Innowacyjna technologia Aquaset koncernu Rohm and Haas

Innowacyjna technologia Aquaset… Aquaset - technologia opracowana przez firmę Rohm and Haas została zaklasyfikowana do finałowej dziesiątki rozwiązań ubiegających się o Europejską Nagrodę Na Rzecz Ochrony Środowiska 2007 (European Environmental Award 2007). Konkurs organizuje European Environmental Press (EEP) w ramach targów Pollutec, odbywających się w Paryżu.

Nagroda jest przyznawana przez Europejski Związek Stowarzyszeń Specjalistów w Zakresie Ochrony Środowiska (European Federation of Associations of Evironmental Professionals) firmom, które wniosły znaczący wkład w ochronę środowiska poprzez inwestowanie oraz rozwijanie innowacyjnych, proekologicznych technologii. Firma Rohm and Haas jest jedną z 10 firm, które zostały zakwalifikowane do finałowego etapu konkursu. Łącznie przystąpiły do niego 72 firmy z całej Europy.

Technologia firmy Rohm and Haas o nazwie „Aquaset” jest to nowa generacja spoiw nie zawierających formaldehydów. Oznacza to, iż jest ona niezwykle wydajną, zaawansowaną pod względem ekologicznym i bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych, termoutwardzalnych spoiw bazujących na formaldehydach.

Jednocześnie technologia Aquaset reprezentuje nową generację utwardzalnych na gorąco spoiw, które są wytwarzane bez użycia formaldehydów lub materiałów je generujących. Rozwiązania tego typu są bezpieczną, pro-ekologiczną alternatywą dla spoiw bazujących na formaldehydach, takich jak: spoiwa fenolowo-formaldehydowe, mocznikowo-formaldehydowe oraz melaminowo-formaldehydowe, które są stosowane w procesie wiązania włókien mineralnych i syntetycznych.

Aquaset jest też wykorzystywana w różnych obszarach przemysłu, szczególnie w budownictwie, motoryzacji oraz w przemyśle meblarskim. Spoiwa Aquaset mogą być z powodzeniem tworzone z żywic akrylowych oraz produktów ubocznych, powstających podczas produkcji bio-diesla, m.in. gliceryny i pochodnych gliceryny. Rozwiązanie to stanowi istotny wkład w poprawę jakości powietrza. Znaczenie Aquaset zostało również docenione przez Amerykańską Radę ds. Chemii, która przyznała nagrodę „Bohaterów Chemii” zespołowi naukowców, stojących za stworzeniem Aquaset.

Gray Wirth, Prezes Rohm and Haas na Europę, podkreśla historyczny wkład firmy w ochronę środowiska. - Niemal 40 lat temu Rohm and Haas zapoczątkowała działania w zakresie pro-ekologicznej chemii powłokowej, co miało olbrzymi i pozytywny wpływ na ochronę środowiska w obszarach przemysłu, dla których firma dostarcza rozwiązania – mówi Gray Wirth. - Rohm and Haas stale wspiera innowacyjność oraz strategię zrównoważonego rozwoju. W tym roku 50 proc. naszego budżetu zostało przeznaczone na projekty związane ze zrównoważonym rozwojem. Jesteśmy dumni z naszej historii innowacji w obszarze wydajnych technologii wodnych. W przyszłości z pewnością będziemy kontynuować prace z nimi związane. Naszym zdaniem można jednocześnie osiągnąć korzyści ekonomiczne oraz te związane z ochroną środowiska.

Koncern Rohm and Haas od blisko stu lat jest światowym liderem w tworzeniu i opracowywaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań dla przemysłu materiałów specjalistycznych. Produkty i technologie firmy są stosowane w wielu branżach. Należą do nich: budownictwo, elektronika, procesy przemysłowe, opakowania i papiernictwo, transport, chemia gospodarcza i produkty higieny osobistej, gospodarka wodna, żywność i przemysł detaliczny.

Siedziba firmy znajduje się w Filadelfii w amerykańskim stanie Pensylwania. W ubiegłym roku wartość sprzedaży koncernu wyniosła około 8,2 miliardów dolarów.

W Polsce Rohm and Haas prowadzi działalność handlową od ponad 20 lat. Funkcjonuje w wielu obszarach przemysłowych takich jak: farby, tekstylia, skóry, papier, uzdatnianie wody, mydła i detergenty, kosmetyki, rafinacja ropy naftowej i motoryzacja.

Obecnie oferuje klientom szerokie portfolio produktów z zakresu siedmiu dywizji biznesowych. Są to: powłoki architektoniczne i funkcjonalne, materiały elektroniczne, chemikalia uszlachetniające, monomery, kleje i uszczelniacze, farby proszkowe oraz agrofresh.

Czytaj więcej:
Nowości 279