Nowe serie produktów Gimatic

Nowe serie produktów Gimatic…

Włoska firma Gimatic S.r.l. została założona w 1985 r., a już zaledwie rok później zarejestrowała swój pierwszy patent. Na początku XXI w. firma podjęła decyzję o wejściu na rynek tworzyw sztucznych i rozpoczęła aktywną współpracę z producentami i instalatorami maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Od tego czasu Gimatic specjalizuje się również w produkcji przyssawek (płaskich i mieszkowych), obcinaków pneumatycznych, chwytaków pneumatycznych oraz ramion robotów (EOAT).

W 2016 r. Gimatic S.r.l. otworzył swój oddział w Polsce. Siedziba firmy znajduje się w Częstochowie; mieście, które dzięki obecności firm z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych jest znaczącym ośrodkiem dla tej gałęzi przemysłu. Gimatic posiada w swojej ofercie elementy sklasyfikowane w 4 głównych grupach: Handling, Plastic, Mechatronic oraz Sensors. Handling obejmuje szeroką gamę pneumatycznych elementów i gotowych aplikacji z dziedziny automatyki i odbioru detalu. Grupa Plastic to pojedyncze elementy oraz kompleksowe ramiona robocze robotów i manipulatorów służące do odbioru i przenoszenia detali. W grupie Sensors znajdują się z kolei różnego rodzaju czujniki.

Najmłodszą grupą produktową firmy Gimatic jest Mechatronic. To innowacyjne na skalę światową, w wielu przypadkach opatentowane przez przedsiębiorstwo rozwiązania konstrukcyjne, zapewniające bezawaryjną i wolną od zanieczyszczeń pracę. Większość elementów posiada certyfikat Cleanroom, co gwarantuje możliwość ich zastosowania w obszarach produkcji czystej, dlatego też rozwiązania z tej grupy przyciągają zainteresowanie firm z branży farmaceutycznej, medycznej, motoryzacyjnej, elektrycznej czy elektronicznej.

- Mimo związanych z epidemią koronawirusa obostrzeń i ograniczeń wprowadzanych przez poszczególne rządy krajów europejskich, firma Gimatic działa bez przeszkód, produkując i dostarczając swój asortyment na bieżąco do naszych klientów w kilkudziesięciu krajach świata. Firma skupia się także na sukcesywnym opracowywaniu nowych grup innowacyjnych produktów, o czym klienci będą mogli się przekonać niebawem, tuż po Nowym Roku - mówi Paweł Łakomy z firmy Gimatic.

Co nowego w ofercie Gimatic?

Na szczególną uwagę zasługuje oferta chwytaków serii PB/DD przeznaczonych do zastosowania szczególnie w przemyśle two­rzyw sztucznych (wtryskarki) do odbioru wlewków lub detali. Kątowe pneumatyczne uchwy­ty szczękowe serii PB są dostępne w 3 rozmiarach, z różnymi rozwiązaniami szczęk. Szczęki wykonane z aluminium lub stali wyposażone są w zęby (do chwy­tania wlewu) lub podkładki wykonane z wykładziny gumowej (HNBR) dla zapewnienia miękkiego styku. 

chwytaki-pb
Chwytaki PB

Zmodyfikowana, wzmocniona sprężyna zwrotna gwarantuje wielomilionowe, bezawaryjne cykle pracy. Nowością jest również zastosowanie w kilku modelach PB opatentowanego sposobu kontroli odbioru detalu poprzez czujnik umieszczony na korpusie chwytaka. Wbrew pozorom, takie rozwiązanie zapewnia jeszcze bardziej skuteczną kontrolę odbioru, nawet w przypadku elementów o bardzo małych gabarytach, niż w przypadku chwytaków z czujnikiem umieszczonym na szczęce. Zastosowany w chwytakach smar został dopuszczony do pracy w środowisku spożywczym i jest zgodny z normą NSF H1 wg FDA.

W przypadku samokoncentrujących kątowych chwytaków szczękowych serii DD, Gimatic prezentuje nową, również opatentowaną, konstrukcję chwytaka z czujnikiem umieszczonym na korpusie i ze zmniejszonymi gabarytami w strefie chwytania. Stare chwytaki DD będą sukcesywnie wycofywane z oferty, jednak te nowe są w pełni kompatybilne. Wymiary zewnętrzne chwytaków pozostają takie same, a wszystkie opcje szczęk będą nadal dostępne. Chwytaki serii DD o wysokiej sile zacisku posiadają napęd jednostronnego działania ze sprężyną otwierającą. Chwytaki mogą być opcjonalnie wyposażone w czujniki magnetyczne PNP/NPN zakończone przewodem lub złączem M8.

chwytaki-dd2-cmyk
Chwytaki DD

Dodatkową zaletą jest możliwość zastosowanie wykładziny gumowej odpowiedniej do danej aplikacji klienta, wykonanej z poniższych materiałów:

  • HNBR 60Sh.A
  • HNBR 60Sh.A z flokowaniem
  • termoplastycznego poliuretanu TPU 70Sh.A
  • PU 70Sh.A
  • PTFE (teflonu)
  • Wkładki specjalne wykonane pod klienta w technologii 3D
a70aba21-ffa1-4ef8-8fb4-f9e39e80ef82

Uzupełnieniem tej serii chwytaków jest również nowo wprowadzony na rynek 2-szczękowy, samocentrujący, pneumatyczny chwytak kątowy do wlewów DC20-16C. Gimatic zapewnia szereg różnorodnych akcesoriów do montażu tych chwytaków. Dodatkowo bardzo atrakcyjna cena idąca w parze z osiąganymi parametrami, jakością wykonania i niezawodnością może stanowić wyśmienitą alternatywę dla montowanych w pickerach chwytaków wlewków. Przewagę nad standardowymi chwytakami wlewków w pickerach chwytak DC20-16C uzyskuje dzięki możliwości zamontowania opcjonalnych czujników do potwierdzania odbioru elementów.

7f69bc75-2e85-4921-848f-113869564b05
Chwytaki DC20-16C

W zakresie systemów szybkiego zmieniania, Gimatic wprowadził na rynek nowe szybkozłącza serii QCY oraz szybkozłącza płaskie SQC. Ręczny system szybkiego zmieniania QCY wyposażony jest w jedną dźwignię która umożliwia sprzęganie robota z chwytakiem i jednoczesne przełączanie przepływu powietrza.. Przy zakresie obciążeń od 5 do 150 kg, system oferuje do 12 portów dla ciśnienia i podci­śnienia oraz opcjonalnie do 15 połączeń elektrycznych. System umożliwia szybką wymianę narzędzi na robocie, zapobie­ga błędom w połączeniach pneumatycznych i elektrycznych (tylko jedna pozycja sprzęgania), cechuje się też niewielką wagą i jest wyposażony w moduł blokady LOQC zapobiegający przypadkowemu rozłączeniu.

qca90-a
QCA90-A

Gimatic prezentuje również nową wersję płaskiego systemu szybkiej wymiany narzędzi SQC od strony robota. Z uwagi na standardowe rozmiary 100, 160 oraz 200 mm urządzenie jest kompatybilne ze wszystkimi istniejącymi szybkozłączami płaskimi od stronami chwytaka. Nowa wersja SQC posiada tylko jedną dźwignię blokującą, co znacznie ułatwia i przyspiesza wymianę chwytaka. Jednocześnie gwarantuje precyzję montażu narzędzia (zdarza się, że przy 2 uchwytach często 1 jest niedokręcany) oraz zwiększa bezpieczeństwo (możliwość potwierdzenia zamknięcia przez opcjonalny czujnik magnetyczny).

sqc160-a
SQC160-A

Ciągłe prace projektowe działu technicznego z pewnością przyniosą niebawem kolejne ciekawe rozwiązania i nowości w ofercie firmy Gimatic. 

Reportaże

Forum