Nowości w branży wtryskarek na targach Plastpol

W konfiguracji Handle & Place maszyna IntElect 2 75t jest skomunikowana z robotem 3-osiowym SDR 5S, wykonującym standardowe czynności, jak: usuwanie detalu z formy, przenoszenie go, a następnie odkładane na transporterze taśmowym, który również jest połączony na stałe z całą konstrukcją. Cała automatyzacja jest zabezpieczona obudową robota, zintegrowaną z resztą elementów gniazda, tworząc tym samym kompletny, wydajny system o kompaktowych rozmiarach, usprawniający produkcję przy wykorzystaniu niewielkiej ilości miejsca. Wystarczy więc jedynie uruchomić instalację i można ruszać z produkcją.

W technologii Handle & Place wtryskarka jak i robot są ze sobą idealnie skomunikowane, już na etapie tworzenia gniazda następuje sprzężenie wszystkich elementów w jednym programie, a więc nie potrzeba już dodatkowych złączy oraz instalacji programów, do klienta trafia gotowy produkt.

Wymiana danych między sterowaniem robota a systemem NC5 plus zapewnia pewny proces produkcji. Roboty SDR w zintegrowanej automatyzacji skonfigurowane są do niezawodnej komunikacji z systemem sterowania NC5 plus przez złącze wymiany danych. Aby ułatwić komunikację, interfejs robota zintegrowany jest z wyświetlaczem panelu sterowania NC5 plus. Dane robota zapisywane są razem z programem maszyny w katalogu form. Dzięki temu wszystkie dane produkcji i funkcje mogą być kontrolowane przez sterowanie NC5 plus. Co więcej, zintegrowana w maszynie opcjonalna drukarka może być w łatwy sposób wykorzystana do wydruku programu robota. Przechowywanie danych programu robota z powiązanym programem ustawiania maszyny i danymi katalogu znacząco ułatwia także wymianę formy oraz skraca ponowną konfigurację. Takie udogodnienia powodują, że praca na maszynie jest nieskomplikowana oraz bardziej przystępna dla operatora.

Pełna integracja wszystkich elementów gniazda oraz płynna komunikacja między nimi obsługiwana z poziomu jednego panelu NC5plus sprawia, że system zintegrowanej automatyzacji jest łatwy w obsłudze i nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy z zakresu automatyzacji aby móc wykorzystać jego cały potencjał i zwiększyć efektywność produkcji całego procesu.

Druga aplikacja to najnowsza, szybkobieżna, w pełni elektryczna i niezwykle wydajna wtryskarka IntElect S o sile zwarcia 180 ton. Charakteryzuje się ona niezwykłą wytrzymałością nawet w ekstremalnych warunkach. Nowa wtryskarka będzie zintegrowana również z nowością w portfolio firmy - Robotem SDR Speed7, tworząc razem imponująco wydajne gniazdo produkcyjne. Dzięki podniesieniu dynamiki w nowej serii robotów SDR Speed, czas usuwania detalu z formy oraz czas otwarcia formy w maszynach IntElect S uległ znacznemu skróceniu.

Na nowej IntElect S o sile zwarcia 180 ton będą produkowane cienkościenne pokrywki do pojemników o wadze 33 gramy, w ekstremalnie krótkim czasie poniżej 4,7 sekund.  Materiał na detal PP również dostarczy firma Borealis.

Prezentacja kompaktowej, szybkobieżnej serii IntElect S na targach Plastpol  wyznacza także nową erę dla niemiecko-japońskiego producenta wtryskarek Sumitomo (SHI) Demag. W segmencie szybkobieżnych maszyn do 1800 kN, zarówno standardowe jak i szybkobieżne maszyny będą wyposażone w technologię najnowszych napędów elektrycznych. Szybkobieżne, w pełni elektryczne wtryskarki z najnowszej serii IntElect S dostępne są z siłą zamykania od 500 do 1800 kN i prędkością wtrysku między 350 a 500 mm/s.

