Innowacyjne rozwiązanie ENGEL dla branży automotive

Innowacyjne rozwiązanie ENGEL…

W zakładzie produkcyjnym Grupy BMW w Landshut uruchomiono nową instalację ENGEL. W znajdującym się w fabryce clean roomie produkowane są maskownice w kształcie nerki do elektrycznego BMW iX. Przy czym zarówno Grupa BMW i jak i ENGEL podążają całkiem nowymi ścieżkami, co zostało uhonorowane nagrodą SPE Grand Award 2021 przez Międzynarodowe Towarzystwo ds. technologii tworzyw sztucznych (SPE Central Europe).

Grill chłodnicy, który stał się charakterystycznym elementem designu wszystkich modeli BMW, w modelu z elektrycznym napędem otrzymał nowe zadanie. Osłona w kształcie nerki chroni kamerę i różne czujniki systemów asystenckich ułatwiających prowadzenie auta, a w przyszłości chronić będzie również czujniki jazdy autonomicznej. Nowa funkcjonalność znacząco zmienia zarówno samą konstrukcję kratki jak i jej proces produkcji.

W jednym zintegrowanym procesie funkcyjna folia grzewcza jest natryskiwana poliwęglanem i powlekana poliuretanem. To kombinacja metod jest stosowana przez ENGEL pod nazwą clearmelt. - Od samego początku wiedzieliśmy, że to rozwiązanie pozwoli projektantom samochodów na całkowicie nowy sposób myślenia - mówi Michael Fischer, kierownik działu technologii rozwoju biznesowego w ENGEL Austria. - Kolejnym krokiem po stworzeniu rozwiązań do wnętrz pojazdów były maskownice do nowych modeli elektrycznych BMW. Po raz pierwszy połączone natryskiwanie folii i powlekanie poliuretanem znalazło zastosowanie w produkcji seryjnej elementów funkcyjnych do szczególnie wymagających zastosowań zewnętrznych.

Pod powierzchnią z poliuretanu, odporną na zarysowania, wrażliwa elektronika jest dobrze chroniona. Efekt wysokiego połysku i głębi, osiągany już jedną cienką powłoką PUR, sprawia bardzo szlachetne wrażenie.

Obróbka trzech materiałów w jednym kroku

ENGEL jest dostawcą systemu dla tego wymagającego projektu i jest odpowiedzialny za całą jednostkę produkcyjną. Z punktu widzenia integracji procesu i automatyzacji, spełnia ona szczególnie wysokie wymagania.

W skład gniazda produkcyjnego wchodzi wtryskarka ENGEL duo combi M ze stołem obrotowym, dwa duże roboty przegubowe do transportu folii i gotowych detali, instalacja oczyszczania folii, stacją kontroli jakości inline oraz jednostki peryferyjne w tym technologia poliuretanowa. Jednostka zamykania wtryskarki oraz obszar pracy robotów są zabudowane pomieszczeniem czystym klasy ISO 7 na długości sześciu metrów i wysokości większej niż cztery metry. Aby dokonać wymiany formy lub innych prac w jej obszarze można otworzyć pomieszczenie czyste nad wtryskarką dzięki przesuwnej pokrywie. Wszystkie kroki robocze w pomieszczeniu czystym wykonywane są automatycznie. Roboty zajmują się także rozpakowywaniem folii funkcyjnych oraz pakowaniem detali.

Do pomieszczenia czystego klasy ISO 7 przylega pomieszczenie czyste klasy ISO 8. Jest to obszar roboczy dla pracowników produkcji. Doprowadzają oni do pomieszczenia czystego szczelnie zamknięte pudła z foliami funkcyjnymi i przekazują zapakowane detale do działu logistyki wewnętrznej do dalszej części procesu.

Wirtualna rzeczywistość daje bezpieczeństwo inwestycji

Już w fazie składania oferty, ENGEL opracował całą instalację w wersji wirtualnej. - Dzięki symulacji 3D mogliśmy przeprowadzić naszych klientów przez wszystkie elementy instalacji, sprawdzając integrację robotów z wtryskarką, z kolei ergonomię zweryfikowaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem budowy instalacji - informuje Walter Aumayr, wiceprezes automatyzacji i urządzeń peryferyjnych ENGEL Austria. - To jest przyszłość. Wirtualna rzeczywistość gwarantuje naszym klientom większe bezpieczeństwo inwestycji.

Jako dostawca systemów, ENGEL jest głównym partnerem do kontaktu dla swoich klientów, także w kwestii elementów instalacji, realizowanych wspólnie z kooperantami. Partnerzy współpracujący przy opracowaniu gniazda produkcyjnego dla nowej maskownicy BMW w kształcie nerek to między innymi Hennecke w St. Augustin, w Niemczech, zajmująca się obróbką poliuretanów i Petek Reinraumtechnik w Radolfzell, w Niemczech.

bmw-engel
Kratki do nowego BMW iX są produkowane w zintegrowanej jednostce produkcyjnej w pomieszczeniu czystym od ENGEL. Zdjęcie: BMW Group
Wtryskarki, automatyzacja, technologie, serwis.
 

Aktualizacja

Wtryskarki, automatyzacja, technologie, serwis.

Polska, 03-289 Warszawa, Ostródzka 50b