Kompozyt-Expo - rozwój od dziesięciu lat

Kompozyt-Expo - rozwój od…

Dwa dni wypełnione prezentacjami branżowych nowości, networkingiem, a także eksperckimi prelekcjami - krótko mówiąc - dziesiąta, jubileuszowa edycja Kompozyt-Expo zakończona.

- Międzynarodowe Targi Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych Kompozyt-Expo są jednym z najważniejszych miejsc spotkań przedstawicieli branży materiałów kompozytowych w Europie Środkowo-Wschodniej od dziesięciu lat. Przez ten czas w roli wystawcy spotkaliśmy się z blisko 1800 firmami z całego świata, a targi odwiedziło ponad 25 tys. zwiedzających. Te liczby są najlepszym podsumowaniem naszej dotychczasowej pracy - wyjaśniała Pani Ewa Woch, Wiceprezes Targów w Krakowie Sp. z o.o.

Powód do świętowania

Podczas uroczystego otwarcia jubileuszowej - 10-tej edycji Kompozyt-Expo Ewa Woch, wiceprezes Targów w Krakowie,  podziękowała i wręczyła wyróżnienia firmom, które współtworzyły tę wystawę od samego początku. 

- Nasi klienci i ich potrzeby są dla nas najważniejsze. Wielu naszych wystawców rozwijało się równolegle z targami. To dla nas wielka nobilitacja, gdy widzimy te firmy, jak rokrocznie są częścią tego wydarzenia. Cieszymy się, że Expo Kraków jest niezwykłym miejscem spotkań dla przedstawicieli tej - jakże ważnej w świecie branży przemysłowej. Odczuwam ogromną satysfakcję patrząc, jak wzrasta międzynarodowa ranga targów oraz z tego, że każda kolejna edycja Kompozyt-Expo znacznie skraca dystans targów do najlepszych światowych wydarzeń dedykowanych branży materiałów kompozytowych - podsumowywała wiceprezes. 

Materiały kompozytowe mają zastosowanie na całym świecie - od biżuterii, przez sprzęt sportowy, medyczny, po samoloty i przemysł zbrojeniowy. Rozwój technologii kompozytowych należących do grupy "high-tech" i obniżające się koszty produkcji  powodują, że ten materiał wykorzystuje się coraz częściej i chętniej. Duży wydźwięk miały słowa gościa specjalnego - Przemysława Świercza, kapitana reprezentacji Polski w AMP Futbolu, który wygłaszając mowę motywacyjną zachęcił naukowców i przedsiębiorców do dalszego rozwijania branży. 

- Im więcej zdobywałem wiedzy na temat kompozytów, tym bardziej uświadamiałem sobie, że moja proteza, kule czy cały sprzęt sportowy - buty, ochraniacze - to wszystko - to jest właśnie kompozyt. […] Ta branża zmienia świat i myślę, że zmienia świat na lepsze.

Targi lubią biznes

Dobrze zaplanowany udział w targach zawsze przynosi realne korzyści biznesowe. To wydarzenie  jest doskonałym miejscem do spotkań, pozyskiwania klientów i optymalizacji sprzedaży. Często rezultaty widoczne są od razu, co podkreśla Alexander Wiesner, dyrektor sprzedaży austriackiej firmy Langzauner GmbH.

 - Po drugim dniu mogę powiedzieć, że jestem zadowolony. Udało nam się znaleźć nowych klientów związanych z przemysłem kolejowym - są to firmy, których wcześniej nie znaliśmy. Mamy więc nadzieję, że kontakty nawiązane na targach zaowocują niebawem. Znaleźliśmy także czas, aby porozmawiać z dotychczasowymi klientami. Podsumowując - jestem zadowolony, także z profilu zwiedzających, którzy reprezentują różne branże - mówił Wiesner.

