Moulding Expo - spotkanie europejskiej branży formierskiej

Moulding Expo - spotkanie…

Firmy produkujące narzędzia, modele i formy, a także ich klienci i dostawcy technologii z Niemiec, Europy i całego świata obowiązkowo rezerwują sobie w kalendarzu termin wiosną 2019 r. na branżowe spotkanie w dniach 21-24 maja na Moulding Expo - międzynarodowe targi tworzenia form, narzędzi do form i modelowania w Stuttgarcie. W tym roku, do centrum regionu o najsilniejszym przemyśle w Europie, przyjechać ma około 700 wystawców. W porównaniu z poprzednimi targami liczba wystawców zagranicznych wzrosła o pięć punktów procentowych, osiągając nowy rekordowy poziom 36 procent. Większość zagranicznych wystawców pochodzi z Portugalii, Włoch i Turcji.

Targi umożliwiające wymianę z kolegami z całego świata

Targi, zorganizowane we współpracy z czterema niemieckimi stowarzyszeniami partnerskimi BVMF, VDMA, VDW i VDWF, zostały stworzone przez branżę dla branży. - W międzyczasie Moulding Expo stały się w jedną z najważniejszych imprez branżowych dla firm produkujących narzędzia, modele i formy oraz ich dostawców - mówi Ulrich Kromer von Baerle, rzecznik zarządu Landesmesse Stuttgart GmbH. - Moulding Expo to platforma wymiany dla głównych graczy w branży. Za międzynarodowy sukces targów odpowiada przede wszystkim szeroki skład i jakość wystawców. Mało które targi zapewniają tak duży udział firm produkujących narzędzia, modele i formy.

- Udane targi, takie jak Moulding Expo, gromadzą właściwych ludzi i stanowią dla nich okazję do rozmów, wspólnych przemyśleń i wspólnego opracowywania nowych produktów, pomysłów i projektów. Wartość dodana targów jest bardzo wysoka ze względu na bogaty program ramowy, obejmujący wykłady, dyskusje panelowe, pokazy specjalne i renomowane imprezy towarzyszące, takie jak targi motoryzacyjne UKi Media & Events Ltd. Położenie obiektu targów bezpośrednio przy międzynarodowym lotnisku w Stuttgarcie i autostradzie nr 8 umożliwia sprawną organizację wizyty - podsumowuje von Baerle.

Jest to jeden z powodów, dla których Moulding Expo znane są również za granicą. - Dla słoweńskich producentów narzędzi targi te są najważniejszym wydarzeniem branżowym. Szczególnie dla europejskich firm zajmujących się formowaniem wtryskowym obecność jest obowiązkowa - mówi dr Aleš Hančič z Celje. Jest on prezesem Tecos, słoweńskiego centrum rozwoju narzędzi i form. Tecos zrzesza 65 słoweńskich firm, co stanowi 35 procent wszystkich firm w tej branży. Oczywiście przedsiębiorstwa słoweńskie biorą również udział w targach jako wystawcy, na przykład na wspólnym stoisku siedmiu firm Spirit Slovenia. - Ci, którzy nie wystawiają, przyjeżdżają jako goście - dodaje Hančič.

Słoweńcy szukają nowych klientów lub partnerów do długofalowej współpracy. Firmy w Europie łączą siły. Niektórzy z niemieckich producentów narzędzi zamawiają wykonanie niektórych elementów, a czasem całych form w Słowenii. W ostatnich latach producenci narzędzi stali się bardziej komunikatywni. - Więcej ze sobą rozmawiamy, również ponad granicami państwowymi. Moulding Expo jest do tego idealnym miejscem z przekonaniem mówi Hančič. - Tylko wtedy, gdy europejscy producenci narzędzi będą wymieniać się informacjami o procesach produkcyjnych i doświadczeniami w zakresie adaptacji nowych technologii i rynku, będą w stanie wytrzymać konkurencję z producentami z krajów, gdzie płace są najniższe.

Sukces krajowej gospodarki jest niemożliwy bez odpowiednich narzędzi

- W Stuttgarcie spotykają się firmy produkujące narzędzia, modele i formy nie tylko z Niemiec, ale z całego świata. Jeśli chce się odnieść sukces w branży, trzeba się komunikować, również z potencjalnymi konkurentami na rynku - podkreśla rolę Moulding Expo jako miejsca międzynarodowych spotkań Bob Williamson, prezes międzynarodowego stowarzyszenia producentów narzędzi ISTMA.

Targi takie jak Moulding Expo podkreślają znaczenie narzędzi, modeli i form w przemyśle. - Nie ma produkcji przemysłowej bez naszej branży! Zero! Wydajność kosztowa każdego produktu jest w ponad 60 procentach zależna bezpośrednio od doboru odpowiednich narzędzi i form do procesu produkcji - przekonuje południowoafrykański inżynier mechanik i przedsiębiorca. Odpowiednie środki produkcji są podstawą efektywnej produkcji przemysłowej w gospodarce każdego kraju. - Moulding Expo, jako miejsce spotkań międzynarodowych, jest idealne do zasięgania informacji jako kupujący, producent narzędzi czy twórca modeli.

Prezes ISTMA Bob Williamson doskonale zna świat narzędzi, modeli i form. Ten pochodzący z Wielkiej Brytanii inżynier mechanik wyemigrował do RPA na początku lat 70-tych XX wieku, krótko pracował w przemyśle motoryzacyjnym jako inżynier instalacji, a następnie rozpoczął karierę w branży produkcji narzędzi i form, w której zajmował się opracowywaniem i produkcją zaawansowanych technologicznie systemów. Jego firma Quad Precision Engineering, zatrudniająca 150 pracowników, jest jednym z wiodących dostawców precyzyjnych konstrukcji i przyrządów pomiarowych dla południowoafrykańskiego przemysłu lotniczego, jak również dla przemysłu motoryzacyjnego na całym świecie, wykorzystującego sprawdziany wykonywane w wąskiej tolerancji.

Źródło: Targi Stuttgarckie