Okienkowanie - ciekawa technika uszlachetniania opakowań

Okienkowanie - ciekawa technika uszlachetniania opakowań
Okienkowanie opakowań zaczyna być powoli jednym z coraz bardziej ciekawych zabiegów, mających zwrócić uwagę klienta na produkt i pośrednio okrywające go opakowanie. Coraz powszechniej wykonuje się je zwłaszcza w odniesieniu do luksusowych wyrobów, choć sam proces zaczął się przy kreowaniu pudełek przeznaczonych na słodycze.

Mimo dużego powodzenia w Europie, w Polsce metoda okienkowania nie jest stosowana na dużą skalę i stosunkowo niewielka ilość producentów ma ją w swojej ofercie. Być może to błąd, bo jest to jedna z najciekawszych technik uszlachetniania opakowań na etapie ich produkcji. Polega po prostu na tworzeniu w opakowaniu niewielkiego otworu, który pomaga na lepsze wyeksponowanie znajdującego się w środku produktu.

Obok złocenia, tłoczenia, eleganckiego drukowania i lakierowania, to właśnie okienkowanie staje się najmodniejszą techniką urozmaicania wyglądu opakowania. Pozwala nie tylko na przestrzenne oglądanie wnętrza pudełka, ale też gwarantuje bezpośredni dostęp do zapakowanego towaru. Rzecz jasna w przypadku luksusowego wyrobu taka prezentacja ma dodatkową wartość. Warto wiedzieć, że uszlachetnienia tego typu można wykonywać dzięki maszynom typu "pick-and-place" (zabierz i odłóż), które umożliwiają również wklejanie w opakowania elementów wykonanych z innych materiałów.

Wpisz tytuł dla obrazu

Jednym z niewielu polskich producentów opakowań, którzy z powodzeniem stosują w swoich projektach technikę okienkowania jest spółka Boxes Prestige Poland, należąca do światowego koncernu Clondalkin, europejskiego i północno amerykańskiego lidera w produkcji opakowań. Jest ona w stanie wykonać zadania, polegające na uszlachetnieniu tego rodzaju nie tylko w przypadku najbardziej skomplikowanych projektów opakowań. Oznacza to zatem, że uszlachetnianie przestaje być zastrzeżone wyłącznie do segmentu opakowań typu premium.

Podczas gdy w Polsce wytwórcy opakowań wciąż zastanawiają nad rozszerzeniem oferty o wspomnianą technikę, to w wielu krajach zachodnich coraz częściej się ona rozwija i udoskonala.

Dla przykładu jedną z takich właśnie modyfikacji okienkowania są pudełka stworzone w ramach tzw. procesu scored windows, czyli w technice naciętych okienek.

Od tradycyjnego okienkowania odróżnia się ona swoistym łataniem, łączeniem poprzez zastosowanie cięższej łatki, warstwy foliowej, która w charakterystyczny sposób podążą za liniami nacięć kartonu i to bez jakichkolwiek marszczeń. Dostarcza to opakowaniu dodatkowej wytrzymałości i wzmacnia jego strukturę. Ponadto tego typu nacięte okienka mogą być pięczetowane folią metalową lub też wzbogacane poprzez wpasowany w nie hologram.

Prezentowane zdjęcia przedstawiają opakowania wykonane przez firmę Boxes Prestige Poland

Opakowanie firmy Boxes Prestige Poland


Czytaj więcej: Galeria opakowań 362