Tą opinie potwierdzają również inni wystawcy. - W Targach Kompozyt-Expo bierzemy udział po raz drugi. Widać, że branża w Polsce się rozwija. Jest coraz więcej wystawców i odwiedzających. Wczorajszy dzień okazał się dla nas bardzo satysfakcjonujący - dużo osób było zainteresowanych naszymi produktami. Dodając na koniec - Spokojnie możemy polecić udział w targach innych firmom. Sami planujemy obecność podczas kolejnej edycji - powiedział Leszek Prokopowicz, przedstawiciel Ameri-Pol Trading.

Jak pokazują tegoroczne statystyki Kompozyt-Expo odwiedziło ponad 3500 branżowych gości, a ofertę przedstawiło 222 firmy z 19 krajów, co jest wyraźnym sygnałem, iż jest to znaczące wydarzenie dla branży. 

Targi łączą

Organizatorzy monitorują trendy, szukają nisz, dostosowują imprezę do potrzeb klientów. W trakcie tegorocznej edycji, goście mogli poznać najnowsze surowce, materiały, produkty kompozytowe, maszyny i narzędzia stosowane do produkcji i obróbki materiałów oraz szeroką gamę usług dedykowanych tej branży (obróbka CNC kompozytów, usługi recyklingowe, badania i rozwój, usługi doradcze i szkolenia). Po raz drugi w historii targów został zorganizowany Salon Lab-Control, w którym firmy zaprezentowały akcesoria laboratoryjne, aparaturę analityczną, oprogramowanie, sprzęt optyczny i kontrolno-pomiarowy, a także odbyły się krótkie prezentacje poruszające tematykę optymalizacji pracy laboratoriów.

kompozyt-expo-2019-lab-control

Podczas tegorocznej edycji targów uwagę zwiedzających zwróciły trzy duże ekspozycje.

Pierwsza została zorganizowana pod wspólnym szyldem "Nauka dla Przemysłu", na której uczelnie z Polski i zagranicy zaprezentowały swoją ofertę technologiczną, wyniki badań i własne produkty. Obecni byli przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechnik: Częstochowskiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Łódzkiej, Śląskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej,  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a także przedstawiciele Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie oraz Instytutu Fraunhofera w Poczdamie. Choć przedstawiciele uczelni technicznych w Polsce zwykle się znają i ze sobą współpracują, to jak stwierdziła dr hab. inż. prof. nzw. Politechniki Śląskiej Anna Janina Dolata:

- Tym, co stanowi o wyjątkowej wartości tej przestrzeni jest ekspercka wiedza, przekazywana przez naukowców, specjalistów oraz prezentacja praktycznych jej zastosowań. Łatwiej jest rozmawiać z klientami, jak się jest skupionym w jednym miejscu.

Na drugiej przestrzeni swoją ofertę przedstawił Polski Klaster Technologii Kompozytowych wraz z firmami członkowskimi. Różnorodny wachlarz produktów i usług sprawił, że to stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem gości.

- Bierzemy udział w targach po raz trzeci i jesteśmy bardzo zadowoleni. […] W tym roku obserwujemy duże zainteresowanie naszą ofertą. Co więcej, nasi partnerzy są także zadowoleni z obecności na  wspólnym stoisku. Podczas tegorocznej edycji targów - podobnie jak rok temu - prowadziliśmy warsztaty eksperckie i marzy nam się, by w przyszłości stworzyć praktyczne warsztaty pokazowe - mówiła Marta Czulak, koordynator Polskiego Klastra Technologii Kompozytowych. Podkreślając równocześnie, że Klaster jest niezwykle usatysfakcjonowany współpracą z Targami w Krakowie, organizatorem wydarzenia.

Trzecia powierzchnia skupiała małe przedsiębiorstwa z województwa małopolskiego, które uczestniczyły w projekcie , "Małopolska Innowacyjna", zorganizowanym przed Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Dzięki wsparciu ze środków unijnych małe i średnie firmy miały możliwość wypromowania swojej oferty i dotarcia do międzynarodowego grona odbiorców.