Kostiumy z Gwiezdnych Wojen wykonane z użyciem próżni

Kostiumy z Gwiezdnych Wojen…

Gwiezdne Wojny stały się kultowym klasykiem, z którego postacie i kostiumy są od razu rozpoznawane, nawet przez osoby niezainteresowane sagą. Jednym z najbardziej charakterystycznych strojów jest ten noszony przez Szturmowców. Jeśli ktoś chce mieć taki kostium, nie musi podróżować do odległej galaktyki - może go znaleźć na naszej planecie dzięki pompie próżniowej firmy Busch.

Od premiery w 1977 r. pierwszego filmu z serii Star Wars walka między Imperium a Rebeliantami pobudza wyobraźnię. Kultowe postacie i miejsca zainspirowały twórców niezliczonych produktów i gadżetów, które cieszą się ogromną popularnością wśród fanów. Popularne są również repliki kostiumów — zwłaszcza kaski Szturmowców wytwarzane w oryginalnych formach z pierwszego filmu.

Klasyczna asymetria

Kaski żołnierzy Imperium, czyli Szturmowców, zostały po raz pierwszy wykonane w 1976 roku w Anglii za pomocą próżniowego formowania wtryskowego. W tamtych czasach nie było dostępnych programów CAD ani obrabiarek CNC, które pozwalałyby tworzyć formy tak precyzyjne, jak obecne. Dlatego oryginalna przednia i tylna forma nie pasują do siebie idealnie. Presja czasu związana z harmonogramem kręcenia filmu sprawiła, że formy nigdy nie zostały poprawione i do dziś zachowują asymetrię. Podobnie jak w przypadku kasków użytych w pierwszym filmie, repliki wykonane za pomocą oryginalnych form nigdy nie są idealnie dopasowane - prawdziwi fani doceniają takie detale.

szturmowiec


Równe formowanie

Kaski powstają w procesie formowania wtryskowego z tworzywa ABS, które jest termoplastycznym polimerem. Rola Szturmowca w filmie wymagała wielu popisów kaskaderskich, więc potrzebny był wytrzymały materiał. W świecie rzeczywistym ABS idealnie sprawdza się jako tworzywo sztuczne do produkcji kasków ochronnych. Granulat ABS jest podgrzewany i topiony, a stopione tworzywo sztuczne jest wtryskiwane do formy. Po ostygnięciu przybiera kształt formy. Powstała w ten sposób skorupa z tworzywa sztucznego ma jednak grubość zaledwie dwóch milimetrów, co oznacza, że precyzja ma kluczowe znaczenie, aby uniknąć powstawania cieńszych i słabszych części. Pompa próżniowa firmy Busch jest wykorzystywana podczas wtryskiwania tworzywa ABS do formy. Próżnia zapewnia równomierny rozpływ tworzywa sztucznego i delikatnie zasysa roztopione tworzywo do każdego szczeliny formy, tworząc jednolitą warstwę. Następnie, przed otwarciem formy, tworzywo sztuczne jest pozostawiane do ostygnięcia. Kask szturmowca może już zostać poddany zabiegom wykończeniowym, zanim trafi do czekającego z niecierpliwością fana.

Niech Moc będzie z Tobą

Dzień wydania tego biuletynu nie jest przypadkowy: 4 maja to Dzień Gwiezdnych Wojen! W języku angielskim jest to gra słów oparta na słynnym powiedzeniu z Gwiezdnych Wojen (por. „May the fourth be with you” i „May the Force be with you”). Ten kultowy klasyk ma niezwykle oddanych i wiernych fanów, dlatego nie dziwi fakt, że ta inicjatywa była ich autorstwa. Jednak święto przyjęło się w Lucasfilm i firmie macierzystej Disney, która teraz uznaje je za coroczne święto wszystkiego, co związane z Gwiezdnymi Wojnami. Tego dnia w różnych parkach rozrywki Disneya organizowane są specjalne imprezy i stało się tradycją, że mają wtedy miejsce premiery nowych filmów franczyzy. Jeśli chodzi o świętowanie w domu, to fani mają wiele możliwości - na przykład mogą oglądać wybrane filmy i ich wersje telewizyjne, przebierać się za ulubione postacie lub przygotowywać tematyczne przekąski.