Kanada uznała tworzywa sztuczne za produkty toksyczne

Kanada uznała tworzywa sztuczne…

Zapis, który kwalifikuje tworzywa sztuczne jako wyrób toksyczny pojawił się w Aneksie 1 do ustawy o ochronie środowiska ''Canadian Environmental Protection'' (CEPA). Oznacza to, że wyroby z tworzyw sztucznych zostały uznane za potencjalne zagrożenie dla środowiska.

Decyzja kanadyjskiego rządu otwiera drogę w kierunku całkowitego zakazu niektórych wyrobów z tworzyw sztucznych i ma przyczynić się do ograniczenia ilości plastikowych odpadów w środowisku. (Więcej o tym pisaliśmy w Plastech, 29.01.2021).

Stanowisko rządu spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem organizacji branżowej Chemistry Industry Association of Canada, która od miesięcy informuje, że decyzja o wpisaniu tworzyw sztucznych na listę produktów toksycznych jest zniesławiająca i szkodliwa dla firm, które je produkują. Elena Mantagaris z CIAC powiedziała że wyroby z tworzyw sztucznych nie powinny być kojarzone z takimi substancjami jak rtęć, azbest i ołów. Lista substancji toksycznych CEPA to ''narzędzie prawa karnego i jest przeznaczone do zarządzania substancjami toksycznymi. Plastik to materiał obojętny i nie jest toksyczny''.

Wioletta Borzycka
Wioletta Borzycka
*.55.137.41

Wysłany: 2021-05-25 02:10:48

Więcej toksyn wdychamy, opakowanie plastikowe jest neutralne, ale to co jest w nie pakowane, nie daje gwarancji.Rolą producenta opakowań jest zapewnienie higienicznego transportu produktu do konsumenta, za kulturę wszystkich konsumentów i traktowanie zużytego opakowania, nie należy obwiniać producentów, to jest szkodliwe.

Reportaże

Forum