Nowy kauczuk EVM firmy Lanxess

Nowy kauczuk EVM firmy Lanxess
Koncern Lanxess wprowadza na rynek nową serię wstępnie usieciowanego kopolimeru etylenu i octanu winylu (EVM) pod nazwą Levapren PXL. Nowe produkty zostały opracowane specjalnie z myślą o szybkim przetwarzaniu, w szczególności w połączeniu z efektywnymi kosztowo procesami ciągłego mieszania, na przykład z wykorzystaniem systemów ugniatarek firmy Buss lub dwuślimakowych ekstruderów. Sypkie granulki pozwalają na zmniejszenie czasu mieszania podczas produkcji wysokiej jakości przewodów lub osłon na przewody. Próbki nowych kauczuków EVM udostępniono już pierwszym klientom. Pierwsze gatunki kauczuku, które mają być dostępne na rynku, to: 500 PXL, 600 PXL, 700 PXL i 800 PXL o zawartości octanu winylu wynoszącej 50-80 proc. Pod względem właściwości wulkanizaty produkowane z wykorzystaniem kauczuku Levapren PXL są podobne do tych wykonanych z konwencjonalnych kauczuków EVM wytwarzanych przez koncern Lanxess.

- Standardowe gatunki Levaprenu mają znacznie mniejszą lepkość Mooneya niż wiele innych kauczuków syntetycznych - mówi Jörg Stumbaum, specjalista w dziedzinie kauczuków EVM w firmie Lanxess. - Zapewnia to kilka korzyści. Na przykład do przetwarzania EVM potrzebne są mniejsze ilości plastyfikatorów lub nie potrzeba ich wcale. Niektórzy użytkownicy domagają się jednak kauczuków EVM o nieco wyższej lepkości. Od jakiegoś czasu jesteśmy w stanie zaoferować tym klientom nasze wstępnie usieciowione gatunki Levaprenu XL.

Warunki techniczne procesu sieciowania radiacyjnego stosowanego w produkcji tych gatunków sprawiają jednak, że materiał musi być bardzo dobrze wymieszany, jeżeli powierzchnia ekstrudatów ma spełniać wysokie standardy jakościowe.

- Z tego względu od dawna szukaliśmy alternatywnej technologii sieciowania i teraz znaleźliśmy rozwiązanie w postaci wytłaczania reaktywnego - mówi Stumbaum.

W tym procesie polimer jest wstępnie sieciowany za pomocą bardzo niewielkich ilości nadtlenku, chociaż producent zapewnia, że na późniejszych etapach sam produkt nie zawiera żadnych śladów środka sieciującego. Proces ten gwarantuje, że wszystkie granulki Levaprenu PXL mają tą samą gęstość usieciowania. Produktem końcowym są sypkie granulki EVM, które można szybko i bez problemu przetworzyć w mieszarce zamkniętej lub w ramach procesu ciągłego mieszania, uzyskując materiał o wyjątkowej płynności, co odzwierciedla na przykład szczególnie wysoka jakość powierzchni ekstrudatów. Kauczuki z serii Levapren PXL charakteryzują się również dużo wyższą wytrzymałością wczesną niż standardowe gatunki kauczuku i kauczuki z serii XL.

- Może to zwiększać niezawodność procesów, na przykład podczas produkcji pasków podawanych do ekstrudera - tłumaczy Stumbaum. - Zwiększona odporność na pełzanie może przynosić korzyści na przykład przy wytłaczaniu przewodów i profili.

Co więcej, nowe gatunki kauczuku Levapren PXL koncernu Lanxess zachowują swoją sypkość pomimo długotrwałego przechowywania, co zmniejsza ryzyko zapychania.

- Levapren PXL jest wstępnie usieciowanym gatunkiem kauczuku EVM, który opracowaliśmy specjalnie z myślą o szybkim i efektywnym kosztowo przetwarzaniu w ramach produkcji ciągłej - mówi Stumbaum. - Ta technologia będzie zyskiwała na znaczeniu - nie tylko dla małych i średnich przedsiębiorstw z branży przetwarzania kauczuków. Planujemy poszerzyć grupę użytkowników o firmy przetwarzające kauczuki i tworzywa sztuczne, które do tej pory nie miały możliwości stosowania kauczuków Levapren. Dzięki Levaprenowi PXL wszechstronność kauczuków EVM jeszcze bardziej wzrosła.


Lanxess jest jednym z największych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2014 roku osiągnął sprzedaż o wartości 8 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 16 300 pracowników w 29 różnych krajach i jest reprezentowany przez 52 zakłady produkcyjne na całym świecie.


LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A