacji i elastycznego, opłacalnego podejścia do produkcji. Chcąc osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, BMW Group wykorzystuje HP Jet Fusion 3D Automation Accessory. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane w celu zminimalizowania czasu przestoju, zmniejszenia kosztów pracy związanych z produkcją addytywną i otwarcia nowych możliwości w produkcji masowej. - W naszym modelu pracy HP Automation Accessory pozwala nam podwoić wydajność przy użyciu tej samej drukarki, co jest pomocne w projektach o krótkim czasie realizacji. Dzięki oszczędnościom kosztów w druku 3D i nowym działaniom biznesowym, proces adaptacji innowacji przyspieszy, a popyt na części drukowane w 3D wzrośnie - podkreśla Ertel.

Najważniejsze działania HP w zakresie zrównoważonego rozwoju obejmują:

  • HP współpracuje z partnerami w zakresie produkcji materiałów w celu opracowania bardziej zrównoważonych rozwiązań o wysokiej przydatności do ponownego użycia. Wraz z firmą Arkema HP opracowuje materiały biopochodne wykonane z odnawialnego oleju rycynowego i wykorzystujące biometan, w celu dalszego zmniejszenia śladu węglowego. Z kolei wraz z firmą Evonik HP podwaja wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, opracowując materiał 3D PA12 o wysokiej zdolności do ponownego użycia. Materiał ten, wytwarzany przy użyciu energii odnawialnej podczas produkcji, może pomóc zmniejszyć ślad węglowy powszechnie stosowanego materiału PA12 o 49% bez zmiany jego właściwości.
  • Klienci HP, tacy jak Decathlon, nieustannie pracują nad możliwościami poprawy praktyk zrównoważonego rozwoju, co obejmuje aktywny udział w programie Arkema Take Back. - Produkcja addytywna, zwłaszcza z wykorzystaniem technologii Multi Jet Fusion, wydłuża cykl życia naszych produktów sportowych, zwiększa ich trwałość i możliwości modernizacji oraz łagodzi wpływ naszych procesów produkcyjnych na środowisko - stwierdził Julien Guillen, dyrektor ds. produkcji addytywnej w Decathlon.
  • HP wprowadza na rynek przełomowe narzędzie Carbon Footprint Calculator, innowacyjne oprogramowanie, które pozwoli klientom obliczyć ślad węglowy konkretnych drukowanych części. Narzędzie to umożliwia branżom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wpływu ich praktyk produkcji addytywnej na środowisko.

Nowe innowacje i partnerstwa

HP przedstawia również nowe rozwiązania w zakresie polimerów 3D, zaawansowane możliwości automatyzacji, zintegrowane opcje oprogramowania i rozwój metali 3D.

  • Nowe innowacje w szerokim portfolio urządzeń HP do proszkowego druku 3D z polimerów obejmują serię HP Jet Fusion 5600 i rozwiązanie HP Jet Fusion 5000. Nowa seria 5600 firmy HP oferuje większą precyzję, niezawodność i możliwości customizacji, co pomaga obniżyć koszty rozwoju i weryfikacji. Klienci, w tym Prototal i Protolabs, już teraz produkują części przy użyciu nowych rozwiązań. Rozwiązanie HP 5000 zostało zaprojektowane w celu obniżenia progu wejścia dla technologii Multi Jet Fusion, zaspokajając potrzeby nowych klientów, którzy chcą oszacować wielkość produkcji, a także organizacji badawczo-rozwojowych i małych firm przemysłowych lub zajmujących się opieką zdrowotną, które obecnie outsourcingują końcową produkcję.
  • Nowe partnerstwo z Materialise w celu zwiększenia wolumenu druku 3D i zintegrowania technologii HP Multi Jet Fusion i Metal Jet z platformą oprogramowania Materialise CO-AM. Integracja ta oferuje zoptymalizowane zarządzanie zadaniami druku 3D, monitorowanie maszyn w czasie rzeczywistym i przygotowywanie danych, umożliwiając producentom tworzenie przepływów pracy, które poprawiają kontrolę jakości i wykorzystanie maszyn.
  • Współpraca z Autodesk w celu połączenia Autodesk Fusion z drukarkami HP Multi Jet Fusion i Metal Jet w celu zapewnienia zintegrowanych rozwiązań do projektowania i produkcji.
  • Prezentacje na żywo koncepcji automatyzacji HP i Siemens są teraz dostępne dla firm, które chcą usprawnić produkcję, zwiększyć wydajność i zminimalizować przestoje. Prezentacje odbywają się w DFactory w Barcelonie, która jest centrum współpracy HP z partnerami i klientami w zakresie badań i rozwoju, rozwoju aplikacji i zastosowań produkcyjnych. Zobacz wideo tutaj.
  • HP utrzymuje wiodącą pozycję w branży metali 3D, ogłaszając nowe partnerstwa z INDO-MIM, Sandvik i Elnik, a także prezentuje nowe materiały metalowe z długoletnim partnerem GKN Additive.

HP na targach Formnext

Odwiedzając stoisko HP można było dowiedzieć się o nowych rozwiązaniach, usługach, oprogramowaniu i materiałach HP oraz zobaczyć najnowsze rozwiązania produkcyjne. HP wzięło również udział w kilku panelach dyskusyjnych.