Nowe opakowania kartonowe dla Nestea

Nowe opakowania kartonowe dla Nestea
Coca-Cola rozpoczęła sprzedawanie swoich popularnych napojów Nestea w nowych aseptycznych opakowaniach kartonowych firmy SIG Combibloc.

Opakowania o pojemności 1,5 litra zostały wyposażone w specjalne zamknięcia CombiTwist. Przy pierwszym otwarciu kartonu klin wchodzący w skład nakrętki przebija perforację opakowania. Potem już opakowanie jest zamykane powtórnie poprzez zwykłe zakręcenie nakrętki. CombiTwist daje wyraźną gwarancję nienaruszalności. Zamknięcie jest wygodne również dlatego, że umożliwia picie bezpośrednio z kartonu. Jednocześnie dzięki jego szczelności napój zachowuje swój smak i jest chroniony przed obcymi zapachami.

Nowe opakowanie kartonowe posiada dużą powierzchnię, co daje spore możliwości jeśli chodzi o graficzne wzbogacenie i „zareklamowanie” produktu. I właśnie ten fakt był jednym z kluczowych powodów, dla których Coca Cola zrezygnowała przy tego rodzaju napojach z butelki PET na rzecz opakowania kartonowego.

Opakowania Nestea

Opakowania kartonowe dla płynnych produktów spożywczych nadają się do recyklingu i tym samym mogą funkcjonować w pełnym obiegu. Możliwe jest odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie nie tylko dużej ilości, bo 75 proc. tektury wchodzącej w skład opakowania lecz także pozostałych komponentów - 21 proc. polietylenu i 4 proc. aluminium. Taki proces recyklingu można przeprowadzać bez większych nakładów energetycznych. Przede wszystkich odzyskiwane są cenne włókna celulozowe. Po recyklingu włókien pozostaje natomiast polietylen, a w przypadku dla produktów o przedłużonej trwałości także folia aluminiowa.

Opakowania kartonowe to jednak nie tylko recykling. Mogą one być również poddawane spalaniu. Celem takiego działania jest pozyskiwanie energii. Oto bowiem dzięki swemu głównemu składnikowi - pulpie drzewnej - oraz zawartości polietylenu i aluminium wyróżniają się wysokim potencjałem energetycznym. Warto wiedzieć, że wartość kaloryczna dwóch ton zużytych opakowań kartonowych dla płynnych produktów spożywczych jest taka sama jak w przypadku jednej tony ropy naftowej.

Czytaj więcej: Galeria opakowań 362