Innowacje BASF na paryskich targach kompozytowych

Innowacje BASF na paryskich…
Podczas trwających właśnie targów branży kompozytowej JEC Composites Show w Paryżu - jednej z najważniejszych światowych wystaw przeznaczonych dla firm z tego sektora - koncern BASF prezentuje szereg swoich produktów przeznaczonych dla infrastruktury, motoryzacji i energetyki. Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

Infrastruktura: lekkie i odporne na ekstremalne obciążenia słupy wykonane z Elastolitu

Jednym z eksponatów jest bardzo mocny i odporny na wiatr słup wykonany z systemu poliuretanowego Elastolit. Technologia ta już sprawdziła się w Chinach, a teraz dostępna jest także w Europie. Słupy te, oparte na technologii nawijania włókien, są znacznie lżejsze i co najmniej 2,5 razy bardziej odporne na wiatr od powszechnie stosowanych betonowych słupów sieci średniego napięcia. Dzięki ich niskiej masie – 12 metrowy słup kompozytowy waży tylko 250 kg - są łatwe w montażu i nie wymagają ciężkiego sprzętu do ich podnoszenia. Wytrzymałość na zginanie jest co najmniej 2,5 razy większa w porównaniu do słupów betonowych, co pozwala na wydłużenie odległości między pojedynczymi słupami nawet do 120 metrów.

Przedstawiciele BASF zauważają, że słupy te udowodniły już swoją odporność na wiatr podczas zeszłorocznego tajfunu Rammasun w Chinach. Tajfun zniszczył 70 tys. słupów betonowych i metalowych, podczas gdy żaden ze słupów na bazie poliuretanu nie został naruszony i wszystkie nadal działają.

Przemysł motoryzacyjny: części z materiałów kompozytowych o wysokiej wydajności oraz spoiwo Acrodur

BASF prezentuje przykłady nowych zastosowań dla materiałów termoutwardzalnych i termoplastycznych w lekkich konstrukcjach dla motoryzacji. Ich zastosowanie pozwala na redukcję masy komponentów i emisji CO2. Zaprezentowany element strukturalny został wykonany metodą prasowania na mokro z użyciem systemu poliuretanowego Elastolit RTM w eksperymentalnej formie odlewniczej. Użyty Elastolit cechuje się szybkim utwardzaniem, bardzo dobrą impregnacją włókien oraz doskonałymi właściwościami zmęczeniowymi.

BASF


Czytaj więcej: Kompozyty 198 Targi 1059

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska