Maszyny z Tajwanu dla zielonej gospodarki

- Muszle ostryg zostały użyte jako surowiec do produkcji wyrobów za pomocą druku 3D. Ich głównym składnikiem jest węglan wapnia (CaCO3). Po odpowiedniej obróbce może on być naturalnym surowcem do produkcji cementu. Dlatego też na początku kwietnia br. wzięliśmy udział w seminarium na wyspie Penghu na Tajwanie. Znajduje się tam wiele odpadów z muszli ostryg. Używamy ich jako materiału demonstracyjnego w naszej drukarce Cement 3D do drukowania niektórych produktów dekoracyjnych, takich jak wazony roślinne, stoły, krzesła itp. Z kolei odpady z kawy można wykorzystać do produkcji niektórych wyrobów metodą ekstruzji. Niektóre tajwańskie firmy stosują fusy po kawie do produkcji włókien do tkanin ze względu na ich zdolność do dezodoryzacji - wyjaśnia pan Denny Huang.

Polski rynek odzieżowy i tekstylny uważany jest za jeden z najbardziej dynamicznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Ta dynamicznie rozwijająca się gałąź współczesnej gospodarki generuje olbrzymie ilości odpadów tekstylnych. Dzięki linii do wytłaczania arkuszy kompozytowych Everplast umożliwia zagospodarowanie odpadów tkanin PET i PP.


everplast-vice-general-manager-mr-denny-huang-1
Denny Huang, zastępca dyrektora generalnego Everplast

– Współpracujemy z naszym japońskim klientem, który dostarcza materiały dla branży automotive, głównie dla japońskich producentów samochodów. Dostarczane przez niego materiały znajdują zastosowanie jako wykładziny w samochodach. Ponieważ zapotrzebowanie branży motoryzacyjnej na wykładziny jest spore, dodanie materiałów pochodzących z recyklingu oznacza mniejsze obciążenie dla środowiska, a także pomaga obniżyć koszty samych materiałów. Tkanina PET jest łatwa do zbiórki, dlatego opracowaliśmy linię do produkcji wykładzin samochodowych, która przetwarza tkaninę PET i granulat PP.

Ekologiczne butelki na napoje

Tajwańska firma KEENPRO Industry Corp. jest producentem wtryskarek oraz maszyn do formowania z rozdmuchiwaniem. Od momentu powstania w 2008 r. przyświeca jej hasło "Innowacyjna wartość, delikatne produkty i szybka obsługa".

Energooszczędne maszyny do formowania z rozdmuchem PET od KEENPRO wytwarzają butelki i pojemniki o pojemności od 50 mililitrów do 12 litrów, przy wydajności do 24 tys. butelek na godzinę. Urządzenia tajwańskiej firmy znajdują zastosowanie w większości sektorów przemysłu spożywczego, kosmetycznego i chemii domowej, a więc np. w wyrobach takich jak butelki do wody pitnej, soków, napojów gazowanych i produktów mlecznych, pojemniki kosmetyczne czy butelki przeznaczone do środków czystości.

Produkcja, spożycie oraz eksport napojów bezalkoholowych w Polsce w ostatnich latach odznaczały się tendencją wzrostową. Wzrost ten spowodowany był przede wszystkim coraz większą produkcją i konsumpcją tego typu napojów, co jest wynikiem większej świadomości Polaków i propagowania zdrowego stylu życia. Zwiększa się również świadomość ekologiczna. Polacy zwracają już uwagę nie tylko na to co piją, ale i z czego piją. Tym bardziej istotna jest rola gospodarki o obiegu zamkniętym w branży opakowań przeznaczonych do napojów.

– W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie opinii publicznej kwestią zanieczyszczenia środowiska odpadami tworzyw sztucznych, zaś rządy wielu krajów prowadzą restrykcyjną politykę ograniczania emisji dwutlenku węgla. Coraz więcej konsumentów zwraca się ku opakowaniom wykonanym z materiałów pochodzących z recyklingu. Ten trend wspiera firmy, które przyczyniają się do zrównoważonej produkcji. Ponieważ najbardziej powszechny PET świetnie nadaje się do recyklingu, rPET staje się również coraz bardziej popularnym wyborem – mówi pan Tom Huang, dyrektor generalny KEENPRO.

rPET różni się od tworzywa pierwotnego tym, że pochodzi z PET, który został wcześniej użyty jako opakowanie, a potem poddano go recyklingowi, przez co w produkcji nie wymaga użycia nowej porcji ropy naftowej, zaś jego ponowne użycie zmniejsza ilość powstających odpadów.

– Jednakże rPET cechuje się większą niestabilnością w trakcie przetwórstwa niż materiały pierwotne. To z kolei sprawia, że proces produkcji jest bardziej kosztowny. Z tego powodu stosowanie rPET nie jest jeszcze tak powszechne na rynkach azjatyckich. Mimo to odegraliśmy swoją rolę, dostarczając naszym klientom odpowiednich informacji, aby zachęcić ich do przyłączenia się do tego trendu. Równocześnie rośnie zapotrzebowanie niektórych klientów na maszyny, które mogą pracować z preformami rPET.

Jeden z naszych klientów - kambodżańska firma produkująca napoje - postanowił rozpocząć produkcję butelek zawierających 50% rPET. Po kilku testach i dostosowaniu parametrów udało nam się sprostać temu wyzwaniu i w efekcie wyprodukować butelki. Z powodzeniem przetestowaliśmy również preformy zawierające 30% i 75% rPET - zauważa pan Tom Huang - Wysoki poziom innowacyjności przekłada się na unikalne technologie i know-how oferujące wiele korzyści naszym klientom. Oto kilka przykładów: pojedyncza lampa z ogrzewaniem dwustronnym zużywa tylko 2 kWh energii elektrycznej na 1000 butelek (@12,5 g). Dzięki naszemu unikalnemu, opatentowanemu w Niemczech systemowi odzyskiwania powietrza, sprężarka zużywa tylko 6 kWh energii elektrycznej na 1000 butelek (@12,5 g), zaś odzyskane powietrze może być wykorzystane w innych urządzeniach linii do rozdmuchu butelek. Dowodem na ekologiczność naszych rozwiązań są np. „zielone” wyróżnienia otrzymane od SGS czy MyHIJAU w Malezji.

keenpro-general-manager-mr-tom-huang
Tom Huang dyrektor generalny KEENPRO