Niektóre gatunki LDPE są w Polsce niedostępne do zakupu

Niektóre gatunki LDPE są w…

Gatunki LDPE folia, zwłaszcza te o MFI = 0,3, były w tym tygodniu niedostępne na polskim rynku.

- Pytaliśmy wszystkich, ale nikt nie podał żadnych ilości - skomentował jeden z handlowców dla Chem-Courier. Pojawiły się oferty na PE o niskiej gęstości od producenta Formosa z dostawą tylko na listopad-grudzień. Dostawy HDPE do folii i formowania z rozdmuchem są ograniczone, ale nadal dostępne. Podaż LLDPE C4 była ograniczona, podczas gdy jego gatunki C6, C8 i metalocenowy były szeroko dostępne w kraju.

W przeciwieństwie do PE, dostępność PP była normalna.

- Jeśli chodzi o PP, u klientów występują wysokie zapasy, a ponadto na rynku pojawiło się wiele ofert towarów zagranicznych - powiedział jeden z wiodących polskich handlowców. Dostawcy odczuwali presję na ceny PP, ponieważ klienci odrzucali oferty powyżej 1100 EUR/t DDP. - Można sprzedać stare zapasy na poziomie poniżej 1100 EUR/t DDP, ale nie można tego zrobić z nowymi zamówieniami od producentów (ponieważ cena wrześniowa jest znacznie wyższa) - dodali.

Ceny spotowe PE i PP w Polsce pozostały na niezmienionym poziomie. Popyt był ograniczony. Po pierwsze, część klientów kupiła towar latem, kiedy ceny były atrakcyjne. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami Chem-Courier, wzrost aktywności zakupowej w sierpniu spowodował osłabienie zainteresowania we wrześniu. W tym tygodniu można było zaobserwować głównie zakupy w zależności od zapotrzebowania. Po drugie, ceny zostały gwałtownie podniesione przez producentów na początku tego miesiąca, a klienci zdecydowali się poczekać i ocenić sytuację. Wreszcie, zmniejszenie podaży ze strony szeregu europejskich, amerykańskich i saudyjskich producentów spowodowało niemożność uzupełnienia zapasów niektórych gatunków.

Zarówno PE, jak i PP utrzymają swoją wartość w przyszłym tygodniu. Jeśli więcej gatunków LDPE będzie dostępnych do sprzedaży w Polsce w drugiej połowie września, ich cena wzrośnie, najprawdopodobniej o 30-50 EUR/t w dolnym przedziale cenowym. Oczekuje się, że popyt nie wzrośnie znacząco do końca września. Zgodnie z przypuszczeniami Chem-Courier, w październiku ceny ponownie wzrosną w związku z droższym surowcem i niższą dostępnością.


Czytaj więcej:
Analiza 393
Finanse 134
Rynek 1087
Badania 235

Największa agencja informacji i analiz rynkowych
 

Największa agencja informacji i analiz rynkowych w Europie Wschodniej; ceny, prognozy, wskaźniki rynkowe

Ukraina

Reportaże

Forum