Nowa żywica w ofercie DuPont

Koncern DuPont wprowadził na europejski rynek materiałów przeznaczonych dla branży opakowaniowej nowy typ żywicy przeznaczonej do formowania wtryskowego. Chodzi o produkt o nazwie Biomax PTT.

Nowość w portfolio produktowym DuPont pochodzi z odnawialnego źródła. Tym samym więc zawiera polimer wytworzony z kukurydzy. Nowa żywica ma znaleźć swoje zastosowanie w sektorze opakowaniowym. Najważniejszym obszarem, w którym przewidywane jest jej użycie mają być opakowania formowane wtryskowo, w tym opakowania kosmetyczne.

Pierwszy raz nową żywicę pokazano wiosną ubiegłego roku na targach interpack w Düsseldorfie. Teraz natomiast zaczyna być już konsekwentnie wykorzystywana w działaniach przemysłowych.

Żywica Biomax PTT odznacza się dobrym połyskiem, sztywnością, a także możliwością do tego, by za jej pomocą uzyskać szeroką gamę kolorystyczną. Produkt nie ulega zmianom pod wpływem powszechnie stosowanych substancji ciekłych, jest także wysoce rozciągliwy i mocny, a w swoim naturalnym stanie występuje w kolorze od matowego do przezroczystego.

Niektórymi swoimi cechami żywica Biomax PTT mocno przypomina takie tworzywa jak PBT i PET. Jest ona kopolimerem o wysokiej jakości, który zawiera 1,3 biopropanediolu i kwasu tereftalowego. Jednym z głównym monomerów występujących w żywicy Biomax jest Bio-Pdo, do którego produkcji używa się o 40 proc. mniej energii niż do wytworzenia ropy naftowej 1,3 propanediolu.

W opinii przedstawicieli firmy DuPont obecne procesy biologiczne są w stanie zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko i to w stopniu znacznie większym niż procesy petrochemiczne. Z tego też powodu wprowadzenie na rynek żywicy Biomax PTT ma zagwarantować branży opakowaniowej bardzo trwały produkt zachowujący się jak poliester, który sprawdza się dobrze wszędzie tam, gdzie wymagania odnośnie opakowań są wysokie, a same opakowania mają na celu zachować znaczny poziom estetyki.

Czytaj więcej: Opakowania 1108 Nowości 239