Nowa seria została specjalnie zaprojektowana do szybkich aplikacji, gdzie wymagany czas cyklu wynosi 3-10 sekund. Dzięki zoptymalizowanej konfiguracji silników i napędów, ten model wtryskarek przewyższa standardową wersję IntElect pod względem szybkości ruchów formy, wtrysku, dozowania, co przekłada się tym samym na znacznie krótszy czas cyklu i większe możliwości produkcyjne.

intelect-180-s
Szybkobieżna, energooszczędna wtryskarka z najnowszej serii IntElect 180 S przeznaczona do wymagających produkcji

KraussMaffei

Seria elektrycznych wtryskarek PX, produkcji KraussMaffei, stanowi odpowiedź na wyzwania stawiane firmom produkcyjnym, takie jak: superwydajna produkcja, elastyczność czy automatyzacja. Polska dirma Dopak, dealer tych maszyn na rynku polskim, na swoim stoisku pokaże półautomatycznym procesie produkcyjnym na wtryskarce PX 320-2000 technologię wytwarzania odpornej na zarysowania ramy ze zintegrowaną elektroniką, do której w późniejszym etapie zostanie wmontowany dziesięciocalowy wyświetlacz HMI.

Wtryskarka wyposażona będzie w przemysłowy robot IR 60 R1610 przeznaczony do ciągłej pracy w ekstremalnych warunkach. IMD to technologia zdobienia w formie wtryskowej. Na czym polega ten proces? Sześcioosiowy robot umieszcza inserty w formie. Po stronie dyszy znajduje się folia elektroniczna IML (InMold Labeling) ze ścieżkami przewodzącymi, a po stronie wypychacza umieszczany jest specjalny film IMD (InMold Decoration) w formie kolorowego obrazka dekoracyjnego. Aby stworzyć twardą powłokę zewnętrzną, warstwę utwardza się promieniami UV. Ze względów bezpieczeństwa ten etap nie będzie jednak prezentowany na targach. W formie produkcyjnej można umieszczać wiele dekoracyjnych folii IMD. Dla rozwiązań wielogniazdowych, aby zwiększyć wydajność produkcji, stosuje się folie typu DUO, które zawierają dwa niezależne od siebie dekory rozmieszczone z dokładnością do setnej milimetra.

Seria PX wyróżnia się przede wszystkim solidnymi układami mechanicznymi, dynamicznymi i wysoko precyzyjnymi napędami. Efektywny, 5-przegubowy, kolanowy układ zamykania w połączeniu z inteligentną techniką serwonapędu zapewnia doskonałą produktywność i oszczędność przy równoczesnej optymalnej ochronie formy. KraussMaffei zwraca także uwagę na ergonomię i wygodę pracy, dostępność do wszystkich stref maszyny, łatwość przy konserwacji i czyszczeniu. Aby zagwarantować wysoką jakość wyprasek w każdym cyklu producent opracował i opatentował technologię analizującą aktualny stan procesu, której zadaniem jest utrzymywanie na stałym poziomie zadanych parametrów. Gdy lepkość materiału lub opory przepływu w formie ulegną zmianie funkcja APC kompensuje zakłócenia, które mogą wynikać z czynników środowiskowych, z jakości materiału, a nawet z czynnika ludzkiego.

W serii PX zastosowano inteligentne zarządzanie energią elektryczną co rzutuje na oszczędność zasobów i równoczesną redukcję kosztów eksploatacji. Wtryskarka PX odzyskuje energię hamowania i może zwracać energię elektryczną do sieci. Dzięki wysokiej ogólnej sprawności wtryskarka PX zużywa bardzo mało energii. W stosunku do wtryskarek hydraulicznych pozwala to często zaoszczędzić 50, a nawet i więcej procent energii. Wszystkie serwomotory działają w trybie z rekuperacją, przetwarzając energię odzyskiwaną podczas hamowania na energię elektryczną. Jest ona z powrotem magazynowana w obwodzie pośrednim maszyny, zużywana od razu samoczynnie przez inne osie lub oddawana do sieci.

kraussmaffei-px-320
Wtryskarka KraussMaffei PX 320-2000

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Firma prowadzi sprzedaż, serwis wtryskarek, peryferii oraz robotów z Azji. Jesteśmy wyłącznym przedstawicielem na rynku polskim producentów wtryskarek HWA CHIN (seria ATEC) oraz YIZUMI, peryferii TOPSTAR, robotów BORUNTE

Polska

Kompleksowe partnerstwo biznesowe na rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych. Sprawdź największe atuty marki NTQ s.c.: układy plastyfikujące, optymalizacja i wdrażanie projektów, profesjonalne doradztwo techniczne i serwis

Polska

Reportaże

Forum