Nowe biodegradowalne torby i worki Bioidea

Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań COBRO wydał rekomandację dla nowej serii produktów firmy OTTO. Chodzi o wyprodukowane przez nią worki i torby biodegradowalne przeznaczone do kompostowania.

Producent rekomendowanych przez COBRO worków i toreb biodegradowalnych - polska firma OTTO, to znany wytwórca pojemników na odpady komunalne. Specjalizuje się w produkcji m.in. pojemników z tworzyw sztucznych. W tym zakresie jest jednym z czołowych europejskich wytwórców. Otrzymana przez nią od COBRO rekomendacja dotyczy nowości w postaci systemu Bioidea.

Bioidea, to system worków i toreb jednorazowego użytku, które po użyciu w krótkim czasie stają się składnikami kompostu. Wykonano je z surowca roślinnego, a dokładniej z mieszanki naturalnych cukrów oraz organicznych poliestrów. W wyniku reakcji fizykochemicznych powstaje naturalne tworzywo właściwościami zbliżonymi do zwykłej folii.

Ich zadaniem jest zastąpienie tradycyjnych worków z tworzyw sztucznych. Barwniki, które użyto do ich produkcji nie zawierają szkodliwych dla środowiska metali ciężkich, więc tego typu opakowań można się pozbywać bez jakiegokolwiek ryzyka. Ulegają rozpadowi na wodę, dwutlenek węgla oraz inne resztki organiczne.

Najważniejsze cechy tego typu worków, to umożliwienie odparowania pary wodnej z bioodpadu, co zmniejsza jego wagę; posiadanie pełnej możliwości składowania bez konieczności opróżniania; właściwości pozwalające na zapobieganie gnicia bioodpadu oraz duża wytrzymałość fizyczna.

Worki tego typu trafiły już do sieci sklepów Castorama. Dostępne są w pojemnościach w przedziale 3-240 litrów.