Nowe wtryskarki firmy Presma

Firma Presma, czołowy włoski producent maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych kończy 2007 r., poszerzając gamę swoich urządzeń o nowe maszyny wtryskowe.

Nowościami w ofercie Presma są m.in. wtryskarki ROTO T 2/48E, Modulo 2/100, a także GTS 200 BIC. Ich premiera wiąże się z jubileuszem 70 - lecia działania firmy na włoskim i europejskim rynku. Od pewnego czasu urządzenia Presmy są również obecne w Polsce, a wszystko to za sprawą współpracy z firmą Ana BH z Łodzi, która jest przedstawicielem Włochów w naszym kraju.

Czym charakteryzują się wspomniane urządzenia?

ROTO T 2/48E, to obrotowa, całkowicie elektryczna maszyna idealnie nadająca się do wytwarzania korków ze spienionych materiałów termoplastycznych. Wyróżnia się faktem posiadania silników elektrycznych używanych na potrzeby wtrysku oraz całkowicie nowych ślimaków. Urządzenie jest w stanie swobodnie wyprodukować po dwa korki w trakcie trwania jednego wtrysku. Korki mogą być albo w typowym cylindrycznym kształcie, albo też przyjmować postać litery T. Proces produkcji realizowany jest w dwóch kolorach i przy wykorzystaniu dwóch różnych materiałów.

Jeśli chodzi o czas cyklu, to sięga on od 1,8 do 2,2 sekundy. To z kolei powoduje, że wydajność ROTO osiąga wartość 3 – 4 tys. korków na godzinę. Pozwala to więc prowadzić produkcję na wysoką skalę.

Dużym osiągnięciem producentów urządzenia było doprowadzenie do sytuacji, w której udało się znacząco skrócić czas fazy wtrysku. Zrealizowano to za sprawą zastosowania akumulatora ciśnienia zamontowanego w ramie maszyny. Warto tez wiedzieć poznając szczegółową budowę maszyny, że uchwyty do form wyposażone są w obieg chłodzący, a stół obrotowy ulokowany został w klimatyzowanej, szczelnej obudowie.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy Ana BH maszyna może produkować dwukolorowe korki w automatycznym cyklu dzięki zastosowaniu odpowiednich urządzeń przenoszących artykuły pomiędzy stacjami oraz podawać drewniane lub plastikowe wkładki do produkcji korków w kształcie litery T z usztywnioną główką.

Na tym jednak nie koniec omawianych nowości Presma. Kolejnym innowacyjnym projektem włoskiego przedsiębiorstwa jest stworzenie nowoczesnej wersji maszyny GTS 200 BIC, typu „Co-Injection”. Posiada ona jedną stację oraz podwójne zamknięcie kolanowe. Inspiracją do budowy wtryskarki były wymagania samych klientów. Rynek oczekiwał bowiem wyspecjalizowanej maszyny wielostacyjnej, spełniającej bardzo konkretne wymagania.

Nowość polega na tym, że w ramach wtryskarki zastosowano jednostkę wtryskową z dwoma ślimakami i systemem „transfer”. Została ona połączona z opatentowaną dyszą „co-injection”. Wtryskarka dysponuje siłą zamknięcia 2000 kN oraz objętością wtrysku 350 + 350 cm sześciennych (waga PS 600 g).

Ostatnia z nowości, o których warto wspomnieć, to wtryskarka Modulo 2/100.
Jest to dwustacyjna maszyna z pionowym zamknięciem za pomocą hydraulicznych cylindrów, każdy o sile zamknięcia 1000 KN.

To co najmocniej cechuje to urządzenie, to dolną połowa formy wysuwająca się z wtryskarki (500 mm rozstaw kolumn) oraz dwie poziome jednostki wtryskujące o wadze wtrysku 300 g (PS) każda. Ponadto wtryskarkę wzbogacono o zestaw form do produkcji dwukolorowych rączek w pełnym automatycznym cyklu, dzięki zastosowaniu automatycznego urządzenia przenoszącego artykuły pomiędzy formami.

ANA Biuro Handlowe jest wyłącznym przedstawicielem zachodnioeuropejskich producentów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Oprócz współpracy z firmą Presma, jej partnerami są także Borghi - producent automatów szczotkarskich, Gusbi - producent maszyn do przetwórstwa, Italtech - producent wtryskarek oraz Techno Plastic - producent linii wytłaczających.

Czytaj więcej: Wtryskarki 443 Nowości 239

brak
 

Wyłączny przedstawiciel firm: Borghi, Presma, Gusbi, TIBI, Techno Plastic, SIBO

Polska