Kolejny milion ton polipropylenu z Czech

Kolejny milion ton polipropylenu z Czech
Należąca do Grupy Orlen spółka Unipetrol RPA poinformowała, iż w ostatnich dniach listopada łączny poziom polipropylenu wyprodukowanego przez instalację w kompleksie Chempark Záluží wyniósł 5 mln ton.

- Jesteśmy jedynym producentem polipropylenu w Czechach i wytwarzamy ok. 50 typów tego tworzywa, które mogą być stosowane w różnych aplikacjach - mówi Artur Paździor, dyrektor zarządzający spółki.

Polipropylen produkowany jest w kompleksie Chempark Záluží od 38 lat. W zakładach wciąż pracuje sześć osób, które były świadkami rozpoczęcia produkcji. Pierwsze 250 ton polipropylenu pod handlową nazwą Mosten opuściło wytwórnię w październiku 1975 roku. Pierwotna instalacja została zamknięta w 2002 roku, na miesiąc przed uruchomieniem nowej instalacji o wysokiej wydajności, zdolnej do produkcji 900 ton PP dziennie.

W przypadku produkowanego w spółce polietylenu wysokiej gęstości granica 5 mln ton została przekroczona w listopadzie 2011 roku, mimo iż jego produkcja ruszyła rok później od produkcji polipropylenu, w roku 1976.

Czytaj więcej: Polipropylen (PP) 161

brak
 

Największy koncern petrochemiczny w Polsce.

Polska