PLASCOMPACT - najbardziej innowacyjne urządzenie stworzone przez PLASMAQ

PLASCOMPACT - najbardziej…

Wkrótce minie 8 lat od wprowadzenia na rynek pierwszej prasy śrubowej PLASCOMPACT, najbardziej innowacyjnego urządzenia stworzonego przez firmę PLASMAQ.

Firma PLASMAQ opracowała PLASCOMPACT, stricte z myślą o suszeniu miękkich i elastycznych tworzyw, jak np. folia LDPE. Była to reakcja na problemy recyklerów, wg których tradycyjne metody suszenia folii były albo nieskuteczne, albo bardzo energochłonne. Zastosowanie prasy PLASCOMPACT to oszczędność nawet 75% energii w porównaniu z tradycyjnymi systemami suszenia i odwirowywania.

Zastosowanie pras śrubowych to najbardziej ekonomiczna metodą suszenia. Żadna inna maszyna nie daje takich efektów przy porównywalnym zużyciu energii.

Co niezwykle istotne, PLASCOMPACT eliminuje wilgoć, ale nie plastyfikuje przerabianego materiału.

Dzięki zastosowanym unikatowym rozwiązaniom, na wyjściu dostajemy jednorodny, otwarty płatek o wilgotności do 5%, bez potrzeby dodatkowego rozdrobnienia. Co więcej, nie potrzeba żadnych urządzeń transportowych, płatek podawany jest bezpośrednio do silosu lub wytłaczarki. 

Maszyna osiąga wydajność 1500 kg/godzinę, przy niskim zużyciu energii, niskim poziomie hałasu i niewielkich potrzebach, jeżeli chodzi o konserwację. Klienci szacują, że po roku zakup naszego urządzenie zwraca im się w niższych rachunkach za prąd. 

PLASCOMPACT może być stosowany jako separator cieczy w przypadku przerobu butelek i pojemników z tworzyw sztucznych oraz jako klasyczny kompaktor - reduktor objętości.

linia

PLASMAQ to nie tylko PLASCOMPACT. Ponad 20 lat przed stworzeniem prasy śrubowej, Portugalczycy budowali już linie do recyklingu tworzyw twardych i folii. Z czasem rozszerzali profil działalności, m.in. o linie do odzysku big bagów, kabli, materiałów niebezpiecznych, czy gumy.

Maszyny PLASMAQ powstają dzięki zaangażowaniu doświadczonych specjalistów. Jest to zespół konstruktorów i mechaników, dla których praca to pasja, a zużyte tworzywa to surowiec, a nie śmieci. Tworzą maszyny zaawansowane technologicznie, a jednocześnie łatwe w utrzymaniu, niezawodne i trwałe.

Zintegrowane rozwiązania PLASMAQ to kompletne linie urządzeń, które obejmują różne etapy recyklingu mechanicznego.

Segregacja i wstępne przygotowanie surowca

W tej części linii pracują gilotyny i sita separacyjne, tzw. trommel. Są to bardzo solidne urządzenia, o względnie prostej konstrukcji i pracujące w trybie automatycznym.

Rozdrabnianie

PLASMAQ dostarcza maszyny do rozdrabniania wszystkich rodzajów tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu, od małych pojemników plastikowych po pojemności około 1000 litrów. Nasze urządzenia rozdrabniają butelki i opakowania po chemii gospodarczej, po produktach mlecznych, napojach etc., folie, pojemniki metalowe do 200 litrów, oraz przeznaczone są de produkcji RDF.

Mycie

To kolejny istotny etap. Polega na usunięciu większości zanieczyszczeń, czyli, w uproszczeniu, upraniu materiału, który chcemy odzyskać. W zależności od rodzaju materiału, a także stopnia kontaminacji, PLASMAQ proponuje wanny płuczące i dekantacyjnych, myjki dynamiczne, myjki pionowe, albo też trommel myjący.

Suszenie

To końcowy etap, przed granulacją. Według wielu - najtrudniejszy.

Rozdrobniony i umyty materiał zawiera znaczne ilości wody, mimo że PLASMAQ projektuje linie tak, by częściowo pozbyć się jej już wcześniej, na wyposażonych w perforowane dna przenośnikach taśmowych łączących różne urządzenia w systemie. Wilgoć tę należy usunąć przed kolejną fazą procesu.

Prawidłowe suszenie materiału ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania wysokiej jakości granulatu. Wyzwaniem jest dostarczenie rozwiązania, które zapewniłoby prawidłową suchość, jednocześnie oszczędzając energię. PLASCOMPACT jest odpowiedzią na ten problem.

Portugalczycy dostarczają również tradycyjne wirówki suszące metodą mechaniczną odśrodkową, główną ich zaletą jest fakt, że pozwalają na w miarę potrzeby doczyścić surowiec po myciu (z papieru etc.). 

PLASMAQ to portugalski producent energooszczędnych rozwiązań do recyklingu, projektowanych ściśle pod potrzeby klienta. Firma rozpoczęła swoją działalność w latach 80-tych jako dostawca urządzeń pomocniczych do przetwórstwa tworzyw. Od 1992 już jako rodzinna firma PLASMAQ dostarcza maszyny do recyklingu do wielu krajów Europy, Azji, obu Ameryk i Afryki. W 2020 r. znaczne zwiększyła swoją zdolność produkcyjną przez zakup czynnej fabryki maszyn i konstrukcji stalowych działającej w mieście Pombal. 

come-and-meet-the-future

Producent kompletnych linii i urządzeń do recyklingu tworzyw sztucznych i przerobu odpadów

Portugalia, 2400-016 Leiria, Zona Industrial da Barosa, Lt 8 Carreira d'Água

Reportaże

Forum