Imponujące rozmiary targów Plastpol. Na 4 dni targi zmienią się w fabrykę

Imponujące rozmiary targów…

Maszyny od ponad 500 firm zajmą wszystkie 7 hal wystawienniczych Targów Kielce. Targi przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy Plastpol wracają do przedpandemicznej formy. Również po trzech latach do kieleckich targów wracają firmy z Azji. Swoje oferty zaprezentują firmy m.in. z Chin, Tajwanu i Japonii. Ostatnio targi Plastpol taką skalę osiągnęły podczas edycji w 2019 roku.

- Zajęliśmy wszystkich 7 hal wystawienniczych, łącznie z ostatnim pawilonem B, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Na targach pojawią się firmy z całego świata, choćby z Indii, Turcji, Włoch, Niemiec czy Portugalii, ale też z Azji - mówi dyrektor projektu Plastpol, Kamil Perz. - Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych w dobie kryzysu nie uniknęła problemów i wynikających z tego zmian. Widzimy, że wiele firm coraz więcej mocy przerobowych kieruje w stronę branży obronnej. Biorąc pod uwagę, że największymi targami organizowanymi w Kielcach jest poświęcony obronności MSPO, na Plastpolu obecni będą zarówno wystawcy, jak i odwiedzający z sektora militarnego. Dlatego też targi te dają możliwość przyjrzenia się branży, szukania nowych klientów czy rynków zbytu.

Linia produkcyjna i nowości

Tegoroczna edycja Targów Plastpol zapowiada się jako wydarzenie skupiające w sobie przedstawicieli każdego zakątka świata. Obecnie do targów Plastpol zgłoszone jest ponad 500 firm. W Targach Kielce zaprezentują się maszyny i technologie wiodących koncernów. Firmy z branży od 27 lat widzą w targach Plastpol ważnych klientów, nowe rynki zbytu i kluczowe kontakty biznesowe. Tak będzie i w tym roku. W Targach Kielce swoje oferty zaprezentują, m.in.: Arburg, Engel, Krauss-Maffei, Wittmann, Erema, Brenntag, ExxonMobil, MOL Group, LyondellBasell, Omya, JSW, Koch-Technik, Sumitomo i wiele innych.

Unikatowym dla targów Plastpol jest to, że na cztery dni wydarzenie targowe zmienia się w jedną wielką fabrykę. Każda z maszyn działa, jest obsługiwana przez pracowników firmy i przechodzi przez pełen cykl produkcyjny. To pozwala na zobaczenie maszyn w akcji, co pomaga przy podjęciu decyzji, ale też stanowi niemałą atrakcję dla zwiedzających. Naturalnie, podczas targów Plastpol prezentowane są nowości. Przykładem jest firma Arburg, która w tym roku zaprezentuje hybrydową maszynę Allrounder 470 H, przygotowana na 100-lecie firmy. Allrounder 470 H w porównaniu z typową wtryskarką hydrauliczną charakteryzuje się o 50% lepszym bilansem energetycznym i pozwala zaoszczędzić do 12 000 kg CO2 rocznie. We wtryskarce zastosowano wiele innowacji technicznych, które są dostępne tylko w firmie Arburg. Dla przykładu, nowa koncepcja zarządzania olejem zmniejsza jego zapotrzebowanie aż o 35%.


1z6r3585-20220525-targikielce-plastpol

Wiedza merytoryczna podczas Plastpolu

Rok 2023 w branży upłynie pod znakiem zamkniętego obiegu produkcyjnego. Obecna technologia pozwala na stworzenie maszyn operujących praktycznie bezpośrednio na plastiku z odzysku. To ogromna zmiana i dobra wiadomość dla sektora przetwórczego, ponieważ pozwala na całkowitą zmianę myślenia o przetwórstwie tworzyw sztucznych. Potwierdzają to analizy ogólnoświatowych instytucji działających w tej branży.

- Przemysł tworzyw sztucznych nieustannie rozwija nowe technologie, które usprawniają proces produkcyjny, obejmując więcej materiałów pochodzących z recyklingu, mniej materiałów, projekty umożliwiające recykling i lepszą wydajność w celu lepszej ochrony żywności i napojów, znacznie zmniejszając ilość odpadów - mówi Matt Seaholm, prezes organizacji Plastics Industry Association.

Swoją wiedzą podzielą się także włoscy przedstawiciele branży. Uczestnicy targów Plastpol będą mogli wziąć udział w seminarium dotyczącym perspektyw czekających na włoski przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych. Co istotne, zgodnie z danymi firmy Amaplast, Polska jest trzecim rynkiem dla włoskiej branży przetwórczej, co stawia ten kraj wyżej, niż m.in. Chiny.

Tak jak od wielu lat wydarzeniem towarzyszącym 27. edycji Targów Plastpol w Kielcach będzie Seminarium Techniczne. Odbędzie się ono w drugim dniu Targów 24 maja. Motywem przewodnim będzie hasło "Zaawansowane materiały polimerowe - technologie, przetwórstwo, aplikacje".

Podczas Plastpolu 2023 roczny raport branżowy przedstawi Fundacja Plastics Europe Polska. Dodatkowo, wspólnie z Fundacją dwie konferencje organizuje Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu - Krajowy Klaster Kluczowy. Tematami spotkań będą "Koalicja na rzecz recyklingu tworzyw sztucznych" oraz "Cyrkularne surowce i produkty".

XXVII Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol odbędą się 23-26 maja 2023 w Targach Kielce.