Maszyny do cięcia materiałów kompozytowych

Maszyny do cięcia materiałów…
W czasie tegorocznych targów Kompozyt-Expo w Krakowie wielu wystawców zaprezentowało rozwiązania w zakresie urządzeń do cięcia materiałów kompozytowych. Poniżej przedstawiamy kilka z wystawionych maszyn.

Ekspozycja firmy Allcomp poświęcona była przede wszystkim optymalizacji procesu cięcia materiałów kompozytowych. Zaprezentowana maszyna firmy Unicut przeznaczona jest do wycinania wszelkiego rodzaju materiałów zbrojeniowych używanych w przemyśle kompozytowym. Jak zauważa Grzegorz Żupa, zastosowanie maszyny do rozkroju pozwala na uzyskanie większej dokładności niż w przypadku cięcia ręcznego, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów produkcji.

Krakowska firma Semaco zaprezentowała w Hali Expo cutter jednowarstwowy chińskiej firmy Invencut. Zdaniem Leszka Kalicińskiego z firmy Semaco, maszyna wyróżnia się prostotą obsługi oraz uniwersalnym charakterem. Urządzenie jest tanie w użytkowaniu, a głównym kosztem eksploatacyjnym jest wymiana noży. Atrakcyjna jest także cena urządzenia, które jest o połowę tańsze niż jego europejskie odpowiedniki.

Z kolei firma Cut Service zaprezentowała urządzenie katalońskiej firmy Oteman. W tym przypadku cięcie nie odbywa się za pomocą noża, lecz lasera. Takie rozwiązanie posiada - w opinii Pawła Witkowskiego - wiele zalet: brak styczności narzędzia z materiałem pozwala na zachowanie czystości materiału po obróbce, a zastosowanie do cięcia światła lasera daje wysoką szybkość cięcia.

Więcej na temat urządzeń do cięcia opowiadają nasi rozmówcy w materiale wideo.