KraussMaffei na targach K 2010

KraussMaffei na targach K… Światowa premiera w postaci innowacyjnego rozwiązania o nazwie ColorForm to główna atrakcja z jaką można było zapoznać się na stoisku koncernu KraussMaffei podczas targów K 2010 w Düsseldorie w Niemczech.

ColorForm to system polegający na barwieniu części wysoko lśniących powierzchniach wewnątrz formy. Metoda ta zastępuje dotychczasowe sposoby barwienia, włączając w to zarówno wszelkie prace związane z przygotowaniem jak i te prowadzone już po zakończeniu procesu barwienia. Tym samym powstawanie wysoce połyskujących powierzchni może się odbywać w jednym tylko etapie produkcyjnym. A to prowadzi zarówno do zaoszczędzenia czasu jak i energii i skutkuje oczywiście oszczędnościami finansowymi.

Krauss Maffei, K 2010


Technologia ColorForm pozwala zintegrować w jedną całość zarówno proces formowania wtryskowego jak i tzw. formowania polimeryzacyjnego zwanego czasami wtryskiem reaktywnym (Reaction Injection Molding - RIM). Jest to odmiana formowania wtryskowego, w której nie stosuje się gotowego granulatu lecz prepolimer i środek powodujący jego polimeryzację w trakcie procesu formowania.

Dzięki nowej technice KraussMaffei przetwórcy po raz pierwszy mogą prowadzić produkcję wielokomponentowych części o wysokim połysku przy zastosowaniu tylko jednego w pełni zautomatyzowanego i jednoetapowego procesu.

- Jest to absolutna światowa premiera, którą przygotowaliśmy z myślą o tej wystawie. Jesteśmy pewni, że spotka się ona z życzliwym przyjęciem i już wkrótce stanie się czymś oczywistym na rynku - mówił podczas targów K 2010 Frank Peters, z firmy KraussMaffei. – Poprzez stosowanie wysoko błyszczących powłok w zamkniętej formie natychmiast po tym jak część jest formowana wtryskowo, system ColorForm może całkowicie zastąpić tradycyjne procesy barwienia.

Podczas targów K technologię ColorForm sprawdzono na dwukomponentowej wtryskarce, na której produkowano walizkę. Rdzeń walizki wtryskiwany był z ABS, a po otwarciu i obrocie formy z drugiego agregatu obtryskiwany był TPU w celu nadania miękkiej w dotyku i lśniącej powierzchni.

Co ważne technologia ColorForm nie musi się ograniczać jedynie do elementów formowanych wtryskowo. Jest to rozwiązanie, które może być łączone z różnymi materiałami.

Samą swoją obecność KraussMaffei na targach K 2010 podsumowywał pozytywnie. – Pakiet zamówień jakie pozyskaliśmy w trakcie tej wystawy jest nawet odrobinę większy niż było to przy okazji K 2007 – przyznał Dietmar Straub, stojący na czele koncernu.

Czytaj więcej: