Nowe tworzywo ecovio z atestem kompostowalności w warunkach przydomowych

Nowe tworzywo ecovio z atestem…

BASF poszerza asortyment powłok do wytłoczek papierowych i tekturowych ecovio o atestowany produkt do pakowania zimnej i gorącej żywości, kompostowalny w warunkach domowych i przemysłowych. Nowa wersja powłoki ekstruzyjnej ecovio 70 PS14H6 jest dopuszczona do kontaktu z żywnością i zapewnia doskonałą barierę dla płynów, tłuszczów i olejów mineralnych oraz zachowuje stabilność do temperatury wrzenia wody (100°C). Folia charakteryzuje się również znakomitą przyczepnością do wielu rodzajów papieru i tektury. Pozwala na stosowanie papieru w kubkach i rynienkach do produktów nabiałowych (także mrożonych), jako opakowań do kanapek i batonów zbożowych, w miskach, tackach na słodycze i przekąski, a także kubkach do zimnych i gorących napojów oraz zup sprzedawanych na wynos. Zużyte papierowe opakowanie powleczone folią ecovio 70 PS14H6 można utylizować w kompostownikach przydomowych i przemysłowych, zgodnie z krajowymi przepisami. Nowy kompostowalny biopolimer jest zgodny z ideą recyklingu materiałów pochodzenia organicznego oraz zamkniętego obiegu składników odżywczych.

Doskonałe właściwości umożliwiające stosowanie w produkcji jedno- lub wielowarstwowych wytłoczek bez użycia kleju

Nowa odmiana kompostowalnego tworzywa oferuje lepsze parametry w porównaniu z biopolimerami aktualnie dostępnymi na rynku. Pozwala na uzyskanie dodatkowej bariery na opakowaniach z papieru i tektury metodą jedno- lub wielowarstwowego wytłaczania bez użycia kleju. Powłokę na papier można nanosić przy prędkości linii do powlekania podobniej jak w przypadku polietylenu (PE). Materiał nie przywiera do wałka chłodzącego oraz charakteryzuje się znakomitą szczelnością i doskonale przyjmuje druk. W zależności od zastosowania i sprzętu można również uzyskać bardzo cienką powłokę o ciężarze zbliżonym do PE.

- Nowe tworzywo ecovio z atestem kompostowalności w warunkach przydomowych i przemysłowych poszerza możliwości wtórnego wykorzystania opakowań papierowych - mówi Michael Bernhard Schick odpowiedzialny za globalny marketing biopolimerów w BASF. - W społeczeństwie zaznacza się mocny trend - w niektórych krajach nawet usankcjonowany prawnie - odchodzenia od opakowań z tworzyw sztucznych na rzecz opakowań papierowych. Opakowania te w czystej postaci nie nadają się jednak do niektórych produktów spożywczych, zwłaszcza o konsystencji płynnej lub tłustej. My oferujemy mocne, a jednocześnie ekologiczne rozwiązania opakowaniowe do gorących, mrożonych lub schłodzonych produktów spożywczych, wytrzymujące temperatury od -40 do +100°C. Folia ecovio 70 PS14H6 łączy więc doskonałe parametry techniczne z dodatkową zaletą w postaci możliwości kompostowania w warunkach przydomowych, podobnie jak papier. Jest tworzywem organicznym, nadającym się do recyklingu z odpadami spożywczymi.

Nowy biopolimer jest dostępny z zawartością bioskładników stanowiących zasoby odnawialne na poziomie 70-80 procent zgodnie z normą ASTM D 6866. Uzupełnia on portfolio powłok do papieru ecovio, obejmujące nadające się do kompostowania przemysłowego warianty o właściwościach dostosowanych do różnych potrzeb rynku.


ecovio
Fot.: BASF

Biopolimery BASF umożliwiają recykling tworzyw organicznych

Biopolimer ecovio firmy BASF ma atest kompostowalności zgodnie z takimi normami jak DIN EN 13432. Jest to mieszanka tworzywa PBAT ecoflex BASF i surowców odnawialnych. Typowymi zastosowaniami ecovio są organiczne worki na śmieci, folia spożywcza, torby na owoce i warzywa, a także folia ogrodnicza i opakowania do żywności. W badaniach wykazano zalety wykorzystania ecovio przy produkcji, pakowaniu i przechowywaniu żywności, a także przy zbiórce odpadów spożywczych. Zalety te wynikają z potwierdzonej atestem biodegradowalności, której materiał ulega w kompostownikach przydomowych i przemysłowych, a także w ziemi uprawnej. Ilość opadów spożywczych jest mniejsza, składniki odżywcze z kompostu wracają do gleby, a do ziemi uprawnej nie trafia nieulegający rozkładowi mikroplastik. Recykling materiałów pochodzenia organicznego jest zgodny z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym powinny też krążyć składniki odżywcze.