Łódzka strefa ekonomiczna magnesem dla firm opakowaniowych z całego świata

Łódzka strefa ekonomiczna magnesem dla firm opakowaniowych z całego świata
Szykują się lub już trwają spore inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Pojawi się w niej kilka renomowanych firm z branży opakowaniowej i to zarówno z Europy jak i Stanów Zjednoczonych. Wartość inwestycji, to dziesiątki milionów euro.

Pierwszym z koncernów, który jest już jedną nogą w łódzkiej strefie został duński Sky Light. Jest to jeden z wiodących w Europie producentów PET w arkuszach i opakowań termoformowanych. Dysponuje ponad 40 - letnim doświadczeniem.

Na powierzchni 6,3 ha chce postawić zakład produkujący opakowania z tworzyw sztucznych. Dzięki tej inwestycji pracę ma znaleźć co najmniej 50 osób. Planowane nakłady inwestycyjne, to minimum 24 mln zł. Firma złożyła już list intencyjny w Strefie, co jest pierwszym krokiem na drodze do sfinalizowania konkretów, które pozwolą uruchomić w przyszłości produkcję.

W tej chwili Duńczycy eksportują za granicę ponad 70 proc. swoich wyrobów. I właśnie to jest głównym powodem tego, że szukają miejsc do inwestycji poza granicami swojego kraju.

Co roku wprost z ich zakładów na potrzeby branży żywnościowej, elektronicznej oraz farmaceutycznej trafiają miliony produktów.

Są to m.in. wieczka znajdujące zastosowanie jako zamknięcia do opakowań, pojemniki na żywność, tacki do żywności. Firma specjalizuje się też w wytwarzaniu produktów z folii A-Pet. Folia poliestrowa A-PET jest sztywną folią przeznaczoną głównie do wytwarzania opakowań metodą termoformowania, sztancowania oraz zgrzewania z papierem. Jej trójwarstwowa struktura doskonale zastępuje jednowarstwowe folie polistyrenowe, polipropylenowe i PVC. Jest przyjazna dla środowiska z powodu braku toksycznych substancji przy spalaniu oraz gwarantuje szybki przebieg procesu formowania.

duńska fabryka koncernu Sky Light


Kolejną z firm, które pojawią się w ŁSSE jest niemieckie przedsiębiorstwo Prowell, które wybuduje zakład wytwarzający tekturę falistą i kartony tekturowe. W tej chwili Grupa posiada cztery fabryki, dwie w Niemczech i po jednej we Francji i Czechach. Produkcja w Polsce ma wystartować w przyszłym roku. Wartość inwestycji, to 40 mln euro.

Zainteresowanie wejściem do ŁSSE wyraziło też amerykańskie przedsiębiorstwo PrintPack. Jest to drugi co do wielkości producent opakowań giętkich w Stanach Zjednoczonych z roczną sprzedażą o wartości ponad 1 mld dolarów. Nie tylko w USA, ale też m.in. w Meksyku i Anglii posiada 25 fabryk. Zatrudnia 4,2 tys. osób. Dzięki jego inwestycji pracę w Polsce może znaleźć 200-250 osób. Do jego odbiorców należą m.in. Coca-Cola, Nestle, Unilever, Kraft i Pepsi Cola.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych w Polsce. Wartość wszystkich inwestycji, które do tej pory tam przeprowadzono, szacowana jest na ponad 1 mld euro. Przełożyły się one na ponad 10 tys. nowych miejsc pracy. Od 1997 r. wydano ponad 100 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach strefy.

Niedawno miało tam miejsce otwarcie nowego zakładu firmy PolyOne Poland Manufacturing sp. z o.o. z siedzibą w Kutnie.

PolyOne zajmuje się produkcją tworzyw sztucznych w postaci surowej oraz produkcją barwników i pigmentów z dowolnego surowca. Głównymi klientami PolyOne są Gillette, Bosch, Crown Plastics i Faurencia, którym fabryka będzie dostarczać koncentraty barwiące i compundy do ich wyrobów.