Mikrotechnika w medycynie

Mikrotechnika w medycynie Mikrotechnika zdobywa sobie miejsce w medycynie - innowacyjne mini elementy z tworzyw są na topie. Po uwieńczonej powodzeniem premierze w roku 2003 forum "Mikrosystemy dla techniki medycznej" (IVAM) także w tym roku wzbogaci specjalistyczne targi dostawców dla produkcji medycznej ComPaMED i największe w świecie targi medyczne MEDICA.

MedicaPo wielkim sukcesie premiery w roku 2003 forum "Mikrosystemy dla techniki medycznej" także w tym roku merytorycznie wzbogaci MEDICA i ComPaMED, największe w świecie targi medyczne oraz wiodące międzynarodowo specjalistyczne targi dostawców dla produkcji medycznej od 24. do 26. listopada 2004. Messe Düsseldorf i Stowarzyszenie Popularyzacji Zastosowań Techniki Mikrostrukturalnej NRW e.V. (IVAM) uzgodniły kontynuowanie współpracy przy forum IVAM. Ze względu na szczególne pokrewieństwo tematyczne zaplanowano, że forum odbędzie się w formie wystawy specjalnej i cyklu wykładów w ramach ComPaMED w nowej hali targowej nr 8.

"Nasze forum było w roku 2003 zarezerwowane do ostatniego miejsca. MEDICA i ComPaMED okazały się idealną platformą komunikacji dla oferentów i użytkowników mikrotechniki w medycynie" - cieszył się dr Uwe Kleikes, wiceprzewodniczący IVAM z pozytywnej reakcji na forum. Dobry nastrój nie wziął się z niczego: forum IVAM oraz targi MEDICA i ComPaMED sprawiły imponujące wrażenie pod względem oferty oraz dały przedsmak trendów, jakie rysują się właśnie w kolejnym roku targów 2004. Generalnie spektrum innowacji technicznych poszerza się i obejmuje zarówno procesy wytwarzania jak i komponenty oraz kompletne systemy.

W cyklu dopasowanych do wystawy wykładów forum IVAM 2003 naświetliło różne aspekty od mikrofluidyki przez systemy dozowania, od sensoryki po mikroobróbkę laserową. Około 60 osób z przemysłu wzięło udział w tej organizowanej po raz pierwszy imprezie. Stało się przy tym jasne, że dostawcy podzespołów dla techniki medycznej eksperymentują w szczególności z tworzywami sztucznymi i dochodzą przy tym do innowacyjnych rozwiązań.

MedicaWażną dziedziną techniki medycznej, analityki i diagnostyki jest na przykład precyzyjne operowanie coraz mniejszymi porcjami cieczy. Konkretne zastosowania są przy tym bardzo zróżnicowane. Obejmują z jednej strony tak zwane lab-on-a-chip i z drugiej strony systemy do ciągłego lub dyskretnego (porcjowego) dozowania różnych mediów lub reagentów w biotechnologii lub farmacji. W mikrofluidyce pojawiło się już wiele komponentów, jak zawory, pompy, mieszacze, reaktory lub sensory. Firma Micro Mechatronic Technologies AG (MMT, Siegen) doprowadziła mikropompy iniekcyjne "do niewyobrażalnych granic", jak wyraził się Willi Hampelmann, Prezes MMT, w ramach swojego wykładu. I rzeczywiście trudno uwierzyć, że systemy to pozwalają na dozowanie zaledwie 80 nanolitrów (nanolitr to jedna miliardowa litra) i 10 litrów na godzinę. Pompy te pozwalają ponadto na przetłaczanie i mieszanie trzech różnych cieczy w zdefiniowanej proporcji. "Dużą zaletą jest też możliwość prostego demontażu urządzenia w celu umycia lub sterylizacji" – jak mówi dalej Hampelmann.

Malutkie pompy i zawory z tworzyw sztucznych
W mikrofluidyce specjalizuje się także inny uczestnik forum IVAM 2003, firma Bartels Mikrotechnik GmbH z Dortmundu. Opracowuje ona i produkuje przede wszystkim mikropompy i mikrozawory jako elementy napędzające bądź sterujące.

Czytaj więcej:
Medycyna 135